Poceni kosilo

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

10. feb 2005 20:25

Capala, recepta sta res čisto preprosta, hitra in poceni. Ampak pri nas imamo to vsi radi. Krompirjeva omaka Krompir olupi, nareži in daj kuhat v toliko vode, da bo krompir ravno pokrit. Nato dodaj timijan, lovor, sesekljan strok česna, sol, poper. Ko je krompir kuhan, ga zmečkaj kar v vodi, vendar pusti še kakšen košček, da se čuti med zobmi. Potem dodaj prežganje (iz olja ali masti, čebule in moke) ter drobno sesekljane kisle kumarice. Na koncu dodaj peteršilj. Lahko zamešaš še žlico kisle smetane, ki zaokroži okus. Vodni žličniki V moko zamešaj 1-2 jajci, sol in toliko vode, da pride bolj mokro testo. Z žlico polagaj maso v vrelo, slano vodo. Kuhaj kakšnih 15-20 min, nato odcedi. Daj jih na prepražene drobtine in pomešaj. To je to. Lahko pa zaključiš na drug način: ko so kuhani, jih daj na toplo olje (ali ocvirke), dodaj nekaj jajc (glede na število in lakoto jedcev) in vse skupaj pomešaj, da jajca zakrknejo - se spečejo. Vodne žličnike ponavadi jemo s kokošjo obaro ali paprikašem, če pa se mudi, pa kar s solato - takrat jih pač naredim več. Želim ti dober tek! LP, Stanka

vanesag  

član od: 2.11.2004

sporočila: 18

10. feb 2005 21:26

Poceni pride tudi por s krompirjem in navadno salamo.Naredi pa se čisto preprosto:Olupiš krompir in narežeš na kocke.Por zrežeš na malo širše trakove(cca 2cm) in zrešeš navadno salamo.V suho posodo daš salamo,malo popečeš,da spusti malo maščobe,dodaš krompir čez minutko pa še por.Posoliš,popraš vse skupaj poliješ z malo olivnega olja in 0,5 dcl vode.Pokriješ in kuhaš 15 min.Ugasneš in pustiš stati še cca 10 min in to je to,zraven pa ponudim solato.Nam je vsem zelo všeč. vanesa

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

10. feb 2005 21:59

Jaz bom pa o tem, kar je najdražje - SOLATA. To je resničen kriminal za kakšno plastiko se zaračuna taka cena. Vse v okviru zdrave hrane in ...vitaminov, ki jih ni. Da o hranljivosti ne bi. Ne vem kako je bilo pri vas, vendar smo mi v otroštvu ob nedeljah imeli govejo juho, krompir, malo mesa iz juhe in jabolčno čežano, v ponedeljek sladko zelje z par koščki govedine ( govnač ), nato pa je mama vse ostalo zmlela pa še polpete naredila v sredo. Vmes pa polento in sir in fižol na neskončne načine. V moji kuhinji se občasno še vedno pojavlja nedeljska in ponedeljkova kuhinja, dočim kuhane govedine ne predelujem več v polpete, ker skrbim za nikogaršnje živali Lumpica

Pomlad  

član od: 26.5.2004

sporočila: 91

11. feb 2005 8:09

V zgornjih receptih pogrešam zelenjavo. Skoraj vse omenjene jedi so namreč precej šrkobnate:( z izjemo dodanih solat. Verjetno je to povezano z dejstvom, da je zelenjava nesramno draga (vsakič, ko grem na ljubljansko tržnico, denarnica kar stoka). Bolje je le poleti, ko je zelenjave v izobilju, ampak takrat me z njo založi mama iz domačega vrta. Vsaj za te mesece bi lahko kdo od bolj izkušenih prispeval še kak recept z zelenjavo. Sporočilo je spremenil(a) Pomlad dne 11. feb 2005 10:03:36

capala  

član od: 15.9.2003

sporočila: 75

11. feb 2005 9:10

Stanka hvala za recept, čeprav krompirjevo omako poznam, (zdaj ko si napisala recept), vendar mi temu rečemo krompirjev zos, delamo pa ga brez kumaric in smetane, bom enkrat probala, sliši se zanimivo in okusno. Lp, Capala capala

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

11. feb 2005 10:32

Pri nas so redno na jedilniku : makaroni s paradižnikom, jota, fižolova mineštra, zelenjavna juha, sladko zelje . To je vse brez mesa. Zraven makaronov je obvezna solata. Sedaj, ko je zelo draga naribam zelje, ki je cenejše in ga zmešam s fižolom in malo česna. Skuham tudi segedin in ga dam v skrinjo. To seveda jemo, ko smo sami, ko je pa za kosilo doma mož, mora pa biti kaj mesnatega. To je pa že dražje. Tudi jaz se trudim zmanjšati stroške za hrano, pa mi nikakor ne gre. Iz meseca v mesec porabim ves limit, ki imam določenega za hrano. Koliko pa pri vas znesejo stroški za hrano ? Lep pozdrav, Klavdija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. feb 2005 11:01

od zelenjave: - vok iz zelja, ohrovta, pora, cvetače, skratka sezonske zelenjave, seveda na koncu dodaš omakico, ki jo narediš po okusu:) - prepražiš na kocke narezano repo in dodaš umešana jajca z začimbami, v se skup mešaš, da lepo zakrkne in to je to:) dobro in zeloooo poceni:) - špinača (ni sicer tako poceni, res je pa tudi, da je ljudje ne pojejo toliko kt druge zelenjave:) - korenčkova omelta... - kolerabo ali rumeno repo olupi in zreži na kockice (cca 0,5 - 1 cm stranica) in v kozici segrej olje, dodaj žličko sladkoraja, počakaj da malo karamelizira (ne preveč) in daj na to narezano kolerabo ali rumeno repo, prepraži, dolij malo vode in poduši skloraj do mehkega, zdaj dodaj še malo smetane (jaz dam navadno kislo, če nimaš, je tudi sladka dobra) in pokuhaj, da se malo zgosti in to je to. Ta jed pride malo sladkasta in jo majo zelo radi otroci, v katere je sicer navadno problem spravit repo ai kolerabo:) Amapk ni tako sladka sladka, da je ne bi mogle jest ob slanih zadevah, je mišljena kot priloga k slanim jedem:) Je pa res, da tudi jaz že komaj čakam pomlad, mava že poln kufer te "zimske sezonske zelenjave"! Ta prvič, ko sva šla pozimi na trg, sva bila čisto srečna, glje, kaj vse je: por, zelje, ohrovt, repa, koleraba, pesa, brstični in navadni ohrovt, špinača in blitva, fižol, gobe... Zdaj pa sva že malo naveličana tega, jedla bi pomladanski paradižnik, papriko... Še malo, pa bo, a ne?:) Veri

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

11. feb 2005 11:10

Jaz bi pa šparglje in mlad krompir! Za poceni kosila je pa že toliko predlogov... Še ena ideja, če dobiš goste pa jim želiš kaj ponudit (in hkrati ne bankrotiraš). Kupiš francosko štručko, prečno zarežeše (ne do konca) in zmešaš malo razmehčano maslo z zelišči in česnom ter soljo in to namažeš v zareze potem daš pa v pečico pogret. To se potem trga. LP, Darja

lejčy  

član od: 18.3.2004

sporočila: 95

11. feb 2005 11:18

V zimskih mesecih je pri nas večkrat na jedilniku zelenjava: zelje; segedin, jota, sladko zelje z rezanci ali krompirjem, dušeno kislo zelje, zelje ali repa s kašo; pa juhe iz cvetače, brokolija, pora, fižola, mešana zel. juha, tudi zelenjavni narastek ali lazanja sta pogosto na jedilniku. Uporabljam različne vrste zelenjavo oz. tisto ki mi je na razpolago. Je pa res, da kar veliko denarja gre za zelenjavo in sadje v mesecih, ko na domačem vrtu ni nič. Lejčy

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

11. feb 2005 12:53

Res je, da je v zimskih mesecih na jedilniku več kislega zelja in repe, ko je pa druga zelenjava tako draga. Dobro je malo spremljati akcije v trgovinah, kjer so cene zelenjave kdaj tudi pol nižje, pa jih takrat nabavim. Nekatera kar zdržijo zunaj na hladnem, druga pa pripravim in dam v skrinjo. Sama sem ugotovila, da mi gredo stroški za špecarijo v višave, pa sem se malo v red spravila, da naredim jedilnik za en teden, si spišem listek za v trgovino in voala! Se mi pozna, da ne prinesem domov glih vsega, kar se mi zdi da "nujno" rabim, ampak tisto, kar bom rabila za kuho po jedilniku. Se res obnese. Mleko kupujem kar celo "šteko", jogurte, jajca in sir pa kupujem sproti, da je sveže. Ampak tudi to zdrži nekaj dni v hladilniku. Kruh pa pečem doma. Meso običajno kupim pri znanih kmetih več skupaj in tako tudi vem, da je res domače in ne pitano. No pa še nekaj jedi z zelenjave: por v omaki in krompirjevi svaljki, špinača, pire krompir z jajčko, dušena rumena koleraba in krompir ali polenta, dušeno sladko zelje (rdeče ali belo), renstan krompir ali mlinci, špinačni žličniki in dušena zelenjava, zraven pa hrenovke ali pa pohana šunka (akcija v trgovini), osliči in krompirjeva solata, sardele, blitva (špinača) in krompir. Lumpica, ko sem brala, kako ste pri vas doma porabili govedino od nedelje, sem se spomnila, da je tudi moja mama to vedno delala, kasneje pa tudi sama. Ko sem to enkrat v službi razlagala, kako porabim govedino (nedelja pri kosilu, ponedeljek k sladkemu zelju, v torek pa v polpetah ali v zelenjavni juhi), me je sodelavka zabila, da tako šparovna pa tudi ni treba da sem. Tako da zdaj pazim, kdaj in komu razlagam, kako se da pri hrani prišparat. Gobica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti