Pranje mesa

tema je zaklenjena

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

16. jan 2014 10:29

Ljubi bog, ob vseh teh novodobnih nasvetih in strašenju z bakterijami bi moralo pokrepati vsaj pol človeštva ali pa še več. Nihče ne spira ali umiva karkoli v kuhinji z mislijo, da odstranjuje bakterije, pač pa zaradi osnovne čistoče po zdravi kmečki pameti, če hočeš kuhati hrano v normalnih razmerah, ki bodo vzbujale apetit.

Meso pač sperem takrat, ko se mi to zdi. Malo manj pri vakumskem pakiranju, več po neposrednem nakupu v mesnici, ko gre  skozi več rok.

Enako ribe.

Vsak pač dela po svoje in ima svoje higienske kriterije. Zadostno termično obdelano meso pa itak uniči vse bakterije, tiste zunaj mesa in one, ki naj bi jih s sprakovanjem prenesli znotraj ( kar je za mene eno in isto).

Je pa res bila v naši bližini pred časom hujša zadeva v gostišču, kjer se je veliko gostov zastrupilo s salomonelo, ker so na delovnem pultu najprej rezali in  pripravljali surovo meso, nato pa na očitno slabo očiščeni površini  rezali še zelenjavo.Tudi to je možno.

kara

babka1951  

član od: 22.8.2012

sporočila: 6950

16. jan 2014 13:00

Pranje mesa:

tu sem pa tudi jaz razdvojena: še nikoli nisem srečala mesarja, ki bi si rokavice nadel, ko mi odreže kos zrezka, bočnika ali reber za juho, nikoli nimam te sreče, da si to privošči zadaj, meni postreže kar iz svojega srednjega, vsenaokrog videnega pulta, so me pa stvari že zmotile in sem postreženo meso zavrnila, pa se sprašujem: komu sem pa s tem storila največjo škodo:? Vedno je moj odgovor: SEBI, tisti dan, ko je bil slab zame, pri nas pač nismo jedli mesa.....

babka1951

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. jan 2014 14:32

Trixi je napisal/a:

Vsak dela po svoje. Nima smisla kogarkoli prepričevat o čiščenju postrvi.

Nikogar nisem prepričevala, sem le napisala, kar so gola dejstva. Na tistih, ki jihpreberejo, pa je, ali jih vzamejo kot taka ali ne.

rimljanka

Vrtejbenka  

član od: 15.2.2011

sporočila: 4004

16. jan 2014 18:10

Trixi je napisal/a:

Vsak dela po svoje. Nima smisla kogarkoli prepričevat o čiščenju postrvi. Bi z užitkom pojedla takšno, kot sem jo pred 30 leti ulovila z mojim očetom....



Kjer je volja, tam je pot. Trixi

 

Trixi..še vedno se ulovijo na Soči take postrvi,kot pred 30 leti..nam jih sosed vsako leto prinaša...en nedeljski izlet,dovolilnica in žar zvečer.....in že ko smo pri vodah..zadnja leta so spet školjke in raki v Vipavi....

Vrtejbenka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15164

16. jan 2014 18:50

Vrtejbenka, to je pa super slišati, ampak poredko pridemo.  Nazadnje sem res odlične postrvi jedla v Zalem logu in že moža prepričujem za en izlet....Imamo sicer ribiča v sorodstvu,  ki zlatovščice že dolgo obljublja. ...

Školjke in raki? Potočne rake sem že jedla , za školjke pa še nisem slišala.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. jan 2014 20:02

Vrtejbenka je napisal/a:

zadnja leta so spet školjke in raki v Vipavi....

Dober znak za Vipavo, ampak vseeno opozorilo, sladkovodni raki in školjke so zavarovane vrste v Sloveniji. Ve se, kaj to pomeni.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 17. 2014 12:54

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

17. jan 2014 12:36

Meni ni jasno, zakaj nekateri mislite, da boste s splakovanjem pod vodo odplaknili potencialne bakterije, ki so prišle na meso iz potencialno umazanih rok mesarja??? Potem ga umijte vsaj z milom, lepo prosim, ker tudi z rok ne gredo bakterije dol samo z vodo. Čista neumnost, res. In če dvomite v to, da bo toplotna obdelava uničila bakterije, zakaj mislite, da jih bo navadna tekoča voda odplaknila?

Jaz meso včasih sperem zaradi koščkov odžaganih kosti, drugače pa ne.

JJ

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

17. jan 2014 14:01

Ker iz ljudskošolskega znanja o higieni in mikrobiologiji vemo, da je verjetnost okužbe odvisna od števila patogenih mikroorganizmov, ki smo jim izpostavljeni, pa tudi od njihove sposobnosti, da se oprimejo mesta okužbe (na primer sposobnost proizvajanja biofilma). In ker vemo, da nekatere bakterije proizvajajo enterotoksine, ki so termostabilni, kar pomeni, da čeprav so bakterije med kuhanjem pocrkale, njihovi toksini še vedno lahko povzročijo škodo (na primer stafilokoki). Tako da bi bila jaz na tvojem mestu z očitanjem neumnosti vseeno malce previdna, dokler vsaj malo ne prebereš HACCP standardov in razlag zanje. lp, proxima

dari  

član od: 21.8.2004

sporočila: 1521

17. jan 2014 15:01

Janis Joplin, tole z milom me je spomninilo na sosedo, ki je tašči rekla, da, če rabi limonino lupino umije s cetom.

Jaz tako kot nekateri, umijem meso predvsem, ko so na mesu koščki kosti.

dari

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

17. jan 2014 17:13

Jah, dari, z vodo pač ne gre vse dol  razna škropiva, ki so pa v limonini lupini pa z ničemer ne grejo ven... saj zato pravim, da je vse skupaj čisto nelogično.



JJ

Sporočilo je spremenil(a) JanisJoplin dne 17. 2014 17:17

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti