Nekaj besed o rio de janeiru

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

18. feb 2013 16:33

Sem bila na Niagarskih slapovih, na kanadski strani in moram reči, da so že ti mogočni, tako da si kar težko predstavljam še desetkrat večje. Po sliki sodeč je res super, morda nekoč zaidem tudi tja...

 

 

 

naor

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

18. feb 2013 16:40

Woow. Mimogrede, tam so snemali The Mission. Brat Jose, vsaka ti čast. lp, proxima

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. feb 2013 16:58

naor je napisal/a:

Sem bila na Niagarskih slapovih, na kanadski strani in moram reči, da so že ti mogočni, tako da si kar težko predstavljam še desetkrat večje. Po sliki sodeč je res super, morda nekoč zaidem tudi tja...

 

 

 



naor

 

 Niagara je v primerjavi z Iguacujem en (pee) curek. Ta trtji dan lazenja okoli teh slapov prisegaš pri vseh svetnikih, da ne greš nikoli več na nobene slapove. 

 

 

Vanja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

18. feb 2013 20:14

Vanja, res, po slikah sodeč in tudi po Ežojevem pripovedovanju so res wow. Če pa še ti tako praviš.......verjamem. Res je lep ta naš svet.

 

naor

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

19. feb 2013 1:11

Ooooooooo, to pa je Voda z velikim V
Ežoj, lepo potovanje še naprej, pa naužij se vročine, ker pri nas doma zima še vedno opleta z repom. Kreme za sončenje sigurno ne boš rabil, pa slamnika tudi ne, na žalost

Mojca

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. feb 2013 1:13

Kot ( menda ) že rečeno, za danes je bil planiran ogled » največje hidroelektrarne na svetu ». Tako je znana, vendar je v resnici druga na svetu, pove vodič po elektrarni. Po inštalirani moči je za skor ( se mi zdi ) 50% večja kitajska, vendar po letni proizvodnji električne energije so praktički enake, to pa zaradi slabših hidroloških razmer na kitajskem,ki dela ( elektrarna ) s polno močjo le cca 3 – 4 mesece, ostali čas, zaradi pomankanja vode pa s zmanšano močjo. Elektrarna je res » tehnično čudo sodobnega sveta » kot jo je imenovalo neko ameriško civilno inženirsko združenje. Širina jezu na vrhu je 10m, na dnu pa 20, dolžina jezov ( več jih je ) nevem več kolk, izkopano kamja, vgrajeno betona, železa, ne vem kolk vse eni sami presežki ( saj vem kolk vas to zanima, pa si oglejte tukaj:

http://en.wikipedia.org/wiki/Itaipu_Dam ), res vse eni sami presežki, pa, če vas elektrarne na splošno zanimajo vredno ogleda.

Torej, danes se pozanimam kako priti do tam, vozi redni mestni avtobus, tam pri elektrarni ( bolj natančno nekaj kilometrov daleč ) vizitors center, kje te vprašajo katero varianto bi zbral ( razlika je v ceni, pa verjetno v še čem ) jaz izberem dražjo varianto, seveda rabi dokumente, in serprajz, za tuje študente ki so posebej brihtni ( v portugalščini rečejo mayores ), velja 50% popust, pa mi še kar ni jasno, kako so to iz potneg lista ugotovili, pričakoval bi kakšne inteligenčne teste, kakorkoli, da veste, ta sem, po pregledu z detektorjem ne vem česa, je bilo treba vse odložit, samo fotoaparat lahko ............., končno odrinemo, razdeli nas na dve skupini, portugalso razumevajoče in angleško......... potem nekaj postankov z avtobusom, za fotografiranje, zapeljemo se tudi v Paragvaj..........

Ma, saj vem kolk vas vse to zanima, pa še par slikic:

spodnja slika: na jezu

tam smo seveda prišli z avtobusom

reka parana po elektrarni

strojnica in kontrolna ( servisna ) stavba, 80 m nižje, videna s jeza

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

zgoraj os turbine (spodaj ) poganja generator zgoraj-

ežoj

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

19. feb 2013 7:12

Ežoj, nekaj si zamudil, medtem, ko se potepaš. Je bilo pred nekaj dnevi na naši televiziji. Na ogled takšne elektrarne boš lahko šel dosti bližje. Na Dravi bodo postavili tudi takšno, ampak se tisti, ki komplicirajo nekaj okoli varstva narave, ptičev in perja bunijo. Joj, kako so zateženi. Ampak, naša državica bo odločno rekla NE in postali bomo električna velesila (že sedaj nas trese že brez elektrarne). Ti si vse to dobro ogledaj, da boš lahko našim strokovnjakom doma svetoval - kot mlad, perspektiven študent.

 

Lepo potovanje še naprej!

ursula-ce

McNena  

član od: 15.9.2005

sporočila: 166

19. feb 2013 9:38

Zanimivo branje. Ta hidroelektrarna je res megalomanska. Slapovi prav tako.

Nikjer pa nisem zasledila kakšno kavo sploh pijejo v tej pridelovalki kavnega zrnja (upam, da nisem čisto mimo "usekala" - menim, da kakšno kavo tudi sami spijejo in ne prodajo vsega naprej). Ežoj upam, da si jo vsaj pokusil.

Lepo potuj še naprej (tudi mi imamo danes sonce pri bistveno manjših temperaturah in čakamo na prihajajoči sneg že skoraj z lopato v roki).

 

McNena

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

19. feb 2013 12:02

McNena: glede kave, nisem posebej poskušal, razen tiste, ki jo postrežejo za zajtrk ( in ta je dobra ). V Riu sem tudi videl tist " Starbuck kafe" ali kaj je že. Jaz nisem poseben kavopivc, kavo spijem le zjutraj in nič več.

Hvala za lepe želje, potovanje se prevesi v zaključno fazo: začenja se vrnitev. Danes ob 12 po lokalnem času ( in ta čas je eno uro za onim v Riu, torej štiri ure v primerjavi z vami ) imam avtobus za Rio, čez par dni pa let v Evropo.

McEžoj

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti