Noži

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

18. mar 2013 9:04

Limnol, da ne bo pomote, nož kupim predvsem zato, da z njim režem. Čim boljše, čim lepše in s čim manj napora. Nikoli nisem pomislil na kaj drugega najmanj pa , da bi bil nož statusni simbol. Tako da, če praviš, da ni vreden svojega denarja govoriš povsem brez veze in tja v en dan, samo zato, da pač nekaj kontriraš. Če pa bi spoznala razliko med nožem in nožem, potem bi bila pri takih izjavah bolj verodostojna.

hedonist

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

18. mar 2013 9:45

Hedonist,

dovolj dolgo sem si služila kruh na področju materialov, da kar poznam razliko med dobrimi in slabimi, tako da se raje delajva, da enih modrosti zgoraj nisi napisall. Mene za mojo verodostojnost prav nič ne skrbi, ne glede na tvoje mnenje, ravno tako, kot si ti pristojen za svojo.

Kje sva toreh ostala? So dobri in slabi noži in dobri prav zelo poceni ne morejo biti - zanesljivo pa ni treba, da dober nož stane 250 evrov, ker ga dobiš tudi za precej manj in je vse tisto nad, kaj pa vem, 50 ali 60 € dizajn, pa znamka, pa seveda ego kupca. A si že kdaj razmišljal o okvirjih za očala? Pa da "dobri" stanejo od 400 € dalje? Kaj misliš, koliko je v tem realnega stroška proizvajalca, pa bodimo velikodušni in nabijmo še 100% za strošek prodaje? Najbrž ne - ampak razmerje je približno tako, kot pri nožih, ker kdor si z njimi služi kruh, pač zelo hitro zavoha, s čim se da izvleči denar. S kvaliteto, jasno, še veliko več  pa iz oblaka v glavah kupcev.

Sonja

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

18. mar 2013 10:20

Ne da bi hotel ampak moram : tisto o modrosti bom preskočil, ker ni vredno kokmentarja. Še vedno pa trdim, da je za nož nabolj pomembna ostrina, ki lahko traja brez brušenja dolgo, ali pa je že ob nakupu povsem top. Štos je verjetno v jeklu (to praviš da obvladaš ) , izdelavi , obliki kline, brušenju,.......In ker me vse do nekja let nazaj enostavno noben nož ni prepričal in sem imel vedno skrhane sem se odločil za japonske. In glej ga šmenta, končno sem dobil tisto, kar sem iskal vse do sedaj. Ja, cena je bila res visoka ampak še enkrat pravim, da je bilo vredno. Noži so ostri kot britev skoraj leto dni, potem sledi brušenje na japonskem vodnem kamnu in veselo režejo dalje. Nič se ne deformirajo, izrabijo, itd. skratka delati z njimi je veselje in užitek sploh , ko pri rezanju čebule niti malo ne zajokaš. To so pač moje izkušnje in ne pišem tja v en dan seveda pa ne tebe niti koga drugega ne silim, da kupi nože dražje od 10 eur. 

hedonist

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

3. jun 2013 11:38

Mene pa zanima, če mi lahko kdo svetuje kateri noži so boljši... iz nerjavečega jekla ali keramični? Potrebovala bi jih za zelenjavo, sadje, meso in rezanje salame in sira.

 

hvala za pomoč,

Lp,

Mina

 

mina20

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

3. jun 2013 14:53

Keramični so veliko trši, zato pa tudi veliko bolj krhki. Po mojem jeklenih še dolgo ne bodo izpodrinili. Enega malega keramičnega sicer imam, mi dobro služi, ampak če bi jih zdaj morala kupovati, bi se vseeno odločila za jeklene. Verjetno bo pa najbolje, da poskusiš in se sama odločiš.

Sonja

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

24. apr 2015 7:42

Dovolj brutalnega izživljanja nad mojim težko prigaranim in vrhunsko ( po mojem načinu pač) ter umetalno izpeljanim štiklom mesa  z nazobčenim nožem. 
Kot da bi bil inkvizitor in kos mesa pred mano, ženska obsojena čarovništva. Prav tako se počutim, ko ga cefram,trgam,nategujem in cefram. Na koncu je dober le še za podplat mojega pošvedranega čeveljca 

Zanima me, ako se lahko uporablja keramičen nož kot jedilni nož, brez posledic na njegovo rezilo? Torej, da se mi ne zlomi ali skrha v roku štirih dni? 
Nekdo je nekdaj rekel, da keramično rezilo ne sodeluje z jedilnim krožnikom.

Imate vi kakšne izkušnje ali pa mrbit priporočate kakšen top jedilni nož? Pogoj je le, da reže kot laser 

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

DBpek  

član od: 19.6.2012

sporočila: 994

24. apr 2015 8:10

MBrando, s keramičnim nožem moraš res ravnati previdno. Na začetku res reže kot britev, če pa ga redno uporabljaš in ne paziš na njega, se pa rob noža lahko tudi zdrobi in nastane "žagica". Tudi če ti pade na tla, obstaja možnost, da se ti odlomi konica.

 

Lahko si malo ogledaš ponudbo na Osterrob.si. Imajo kar precej kvalitetnih nožev, cene pa so v sorazmerju s kvaliteto.

 

Je pa nakup noža podoben nakupu obutve, kar pomeni, da ga moraš prej probat, kako ti leži v roki in če ti odgovarja. Poleg tega obstajajo noži za levičarje in desničarje (nabrušenost rezila, ročaj) in nakup noža samo na podlagi cene in oblike ne bo dovolj, če se že odločaš za bolj drage nože.

DBpek http://www.easy-recepti.com

MBrando  

član od: 4.8.2011

sporočila: 2308

24. apr 2015 8:15

DBpek je napisal/a:

MBrando, s keramičnim nožem moraš res ravnati previdno. Na začetku res reže kot britev, če pa ga redno uporabljaš in ne paziš na njega, se pa rob noža lahko tudi zdrobi in nastane "žagica". Tudi če ti pade na tla, obstaja možnost, da se ti odlomi konica.

 

Lahko si malo ogledaš ponudbo na Osterrob.si. Imajo kar precej kvalitetnih nožev, cene pa so v sorazmerju s kvaliteto.

 

Je pa nakup noža podoben nakupu obutve, kar pomeni, da ga moraš prej probat, kako ti leži v roki in če ti odgovarja. Poleg tega obstajajo noži za levičarje in desničarje (nabrušenost rezila, ročaj) in nakup noža samo na podlagi cene in oblike ne bo dovolj, če se že odločaš za bolj drage nože.



DBpek http://www.easy-recepti.com



Hvala ti lepa. Če od koga, sem od vas pričakoval soliden in konkretek odgovor. Vse zapisano je na mestu in tudi drugi uporabniki so mi na FBju odsvetovali oz dali prav mojim pomislekom da se KERAMIKA/KERAMIKA ne razumeta najbolje. 

Hvala. Bom čez praznike malo prebrskal ponudbo in se odločil kako in kaj.

Lp

---Kdor išče cilj, bo ostal prazen, ko ga bo dosegel, kdor pa najde pot, bo cilj vedno nosil s seboj. (Dragi Nejček Z.)---

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

24. apr 2015 8:49

Naj povem še mojo izkušnjo s keramičnimi noži. V bistvu se je vse končalo še pred pravo izkušnjo, saj sem se že v trgovini odločil, da bo tisti čas, ko sem držal keramični nož v rokah v trgovini, moje edino druženje s takšnimi noži. Ko mi je trgovka začela razlagati, da mi nož ne sme pasti na tla, ker se lahko razbije, da z njim ne smem rezati to in ono, da ga moram po pomivanju obrisati s takšno in takšno krpo ter ga shraniti daleč stran skoraj od vseh drugih predmetov, da ne smem niti slučajno z njim potegniti po kosti, kaj šele po krožniku ali podlagi, ki ni iz lesa ali plastike (in to mehke, je poudarila trgovka), da ga ne morem sam nabrusiti, ampak ga moram nesti tistemu, ki je za to usposobljen in ima primerno orodje ... Skratka, če bom ravnal po teh navodilih, mi bo takšen nož trajal celo življenje. No, če pa ga sploh ne bom uporabljal in ga bom samo gledal in občudoval, mi bo trajal še najmanj v naslednji inkarnaciji, sem se pošalil in kupil navaden kuharski nož iz jekla. Ta reže vsaj prav tako dobro kot keramični, neštetokrat mi je že padel na tla brez posledic, sam ga brez težav nabrusim in v sili prelomi tudi kakšno tanjšo kost. A ja, hrbtna stran njegovega rezila je razbila kar nekaj kokosovih orehov. Saj je navsezadnje samo kuhinjski nož.

Miroslav Vulović

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. apr 2015 9:02

Keramični nož sem si želela, kupila ga pa nisem. Potem sva ga dobila za darilo. Vzdrževanje ni tako hudo kot ga je Mirotu opisala trgovka, pač paziš nanj kot na vse, kar imaš. Zdaj bi ga bilo treba nabrusiti, tukaj pa vprašam vas, kam naj ga odnesem? Hvala za vsak nasvet že vnaprej.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti