Jedilniki za alergike

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

tema odprta - 6. jan 2012 20:17 | ogledi: 27.713 | odgovori: 65

Koliko tistih, ki kuhate za alergika, vas je pripravljenih deliti svoje jedilnike?

Nekaj časa gre, potem opaziš, da se ponavljaš, in dobre ideje so vedno dobrodošle.

Pri jedilniku bi dodali oznako, za kakšno alergijo gre, npr.:

KML: kravje mleko

KMLJ: kravje mleko in jajca

Lahko tudi ločite; IL (intoleranca na laktozo) ter MLB (mlečne beljakovine)

IG: intoleranca na gluten

C: celiakija

tulka

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

6. jan 2012 20:47

Tulka se strinjam s tabo. Mislim, da je to dobrodošla ideja za vse, ki nam jedilnik narekuje bolezan. Sama imam izkušnje le s celjakijo.

patka

motovilčica  

član od: 29.12.2009

sporočila: 231

6. jan 2012 23:58

tulka dobra ideja, se bo počasi kaj nabralo. jaz sicer ne kuham redno, a včasih kaj naredim za nečaka ali vidim, kaj je, tako da lahko kdaj kaj napišem.

včeraj je recimo imel govejo juho s koruznimi rezanci, rizibizi s korenčkom  in peso v solati KMLJ, IG, brez soje in oreščkov

enkrat ta teden je imel tudi enolončnico iz govedine, kolerabe, zelja, korenja in krompirja

med prazniki, ko je pri nas tudi čas rojstnih dnevov in s tem povezanih praznovanj, pa sta z mojo sestro,  ki ga še doji in zato tudi ne sme jesti ničesar z otrokovega prepovedanega seznama, namesto narezka, k smo ga imeli ostali, jedla pečene bučke, pečene trakove piščanca in blanširane korenčkove palčke. za idejo, če kdo ne ve, kaj narediti, če otrok ne sme ničesar, kar vsebuje mleko, jajca, pšenico, sojo,oreščke, paradižnik, papriko in večino sadja

motovilčica

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

7. jan 2012 13:05

Jaz imam celiakijo in laktozno intoleranco.

Zajtrk navadno sestavlja kruh, maslo brez laktoze, marmelada in čaj. Zdaj, ko obvladam koruzne žgance (brez glutena) si pa še te vse pogosteje delam. Včasih jem tudi corn flakes.

 

Kosilo: uf mnogo jedilnikov! Navadno si vse sproti zmišljujem. Verjetno recept za dni, ko enostavno ni idej: pire krompir in puranji zrezki v gobovi omaki. Izgleda pa takole: Pire vsebuje maslo in mleko brez laktoze. Puranji ali kurji fileji so tako vredu, omako pa potem tako naredim: Instant gobovo juho od Scheekopfe (brez glutena) zmešam s kislo smetano (brez laktoze) in malo vode. Razmerje je odvisno od tega kako gosto hočem met. Mešanico samo vlijem čez pečene fileje še v ponvi in počakam, da zavre. Potem pa dam vse skupaj na krožnik.

Načeloma sem proti instantnim stvarem, ampak ko je kriza pa ni idej si oprostim.

Moj nečak ima tudi celiakijo in alergijo na kravje mleko in mislim, da je najpomembnejše da se ne komplicira. Se spomnim, da je sestrična gnala paniko kako naj pridejo ker rabijo vso hrano zraven prinest, pa sem rekla da ni problema da naj se ne sekira. Pa je jedel govejo juho z vlivanci. Ti so bili seveda iz brezglutenske moke. In smo vsi iz istega piskra basali. Potem je jedel zelenjavni riž s paniranim šniclom in smo spet vsi enako jedli.

Drobtine brez glutena pa imam najraje iz eurospina, tam so tudi najcenejše (cca.80c za pol kile). V jajce enostavno nisem vlila mleko. Moka pa je tudi bila "moja" se pravi, brez glutena. Tudi kekse je jedel pa še babica, ki ima sladkorno se je lahko najedla keksov in pralin, saj je bilo vse doma narejeno.

Še enkrat poudarjam, ni potrebno delat panike glede hrane ker se bo otrok navadil izključevanja iz jedilnika in bodo hitro sledile tudi že kaprice potem pa mu res ne boste imeli kaj dat na krožnik.

 

Pač zamenjaš sestavine pa moliš da rata (posebej pri brezglutenski moki) 

 

Monika7

lara11  

član od: 14.12.2011

sporočila: 15

9. jan 2012 17:12

Imam dieto na jajca.
Jedilnik pa je podoben čisto običajnemu. Res da ne smem jesti jajc na 1001 način, a  se mnogo jed da pripraviti tudi brez njih. Zato tudi recepte, ki jih oddam na Kulinariko pišem predvsem brez te sestavine. Veliko stvari pa se da narediti tudi brez jajc :

Zavitki, palačinke, piškoti, pohano meso, omake, prelivi, njoki, cmoki ...

 

Tu je nekaj mojih receptov - vsi so brez jajc. 

http://www.kulinarika.net/recepti/16432/sladice/krhki-l
http://www.kulinarika.net/recepti/16434/kruh/kvaseni-ki
http://www.kulinarika.net/recepti/16435/sladice/palacin
http://www.kulinarika.net/recepti/16230/sladice/marmela

 

Drugače pa;
dan po navadi začnem s kosmiči, nato pa okoli desete ure kaj pomalicam (kakšno sadje, kos kruha in namaz ...) potem pa še kosilo. Veliko jedi je že tako brez jajc - krompir in zrezki, krvavice, zelenjava ... Kar pa je z jajci improviziram in naredim brez. Velikokrat je iz okusne jedi z jajci nastala polomija ... A znam narediti pohane pišč. zrezke ( jajce zamenjam s kislo smetano in malo moke) in podobno. Za sladico so pogosto piškoti, ali pa kakšna peciva - zavitki in biskviti:
http://www.kulinarika.net/recepti/16204/sladice/bozicni
http://www.kulinarika.net/recepti/16436/sladice/biskvit

Večerja pa; kakšni sendviči.

Tudi majonezo sem že kupila brez jajc. 

lara11

tigris  

član od: 9.5.2007

sporočila: 261

10. jan 2012 22:28

Lara, hvala za tole!

Ravnokar sem prišla na kulinariko z namenom, da pobrskam za brezjajčnimi recepti in najdem tako servirano!

Naslednje dneve bo hči imela brezjajčno dieto, da vidim, če so ta morda vzrok za njene težave s kožo. Test za alergijo ima namreč šele čez dva meseca.


A ima kdo idejo za kakšno brezjajčno zakuho za v govejo župco?

Sporočilo je spremenil(a) tigris dne 10. 2012 22:35

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

11. jan 2012 1:19

tigris, naredi testenine brez jajc, le z moko in toplo vodo, nato jih oblikuj po želji. Oblika malih raviolov ali tortelinov s kakšno dobro filo, kuhano v juhi, je že skoraj samostojen obed. Pa rezanci so tudi dobri, poskusi.

Na 100 g moke pride približno 60 g vode, če dodaš kuhano špinačo, še manj. S prakso dobiš tudi občutek, pomembno je, da je testo mehko, voljno.

 

lp

mzm

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

11. jan 2012 2:11

tigris je napisal/a:

Lara, hvala za tole!

Ravnokar sem prišla na kulinariko z namenom, da pobrskam za brezjajčnimi recepti in najdem tako servirano!

Naslednje dneve bo hči imela brezjajčno dieto, da vidim, če so ta morda vzrok za njene težave s kožo. Test za alergijo ima namreč šele čez dva meseca.


A ima kdo idejo za kakšno brezjajčno zakuho za v govejo župco?



Sporočilo je spremenil(a) tigris dne 10. 2012 22:35

 

Da ne razlagam spet moje neznanske ljubezni do župe z rezanci

Zakaj ji ne dodaš zelenjavo: korenček, grah, koruzo, cvetačo, na 1 cm narezan mlad zelen fižol (se mu reče tudi francoski)...ali za spremembo narediš kremno brokoli juho. Če dodaš precej malo goveje ali kurje juhe in veliko brokolija, malo česna ter timijan ter miksaš v blenderju dovolj dolgo, dobiš nenavadno gosto in totalno kremno juho. Ne rabiš nobene smetane, moke itd.

Naredi ji kremno juho iz cvetače, korenčka....  res ne vem, zakaj bi morali biti vedno nudlci.... 

 Če že res mora imeti škrobno zakuho, lahko posušiš na kocke narezano žemljo, jo potem na hitro popečeš v žlički masla in stroku strtega česna. Ne pozabi jih soliti ali pa potrositi z nekoliko parmezana. To daš na juho, če kaj ostane. Meni jih pol pozobajo, če jih pripravim, ker so tile moji krutoni tako zelo dobri.

 

Potem je seveda še carica vseh juh:

http://www.kulinarika.net/recepti/11/juhe-in-zakuhe/ceb

 

 



Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 11. 2012 02:20

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

11. jan 2012 9:39

Vanja, očitno imava še eno skupno ljubezen

Loni Makaroni

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

11. jan 2012 19:57

Odlična rešitev namesto rezancev (sploh v gostilnah) je riž. Ko sem bila majhna je mama večkrat hranila riž od prejšnjega dneva in ga dala v govejo juho namesto rezancev. Tudi svež riž je super, seveda. Navadno si ga skuham z malo graha in doda še posebno dober okus. 

Zakaj bi komplicirala, če pa ni treba.

Monika7

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

20. jan 2012 21:03

Sicer bom tudi sama še pobrskala po receptih in po forumu, ampak, ker je tema za alergike že odprta, vprašam še tule: narediti moram torto za deklico, alergično na kravje mleko. Ima katera (kdo), kak preizkušen recept za dobro kremo. 

Vanilijeva krema je recimo verjetno prav tako dobra s sojinim mlekom kot s kravjim, pa kakšo sadje zraven. 

 

 

Nena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti