Dan republike

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8698

30. nov 2010 22:33

...Vendelina, Vikica... 

in pozdrav delavcem iz Tikija 

Pozdravček!

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

1. dec 2010 5:26

Ne vem, če se spomnite, kako zelo lepo je Rade (v katerega sem se zaljubila, za večno in dlje  , ko sem prvič videla film Neretva) recitiral tole:

 

Lijepa je ova zemlja. Meni najdraža. Nigdje toliko algi

Kao u uvali moga djetinjstva. Livade i konji nesedlani.

Koliko rijeka i slapova. Dođi,prijatelju.

Mi smo na Balkanu. U Jugoslaviji.

Podijelit ćemo hljeb i radost i tugu ako si tužan.

Mi znamo kako rana peče i kako boli nož.

Ima i jablanova do neba i sunca za sve slikare i kupače

I bistrih voda brzica. Vidjet ćeš sam.

Vidjet ćeš zemlju svu na dlanu. Takvu kakova jeste.

I zgarišta gdje su bila. Sve ćemo ti reći.

Tamo kod novogradnje: još jučer vješala

Gdje smo sa Titom ustali prkoseći.

Znaš gdje je Balkan, Jugoslavija - na Balkanu.

Zemlja socijalizma. Možeš i vodom i zrakom. Dođi i vidi.

Istina je naša krvlju zapisana.

Gledaj i mjeri kuda ti se svidi.

Lijepa je ova zemlja.Meni najdraža. U njoj smo daleki druže i za te umirali.

Lijepa je ova zemlja. Socijalizam na Balkanu.

U njoj smo krv i snove i za te, druže,dali.

 

 

 

Vanja

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

1. dec 2010 9:06

Vanja, onemela sem. Praviš, da že več kot pol življenja živiš čez lužo, ampak srce imaš pa še vedno tu. Lepo, lepo.

naor

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. dec 2010 10:06

naor je napisal/a:

Vanja, onemela sem. Praviš, da že več kot pol življenja živiš čez lužo, ampak srce imaš pa še vedno tu. Lepo, lepo.



naor

 

Naor, pa kdor enkrat Balkan okusi, ga pomni za vedno, čeprav živi čez lužo .... kajne, Vanja?

Mamamia

mamamia

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

1. dec 2010 10:47

kdor enkrat Balkan okusi, ga pomni za vedno, sploh kdor je vojsko služil v JLA, ga zlepa ne pozab. Mogoče ma kdo lepe spomine na vojsko, jaz sigurn ne, pa ne me prašat zakaj. janko1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. dec 2010 11:36

janko1 je napisal/a:
kdor enkrat Balkan okusi, ga pomni za vedno, sploh kdor je vojsko služil v JLA, ga zlepa ne pozab. Mogoče ma kdo lepe spomine na vojsko, jaz sigurn ne, pa ne me prašat zakaj.

janko1

 

Verjamem, tudi edini nisi. Kot povsod, so lepi in slabi ali grdi spomini.

Moj mož je bil mornar, vojaščina, kot da je bil na dopustu, njegov predpostavljeni ga je včasih kar z avtom pripeljal k nam, ko smo bili na dopustu ... Tako, če je že moral v vojsko, vsaj hudo ni bilo. Je bil pa tik pred razpadom države, a še ne v kriznih časih.

 

Mamamia

 

mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

1. dec 2010 11:50

Ampak saj Balkan ni samo JLA. In ni da bi zgolj po eni izkušnji ocenjeval kar počez vse in vsakega. Vidiš Jaknko, jaz pa imam na služenje vojaščine izjemno lepe spomine in mi je bila to ena lepa izkušnja, ki bi jo ponovil kadar češ. Jugoslavije pa nisem doživljal samo skozi to ampak je bilo (in je še) veliko obiskov po vseh tedanjih republikah, pa dopustov, pa službenih poti in vedno ampak res vedno sem tam doli doživljal same lepe stvari. In to ne glede na to , da nimam tam nobene žlahte niti nimam nobenih korenin pri njih. Res pa je , da sem vse pri njih dojemal kot eno veliko prijateljstvo in tudi bratstvo in edinstvo, če hočete. Čudoviti spomini in izkušnje, tudi kaka ljubezen na hitro in ali je čudno, da še danes vsaj enkrat na leto skočim za nekaj dni bodisi v Bosno ali pa kam drugam ? To mi je enostavno potreba in me napolni z toplino in lepoto za kar nekaj časa. lp hedonist

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

1. dec 2010 12:16

Ni zastonj pregovor,da kogar kača pič, se zvite vrvi boji. Sam sem tudi bil po raznih terenih po bivši jugi in tudi nimam slabih izkušenj z ljudmi, niti z ljudmi iz juga na delu v slo in tudi ne gledam na skupno državo samo skozi oči jla. Če pa padeš v tace zverinam kot so bili nekateri predpostavljeni, potem se pa res vprašaš, če je vse to normalno. Saj,sedaj tudi nemcev nihče ne enači z hitlerjem. Imam pač slabe izkušnje iz jla in me nihče ne bo prepričal da je bilo to ok v letu ko je umrl tito. janko1

hribovc  

član od: 26.12.2007

sporočila: 83

1. dec 2010 19:04

mamamia je napisal/a:

Jaz še hranim doma modro kapo, značko in rutico.  Ja, to je bil praznik. Mamamia

mamamia
Jaz tudi. Nikoli ne veš, kdaj bo prav prišlo Lp Hribovc

silven  

član od: 26.8.2009

sporočila: 130

2. dec 2010 11:46

Oh, ja, včeraj je pa praznovala bivša kraljevina SHS. Ta da na jugon tleh kar vsi državotvorni prazniki na kupu. Ja, tudi jaz imam v glavnem zelo lepe spomine na vse narode JUgoslavije. O slabih izkušnjah s posamezniki pa nima smisla govoriti. Ti so vedno povsod in vedno bodo. silven

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti