Kaj se dogaja z nami

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

28. sep 2010 12:12

borka7 je napisal/a:

mamamia je napisal/a:

Mene je mama naučila, da je vljudno pozdravit, dolžnost pa odzdravit.

mamamia

Mene tudi. In zato se ne morem načudit staršem, ki sami recimo v dvigalu pozdravijo, njihovim potomcem pa to ne pade na kraj pameti, starši pa sploh ne reagirajo. Pojav na žalost še zdaleč ni redek. Očitno se z zgledom le ne da doseči vsega

hehe, v bistvu zgled najboljše deluje. Male otroke je dostikrat sram. In če jih izpostavljaš, jih je še bolj sram in potem nočejo pozdravit. Če jih pustiš pri miru, jih pa hitro mine - tako nekak razlga Jesper Juul. In moram priznat, da testirano na moji taveliki, je res tako. Lubi ji reče, jaz ji ne - pri meni pozdravlja, pri njem pa ves čas nekaj menca in je tiho ko rit (sem bila zadnjič čisto paf, ko se mi je pritožil - sama namreč tega nisem opazila, ker pri meni pozdravi). Potem sem bila pozorna, če slučajno ne opazim, pa tudi meni ne pozdravi, pa ni tako. Samo ni ji problem, ker tega ne zahtevam od nje, pa lahko sama od sebe pozdravi. Bolj ko iz tega dramo delaš, težje jim je. Dokler je bila mala, je z velikim veseljem vse okoli pozdravljala, potem ej prišla v eno sramežljivo fazo (cca 3 leta) in zdaj ji je to težko, če se pozornost nanjo usmeri (kar točno narediš, če ga siliš, da naj pozdravi, se zahvali,...). Tamicena tudi vsa vesela pozdravlja in rajši njo pohvalim, pa potem tudi tavelika z veseljem pozdravi - in tak pozdrav je zame več vreden kot "izsiljen". kadar ona ni rekla hvala, sem se zahvalila namesto nje. Pa zaenkrat ta taktika kar lepo deluje:)

borka7  

član od: 23.2.2009

sporočila: 268

28. sep 2010 13:18

Ma ja, Veri, saj se razumemo - od otročičkov, ki se oklepajo mamine noge in sramežljivo kukajo izza njenega krila, tudi jaz ne pričakujem, da bodo pozdravili ali da jih bo kdo tozadevno gnjavil. So drugačni primeri. Zdi se mi, da marsikateremu staršu niti na pamet ne pade, da bi od svojih otrok pričakoval, da bodo upoštevali neke norme v medsebojnih odnosih, ki se njim zdijo popolnoma normalne. In v tem, da tega niti ne opazijo, jaz vidim problem.

HejHoj  

član od: 14.2.2008

sporočila: 135

28. sep 2010 14:28

Veri je napisal/a:
Poglej iz druge strani: prijazni so mladi - ................. Starejši bodo prej ko slej pomrli, verjetno so jezni na cel svet in zato sproščajo frustracije tam, kjer jih lahko. .......................... Tista vmesna tretjina ni problematična, saj se odzovejo na prijaznost, torej če si ti prijazna, bojo oni nazaj:).............................
Toliko enega posploševanja na kupu pa zlepa ne najdeš. Pozabila si pa natančne meje med temi 3 kategorijami postavit, Veri. Še dodatek: slej ko prej bodo, verjeli ali ne, pomrli tudi oni iz prve in oni iz tretje skupine, tavmesni. Samo, oboji bodo morali imeti še srečo, da bodo prešli v naslednjo skupino, preden bodo pomrli. Zanimivo, moje izkušnje so pa drugačne, precej enakomerno je razporejeno pozdravljanje na spola,različne starosti in še kaj. Sporočilo je spremenil(a) HejHoj dne 28. 2010 14:31

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

28. sep 2010 14:45

O pozdravljanju ste že veliko povedali, me pa osebno še skoraj bolj moti druga stvar in sicer, da ljudje za nobeno stvar ne znajo več sami prositi. Da malo pojasnim kaj mislim-so primeri, ko pač je res očitno, da se moram kot sočlovek odzvati, npr. človeku na berglah ali nosečnici odstopiti sedež in podobno, a vendar mi ni všeč ta "stereotip/mišljenje", da moram a priori se recimo kot mlajša umikati. Zakaj me nihče ne zna vljudno vprašati-gospa bi se lahko vsedla zaradi tega in tega in tega? In se bom z nasmehom ustala/pomagala itd. Zakaj se moram jaz, kot sicer mlajša a npr. otovorjena z 3mi polnimi vrečkami iz nakupovanja, ki se bodo vsak čas sesule po tleh, umikati malce starejšemu gospodu, ki gre 3 postaje z avtobusom, sama pa do konca linije? Zakaj bi morala ustati na poti domov po 10urnem delovniku, ki ga preživim stoje in me boli sleherna mišica in del telesa, zraven pa je vitalna upokojenka, ki gre malce na sprehod po mestu? In vse kar zna precej starejših narediti je, da stojijo 1 meter stran od domnevno nekulturnih mlajših, jih strašansko oštevajo in pljuvajo, namesto, da bi prosili za sedež/pomoč. Kdo ima v teh situacijah probleme s kulturo? Mislim, da tudi domnevno oškodovana stran. Imam starejšega očeta, ki je malo bolj "gobčne" narave in tudi pogosto uporablja javna prevozna sredstva ter se udeležuje raznih prireditev pa večino potrjuje moje predvidevanje, da če kdaj prijazno prosi za prostor, ki je zaseden ga dobi s lepim odzivom in ni nobenega problema. Še enkrat pa poudarjam, da se sama umikam ljudem, ki bolj potrebujejo kaj kakor jaz in da so situacije, ko seveda neka oseba ne rabi posebne prošnje, a vse prevečkrat se počutim pri tem manevru rahlo neumno. Viva Meier

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

28. sep 2010 14:52

Meni se je pa zdelo tako lepo, ko me je starejša gospa na Cresu kot trebušasto nosečnico spustila v vrsti za kruh. Nikoli je ne bi vprašala, ker ni bilo kakšne nuje, bilo pa je vseeno strašno lepo in pozorno. Včasih nekaj pomeni tudi prijaznost, za katero nisi prosil. Dobrojedka

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

28. sep 2010 15:09

Jaz sem letošnji avgust v večini preživela po trgovina kot degustatorka. Po koncu meseca mi je šlo na jok že vsakič ko se je stranka zdrla nad mano. Kljub vsemu tako slabega odnosa kot v City parkovem Sparu nisem doživela nikjer po Sloveniji. Večina ljudi se sploh ne odzove na lepo besedo, še več te kar ignorira, najhujše so družene s tristo otrki "tamali pridite se najest in napit" in potem ko omeniš,da je to samo za degustacijo te nahuriljo,kdo si da boš njegovemu otroku zavračal hrano. Ko ti tamali zmečejo v glavo kozarčke,polijejo s sokom in starši bruhnejo v smeh,bi pričakoval vsaj besedo OPROSTITE?! Poleg tega si sami naočijo za pit,brskajo pod pultom, odpirajo zaprte stvari ipd. Osd nekdaj sem vedno pozdravljala in se zahvaljevala in človeku anmenila vsaj kakšen nasmeh. Po tem ko sem pri 15 prvič polnila police v Mercatorju in se soočala z nesramnostjo strank bi najraje vsako prodajalko peljala na kavo. Sovražim ljudi,in mi gre včasih na bruhanje ko se moram zaradi službene dolžnosti 12h na dan smehljati,pozdravljati tečn folk okrog sebe. prav zapra bi vse skupaj in naj se pobijejo s svojim egotom in nikakršnim bontonom. Se pa strinjam,da je veliko mladih precej bolj prijaznih kot upokojenci in starejši. Ti so itak jezni na vse... Roncolino

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

28. sep 2010 15:46

Roncolino, fajn, da si  načela temo o degustacijah. 

Zelo nerada nakupujem, naredim si spisek in hitro čez trgovino, sploh, če je velika. Potem pa za vsakim vogalom degustacija: "gospa, gospa, gospa...". Nimam energije, da bi se ustavila pri vsakem štantu in jih vljudno  zavračala, zato grem ponavadi brez besed mimo pa če je olikano ali ne . Če je pa kdo zelo tečen in vsiljiv sliši kakšno pikro. Ne morem pomagat ampak to, da se degustator-ka obrne direktno na mene, ko hodim po svoji nakupovalni trasi, doživljam kot čisto nadlegovanje. Pa čeprav se zavedam, da na tak način služijo za svoj vsakdanji kruh ali priboljšek.

Roncolino, če si bila kdaj v hipermarketu najboljšega soseda in je mimo tebe brez reakcije odhitela "namrgodena upokojenka", se ti iz srca opravičujem.

Cila

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

28. sep 2010 16:22

Roncolino je napisal/a:
Jaz sem letošnji avgust v večini preživela po trgovina kot degustatorka. Po koncu meseca mi je šlo na jok že vsakič ko se je stranka zdrla nad mano.Kljub vsemu tako slabega odnosa kot v City parkovem Sparu nisem doživela nikjer po Sloveniji.Večina ljudi se sploh ne odzove na lepo besedo, še več te kar ignorira, najhujše so družene s tristo otrki "tamali pridite se najest in napit" in potem ko omeniš,da je to samo za degustacijo te nahuriljo,kdo si da boš njegovemu otroku zavračal hrano.Ko ti tamali zmečejo v glavo kozarčke,polijejo s sokom in starši bruhnejo v smeh,bi pričakoval vsaj besedo OPROSTITE?!Poleg tega si sami naočijo za pit,brskajo pod pultom, odpirajo zaprte stvari ipd.Osd nekdaj sem vedno pozdravljala in se zahvaljevala in človeku anmenila vsaj kakšen nasmeh. Po tem ko sem pri 15 prvič polnila police v Mercatorju in se soočala z nesramnostjo strank bi najraje vsako prodajalko peljala na kavo.Sovražim ljudi,in mi gre včasih na bruhanje ko se moram zaradi službene dolžnosti 12h na dan smehljati,pozdravljati tečn folk okrog sebe. prav zapra bi vse skupaj in naj se pobijejo s svojim egotom in nikakršnim bontonom.Se pa strinjam,da je veliko mladih precej bolj prijaznih kot upokojenci in starejši. Ti so itak jezni na vse...Roncolino

 

Draga moja, za hiter in dober denar je treba marsikaj požreti.

 

Pozdravček!

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

28. sep 2010 16:29

Clia saj vem kako je,in tudi res je,da bolše da gre nekdo flegmatično mimo,kot pa da te skoraj pribijejo na križ Oh Dragička zakaj pa potem sploh ta tema o prodajalkah,ki jih nihče ne pozdravlja itd...naj požrejo vse za svoj denar... Ja in saj požrem,drugega ne prostane,denar za bencin ne pada ravno z neba... Roncolino

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

28. sep 2010 16:43

Pravkar brskam po tisti zeleni brošurici, z naslovom Varna starost za vse generacije, ki je bila menda dostavljena v vsa gospodinjstva, pa skočim vmes še malo na forum kulinarikov in vidim, da je tema o medsebojnih odnosih še kar živa.

Osebno nimam posebno slabih izkušenj z ljudmi. Ravno obratno, bi rekla.

Sem pa nekoč prebrala, da se ljudje znajdemo običajno v sredinah in med ljudmi, od katerih se moramo še kaj naučiti. Da so tisti, s katerimi imamo pogosto opravka, pa nam niso simpatični in nas svojim vedenjem znajo spraviti tako ob živce, da imamo zaradi njih pokvarjen ves dan, le naše ogledalo. Da moramo to, kar nas moti na drugih, odpraviti pri sebi... Ne bom dalje o tem, ker sem to res samo nekoč nekje prebrala.

Tale izjava se mi je zdela zanimiva.  Da starejši ljudje, seveda so to pretežno upokojenci, da ti so pa jezni na ves svet, menda zato, ker se zavedajo, da bodo kmalu umrli. In zato svoje frustracije sproščajo kjer jih lahko (na tamladih menda).

Ja seveda bodo slej ko prej umrli. Potem bo pa kar zabavno, ko bodo sami mladi ostali, pa upokojencev menda, tudi takrat več ne bo, pravijo.

zeta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti