Položnice...

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

tema odprta - 28. okt 2009 16:49 | ogledi: 12.001 | odgovori: 34

V nekaj letih se jih nabere kar lep kupček.

Ker imam trenutno preveč časa,sem se odločila ,da malo uredim dokumente.

Nabral se mi je kar lep kup papirja,ki bo romal v kontejnar,ne vem zakaj moram spravljati prav vse.

Imam pa vprašanje ,kako dolgo je potrebno hraniti odrezke plačanih položnic.Trenutno jih imam že kar za približno 15 let .Do sedaj so bile spravljene v kleti v posebni škatli,zdaj pa se bi jih rada nekako znebila .

Lahko to vržem ,ter pustim recimo samo za dve leti ali moram shraniti daljše obdobje?

Bi prosila za vaš odgovor

Hvala in lep pozdrav

kriznana

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. okt 2009 16:55

Kako dolgo je potrebno hraniti položnice, je zapisano v Obligacijskem zakoniku, v poglavju zastaranje.

Natančno preberi, ker se razlikujejo.

Jaz vsako leto zložim položnice z enakim rokom trajanja v kuverto, na kuvero napišem leto, namen in dan, ko lahko gredo v smeti. Prebiranje potem ni problem.

To vprašanje postavlja zaelo veliko število ljudi.

F r i n a

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

28. okt 2009 17:20

Mislim, da ti je Frina povsem natančno odgovorila. Obligacijski zakonik namreč natančno določa posamezen dokument, čas,ko ga je potrebno hraniti in kdaj ga lahko zavržemo. Tukaj ni več kaj dodati . LP hedonist

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

28. okt 2009 18:40

Kaj  in kako pa moramo hraniti, če račune plačujemo preko interneta?

nola

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

28. okt 2009 19:00

nola dobro vprašanje.......pojma nimam, koliko časa ostanejo zapisi v e-obliki na banki. Bi bilo pa res dobro vprašati.

rimljanka - zasebno mnenje

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

28. okt 2009 19:18

Dokazilo o plačilu, Nola. Tako, ki bo zdržalo na sodišču.

Absolutni zastralni rok je 5 let, zdi pa se mi, da banke hranijo podatke 10 let.

Pri kaki investiciji, ki je potem predmet dedovanja pa najbrž ni treba razlagati, da se to hrani, dokler je aktualno. Pač sprintaš potrdilo.  

F r i n a

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

28. okt 2009 22:30

Vse položnice plačujem preko klika 15. v mesecu, plačila sprintam, spnem skupaj z položnicami in arhiviram.

kobra 1

Miro  

član od: 6.9.2007

sporočila: 40

29. okt 2009 8:20

Kriznana, so položnice plačane ali si tudi ti, tako kot naš poslanec Marinič, iz vasi, pa ne veš, kako je z njihovim plačevanjem? Miro

pasatus  

član od: 11.9.2007

sporočila: 6

29. okt 2009 8:38

nola je napisal/a:

Kaj  in kako pa moramo hraniti, če račune plačujemo preko interneta?

nola
Tudi sam plačujem vse račune preko interneta. V arhivu lahko vidiš vse plačane račune za pet let nazaj. pasatus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. okt 2009 9:02

frina je napisal/a:

Dokazilo o plačilu, Nola. Tako, ki bo zdržalo na sodišču.

Absolutni zastralni rok je 5 let, zdi pa se mi, da banke hranijo podatke 10 let.

Pri kaki investiciji, ki je potem predmet dedovanja pa najbrž ni treba razlagati, da se to hrani, dokler je aktualno. Pač sprintaš potrdilo.  

F r i n a
Tista o desetih letih po izvedeni transakciji je pravilna. Tudi z ostalim se strinjam. Ampak ga ni čez red, ki ga delamo sproti. Ko sem se osamosvojila, sem prvi mesec nekaj vlagala položnice v predal in čez šest tednov potem nečesa nisem takoj našla in sem mrzlično iskala kake pol ure. In sem si obljubila: tole je bilo prvič, zadnjič in nikoli več, dokler možgani še kolikor toliko delajo. Te stvari se sproti vlagajo na prav način. Odkorakala v papirnico, kupila nekaj fasciklov in trasirala red. Sedaj imam kljub silni elektroniki v poslovanju še vedno tudi fasciklsko verzijo tega istega. Položnice imam grupirane po namenu plačila in v en fascikel gre prilbižno za pet let položnic (na vsako prejeto položnico napišem, kdaj je bila zadeva elektronsko plačana, in jo vložim v fascikel - za naknadno kontrolo mi to pride prav), tako, da v bistvu en fascikel tudi pokriva večino zastaralnega časa. Davčne napovedi, kreditne mape, investicijska potrdila, poravnalni račun, to je pa itak v drugih fasciklih. Vsakomur toplo svetujem, da si dom uredi tako, da bo vedno vedel, kje ima kakšne dokumente in da bodo ti dokumenti vedno lepo sortirani. Ker to v resnici ne potegne več kot deset minut časa na teden. Vendelina jr.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

29. okt 2009 9:08

Za pridobitev potrdil o elektronskem plačevanju daš vlogo na banko. Bodisi elektronsko (če je možno), ali pa izpolniš obrazec na banki. Je pa razumljivo, da to naknadno potrdilo ni zastonj. Namreč, večina zahtevkov nima zadosti izločilnih kriterijev in potem je treba dlje časa iskati. In predpostavka, da se bo bolj intenzivno iskalo, je vključena v zaračunanem nadomestilu. Ljudje namreč težko določijo za več kot za štiri tedne nazaj, kdaj so kaj v resnici storili. In potem želijo zahtevek za plačilo nečesa, kar naj bi se zgodilo npr: julija 2004, pa se izkaže, da je bil junij 2003....(kar pomeni, da je moral nekdo iskati to plačilo v rastru enega leta naprej in nazaj od predlaganega datuma). Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti