Položnice...

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

30. okt 2009 19:00

Glede zastaranja PREDLAGAM, da res pogledate celotno poglavje. Zastaranje se pretrga ( neha teči) tisti trenutek, ko gre zadeva na sodišče ( in ne z opominom) in med postopkom na sodišču zastaranje ne teče. Ne govorim o posebnostih, ampak o običajnih plačilih gospodinjstva.

F r i n a

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. nov 2009 15:17

Imam plastično mapo z več predalčki in v vsakem položnice oziroma odrezke: telefon, interent, mobitel, elektrika (Snago, vodovod, ostale komunalne zadeve vodi tašča, po podobnem principu, ker ima ona pač trajnik), en perdal je vedno za različne namene (plačila članarin društvom na primer, kazni itd). Kar plačam po bankanetu (večino položnic), napišem na položnico datum plačila. TTako da če bi prošlo do zapleta, imam vedno vsaj točen datum in vsoto. sem se pa že tudi zmotila in telekomu namesto 75 evrov nakazala 750, pa RTv sloveniji 112 namesto 11,2 .... a smo hitro uredili, v dveh dneh je bil denar nazaj na mojem računu (tudi po zaslugi sklicne številke in še ene šifre, ki se je dala razbrati iz arhiva plačil, ki jih vodi elektronsko bančništvo). Položnice hranim tri do pet let, po podobnem sistemu kot frina: na kuverto napišem letnik in prejemnika, tako d apotem, ko nameravam vse uničit, ni treba ponovnega pregleda. Kreditne pogodbe, davčne napovedi, razne druge poogdbe, pogodbe o nakupu na obroke in seveda bančne izpiske imam po fasciklih in to lepo zloženo na enem mestu, da tudi ostali člani družine lahko hitro najdejo, če kdo kaj potrebuje. In te zadeve hranim kar dolgo časa, nekatere kar pustim tudi po deset let in več. Se je to izkazalo za dobro, ker so nam enkrat izključili siol zaradi domnevnega neplačanaega računa za leto nazaj, ki je seveda bil plačan (narod naš dokaze hrani ....), a je škripnilo v njihovem notranjem informacijskem sistemu in so se potem tudi opravičili. Tako da hranjenje dokazil ima svoj smisel. V Muellerju in tudi drugih papirnicah imajo res veliko izbiro praktičnih map različnih velikosti prav za te namene, in tako imamo te papirčke, ki včasih znajo zagreniti življenje, vedno pri roki (mi na priemr potrebujemo dokazilo o plačilu odvoza smeti, da lahko na bližnji ekološki otok določeno količino odpadkov - gradbeni material, papir, plastiko, odlagamo brezplačno). Mamamia mamamia

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

6. apr 2010 18:28

Kaj pa če položnice plačuješ preko trajnika? A ima potem kakšen smisel hraniti položnico, saj na njej predvidevam ni datuma plačila (plačilo preko trajnika sem si uredila šele ta mesec in ne vem kaj točno bo pisalo na položnici)? Hvala za odgovor Lp magnolija

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

6. apr 2010 19:54

Če imaš plačilo preko trajnika položnice tako ne dobiš domov.Ta gre direktno na banko. kriznana

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

6. apr 2010 20:21

Super, ena zadeva manj za urejat. Torej moram hraniti le bančni izpisek. magnolija

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

6. apr 2010 20:51

Kriznana, to pa ne bo držalo. Jaz dobim domov vse položnice in na njih ponavadi piše da je znesek za plačilo nič evrov, znesek ki je dejansko za plačat pa je napisan na računu. Spodaj na računu pa piše, da je znesek poravnan s trajnikom. Včasih pa je položnica tudi prečrtana. Kako je s hranjenjem tega pa tudi jaz nimam pojma. Jaz jih ne shranjujem. patka Sporočilo je spremenil(a) patka dne 06. 2010 20:52

pi.kica  

član od: 19.8.2007

sporočila: 75

6. apr 2010 22:03

Ja, položnica res pride domov v taki obliki, kot je predhodnica napisala. Ne služi pa kot dokazilo o plačilu. Dokazilo je bančni izpisek.

tasyka 2  

član od: 7.11.2009

sporočila: 56

7. apr 2010 9:02

kriznana,excelovo tabelo imaš že v windovsih-microsoft excel :) tam si to vse lepo narediš :) tasyka 2

kriznana  

član od: 14.10.2006

sporočila: 602

7. apr 2010 12:06

pi.kica ne vem ,če je ravno povsod tako.Tudi sama plačujem kar nekaj položnic preko trajnika(predvsem razna zavarovanja ,ki jih imam pri zavarovalnici),pa do sedaj še nikoli nisem dobila takšne položnice,ki jo opisujete. Tasyka2 hvala za odgovor. kriznana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. apr 2010 13:08

Kar imamo preko trajnika, dobimo domov prečrtane položnice, na njih je vsota nič, kolikšno je plačilo pa piše na računu, ki je ob položnici. Seveda vse to shranim. Ko plačujem po banka netu, vedno na položnico napišem datum, ko sem plačevala.

 

Se splača hranit prečrtane položnice, ker v našem priemru je banka v nekem obračunskem obdobju naredila neko napako in smo dobili nekaj opominov. Bančni izpisek je pa kazal, da je banka trajnike plačala, dejansko jih pa ni plačala.  Tako da  so položnice in  izpiski o  prometu na TRR bili dovolj močan argument, da niso terjali nas, ampak je vsa plačila potem uredila banka.

 

Take papirje je vedno treba hranit. Nekaj let je mogoče to res na videz nepotrebno, a ko kje škripne in je vse hitro pri roki, je tudi reševanje nesporazuma hitrejše in lažje.

Mamamia

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti