"enoletne" vinjete

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

13. nov 2008 11:07

Mamamia hvala! No potem so bili še kar blizu. Rimljanka, saj veš, da sem se jaz malo hecala glede subvencioniranja Ljubljančanov. Meni so vinjete všeč in jih podpiram, čeprav so za nas mogoče dražje, kot cestnina. Ampak menim, da ne moreš vsega presojati samo iz vidika lastne koristi. magnolija

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. nov 2008 13:07

magnolija je napisal/a:
Mogoče bi pa uvedli sistem, kot ga imajo na Kubi, kjer se je kaznivo peljati sam v avtu. Tako ljudje brez avta stojijo ob cesti, vozniki pa morajo vsakemu ustavit, dokler ni avto poln. Če te dobi policija in si sam v avtu plačaš kazen (vsaj tako so mo razložili prijatelji, ki so bili tam na potovanju, upam, da me niso nategnili). Jaz bi zagotovo z veseljem vstavljala luštnim tipčkom, npr. tistim iz rubrike o čokoladicah in pa babam iz kulinarike (razpoznavni znak bi bil plavi predpasnik z motivi različnih kroglic:) Živel Fiidel!!! magnolija
Za podobne ukrepe (sicer brez sankcij s kaznimi) sem tudi sama slišala. Pri nas je bil enkrat na obisku ameriški vojaški ataše (takrat je služboval v Ljubljani) in nam je povedal, da doma, na poti v službo v Pentagon oz. mestno središče, večkrat štopa. Se nam je zdelo malo čudno, potem pa je povedal, da v Washingtonu velja pravilo "polnega avta". Namen tega ukrepa je pač omiliti pretirano gnečo v mestnem središču in seveda posledično onesnaževanje. Cesta je tri ali štiripasovna, tisti, ki je sam v avtu, se mora obvezno voziti po skrajno desnem, počasnem pasu. V trenutku, ko v avto vzame vsaj dva sopotnika, ki čakata ob robu ceste, se lahko prestavi na hitrejše, prehitevalne pasove in pride na cilj seveda hitreje. Druga stvar je dražja dovolilnica za vstop v mestno središče za avtomobile, v katerih je samo ena oseba. Gospod je rekel, da se mu zdi prav smešno, ko vidi pri nas štopati samo študente z nahrbtniki, saj je od doma navajem čisto drugačnih štoparjev - gospodov v uniformah in poslovnih oblekah s poslovnimi kovčki. mamaF - Mojca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

13. nov 2008 13:33

MamaF, tole ameriško iznajdbo bi jaz takoj presadila v Slovenijo.

Naše naselje je precej oddaljeno  od prometnih povezav pa se  komaj kdaj znamo zmeniti, da kdo pobere še otroke soseda, znanca. Ne, raje vsak svojega sam vozi v 4 km oddaljen vrtec ali šolo ali na avtobus.  Pa ne bi bilo treba drugega, kot par prijaznih besed in ščepec širokosrčnosti.

Cila

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. nov 2008 13:36

In kaj se zgodi, ko ima potem tak prijazen prevoznik v Ameriki prometno nesrečo in ga poškodovanec (ki je bil prijazno in zastonj vzet v avto) toži za prestane bolečine, stres,....pa gre tožba v milijone USD?

Čisto resno vprašam. Koliko pa smo/so pri nas zavarovani štoparji in oni, ki jih pobirajo? Mislim, če se zgodi kaj takega....

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 13. nov 2008 14:02:14

carli  

član od: 17.11.2006

sporočila: 59

13. nov 2008 13:56

Na to sem pa tudi jaz takoj pomislila. Še posebno pri njih, ko razne tožbe kar dežujejo. Glede vinjet pa sem zadovoljna, da so jih uvedli. Pa čeprav se peljem mogoče dvakrat na leto v Ljubljano in je drugače sploh ne bi potrebovala, če ne bi uvedli vinjet tudi za našo koprsko "avtocesto" do meje z Italijo, kamor se pa spet zapeljem enkrat na dva ali tri mesece (pa čeprav bi se lahko komot "prešvercala" po stranskih cestah). Pa sem jo vseeno kupila in me niti malo ne obremenjuje to, da jo zelo malo "koristim" oz. kaj šele da bi razmišljala, koga s tem nakupom "subveniconiram". carli

Babyface  

član od: 5.8.2005

sporočila: 20

13. nov 2008 16:39

Joj, koliko pričkanja glede vinjet! :) Začne kar glava bolet. Sem študentka, Neljubljančaka (hihi, nora misel, da nas Ljubljančani finančno podpirajo), nakup prve vinjete se mi je poplačal v dveh mesecih. Komaj čakam, da kupim naslednjo, letno, ker se mi zdi to res ugodna, praktična varianta. Upam pa, da boste tisti, ki imate toliko proti vinjetam, znali le-te vsaj izkoristiti, če ste jih že "morali kupiti, jok jok jok". Odpeljite se v kraje, ki jih prej zaradi visokih cestnin niste (Primorci v Prekmurje, Prekmurci na Gorenjsko ...). Sedaj se splača ;) Babyface

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

13. nov 2008 21:30

Rimljanka, ko sem bila študentka, sem plačala zavarovanje za avtoštoparje. Takrat je bilo to popularno, enkrat me je celo voznik vprašal, če imam izkaznico (zavarovanja), ker sicer me ne bo peljal. Pojma nimam, če to še obstaja. Spomnim se, da je nekdo vozil s sabo obrazce za avtoštoparje, ki so jih morali podpisati - nekaj o tem, da se z njim vozijo na svojo odgovornosti in da ga v primeru prometne nesreče ne bodo tožili. Neka študentka je to podpisala, pa sta imela nesrečo, in ga je vseeno tožila. Tako da zavarovanja za voznike, ki pobirajo avtoštoparje, ni (kolikor vem).

tulka

Issi  

član od: 5.9.2007

sporočila: 703

13. nov 2008 21:50

Vsakdo, kdor ima (registriran) avto ima tudi zavarovanje. In to zavarovanje se imenuje "zavarovanje avtomobilske odgovornosti". Kar pomeni, da je s tem zavarovanjem krita škda, ki jo kot vozniki avtomobila povzročimo tretjim osebam - tretje osebe pa so v tem primeru tako vsi sopotniki v našem avtomobilu, kot tudi pešči, kolesarji in potniki v drugem avtomobilu, v katerega se recimo zaletimo. Zakonsko določeni zavarovalni vsoti (ki pa jih lahko povečamo na dvo- ali tri-kratnik) sta 500.000€ za materialno škodo (škoda na avtu, v katerega se zaletimo, prtljaga v njem, prtljaga naših sopotnikov, recimo ograja, ki jo spotoma poderemo,... ...) in 2.500.000€ za nematerialno škodo (telesne poškodbe, njihove posledice in prestani strah naših sopotnikov, potnikov v drugem avtomobilu, pešcev, kolesarjev,...). Issi Sporočilo je spremenil(a) Issi dne 13. nov 2008 21:51:03

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. nov 2008 22:01

rimljanka je napisal/a:

In kaj se zgodi, ko ima potem tak prijazen prevoznik v Ameriki prometno nesrečo in ga poškodovanec (ki je bil prijazno in zastonj vzet v avto) toži za prestane bolečine, stres,....pa gre tožba v milijone USD?

Čisto resno vprašam. Koliko pa smo/so pri nas zavarovani štoparji in oni, ki jih pobirajo? Mislim, če se zgodi kaj takega....

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 13. nov 2008 14:02:14
Pojma nimam. Phil je omenjal samo dobro plat te zadeve. Na žalost ne vem, če ga bom še kdaj videla, da bi ga lahko vprašala o tem, zdaj je baje spet doma v Ameriki. Bi rekla, da tudi oni razmišljajo tako kot mi - dokler se kaj ne zgodi, je vse OK, če pa se kje zalomi.......ne vem, verjetno je čisto odvisno od ljudi, saj se najdejo tudi pri nas taki, ki iz vsake nesreče poizkušajo povleči finančno korist. Prav danes sem naletela na tale članek o "prijaznosti" raznih odškodninskih družb: http://24ur.com/novice/slovenija/zaposleni-v- Tulka, tega zavarovanja za štoparje se spomnim pa tudi jaz - na Študentskem servisu se je dalo to urediti. Sicer sama nikoli nisem naletela na voznika, ki bi me po njem vprašal, nekateri kolegi pa so imeli to izkušnjo (na srečo nihče slabe z nesrečo, tožbo itd.) Mogoče se man oglasi kdo, ki je zdaj študent, oziroma redni štopar, da nam pove kaj več o tem. Sama pa, priznam, kolikor redko sem na cesti, ko že poberem štoparja, mi zavarovanje niti na misel ne pride. Saj pravim, dokler se kaj ne zgodi, človek niti ne razmišlja.....upam, da se nikoli ne bo. mamaF - Mojca

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

13. nov 2008 22:31

Zaenkrat nobena zavarovalnica ne ponuja zavarovanja proti civilni tožbi. Če povzročiš nesrečo, te lahko oškodovanci tožijo, pa naj bodo v drugem vozilu ali pa sopotniki. Vem iz prve roke, ker je moža na obravnavi sodnik vprašal, če namerava povzročitelja sodno preganjati. Sicer ga ni tožil, bi si pa model zaslužil kaj več kot le denarno kazen 50€ v dobrodelne namene, saj se niti pozanimal ni, kakšne poškodbe je utrpel motorist, ki ga je valjal pod tovornjakom, kaj šele, da bi ga obiskal...žal mi je le, da ga nisem vsaj jaz pošteno nazijala, ko sem bila še v pravem razpoloženju Mogoče ga pa še bom

Jaz štoparjev ne pobiram...ko sem včasih mimogrede ujela "nedeljsko oko" Marjana Jermana, sem videla, zaradi kakšnih neumnosti se ljudje tožijo... Pa še avta mi neznanci ne umažejo ker ga ne pucam prav rada.

 

LP, V.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti