Smučanje

neznan uporabnik

11. feb 2011 20:10

Hedonist, dej no, sej ni tko hudo , si bil pač ti prejle na vrsti

Je za vse dovolj, hehe... Enkrat eden, enkrat drugi

 

Itak se vreme slabša in nas ne bo več vseh skupaj tko razganjal

(a lahko dobimo kakšnega smeškota za pomladanske fedrčke?)

japaja

ultranova  

član od: 30.11.2010

sporočila: 529

12. feb 2011 18:05

Mene bolj zanima,če je pravilno,Koroški Slovenec ali Slovenec na Avstriskem Koroškem.Kar se njihovih pravic tiče( Avstrijskih Korošcev),pa znajo sami sebi delati v prid,da se nam še sanja ne,kako.Jamranje pa še kaj dodatnega doprinese,zakaj pa ne. ultranova

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

12. feb 2011 19:19

Malo oziroma veliko čtiva na to temo je najti v knjigi Avstrija in njeni Slovenci, avtor Janko Pleterski. Na portalu sistory jo lahko dobite tudi v elektronski obliki.

Drugače pa je koroški Slovenec Slovenec, ki živi na teritoriju avstrijske zvezne dežele Koroška. Slovenka na avstrijskem Koroškem bi lahko bila pa tudi jaz sama, če bi se v danem trenutku pač nahajala tam. In če ni koroški na začetku stavka, se piše z malo začetnico, to lahko preveriš v Slovenskem pravopisu.

Ostalega pisanja raje ne bom komentirala, ker za utemeljitev "jamranja in delanja sebi v prid" ti manjka navedba dejstev. 

Po ustavi Republike Avstrije imajo koroški določene pravice, katere jim mora matična država pomagati uresničevati in vzdrževati, kaj pa v resnici počenja, no, to pa vemo. Avstrijska državna pogodba iz leta 1955 ima v 7. členu napisano sledeče:

1. Avstrijski državljani slovenske in hrvaške manjšine na Koroškem, Gradiščanskem in Štajerskem uživajo iste pravice pod enakimi pogoji kakor vsi drugi avstrijski državljani, vključno s pravico do svojih lastnih organizacij, zborovanj in tiska v svojem lastnem jeziku.

2. Avstrijski državljani slovenske in hrvaške manjšine na Koroškem, Gradiščanskem in Štajerskem imajo pravico do pouka v slovenskem ali hrvaškem jeziku in do sorazmernega števila lastnih srednjih šol; v tej zvezi so šolski učni načrti pregledani in bo ustanovljen oddelek šolske nadzorne oblasti.

3. V upravnih in sodnih okrajih Koroške, Gradiščanske in Štajerske s slovenskim, hrvaškim ali mešanim prebivalstvom sta slovenski in hrvaški jezik dopuščena kot uradna jezika dodatno k nemškemu. V takih okrajih bodo označbe in napisi topografskega značaja prav tako v slovenščini ali hrvaščini kakor v nemščini.

4. Avstrijski državljani slovenske in hrvaške manjšine na Koroškem, Gradiščanskem in Štajerskem so udeleženi v kulturnih, upravnih in sodnih ustanovah v teh pokrajinah pod enakimi pogoji kakor drugi avstrijski državljani.

5. Dejavnost organizacij, ki odvzemajo hrvaškemu ali slovenskemu prebivalstvu njegov značaj in pravice kot manjšine, se mora prepovedati. 

No, kar se pa smučarije tiče, sem na avstrijskih tleh smučala samo na okoliških kuclih Petelinovega grebena, o smučiščih tik preko bivše severne meje nimam pojma. 

 

Loni Makaroni

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

12. feb 2011 23:29

Sploh pri rečeh, kot so smučišča, se mi zdi smiselno uporabljati "originalna" imena, saj drugače večina ljudi sploh ne ve, o katerem teče beseda. Pod pravimi, pa čeprav tujimi imeni, pa jih poznajo vsi, tudi tista večina, ki za Mokrine, Osojščico, Šmohor in podobno ni še nikoli slišala. s0ncek*

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

13. feb 2011 0:09

Vendelina jr. je napisal/a:

Mimogrede, a ni Gerlitzen v slovenščini Osojščica? In če imajo v prijateljski sosednji državi hude probleme s krajevno topografijo, ni razloga, da bi ta problem prevzemali tudi mi in to na način, da bi ignorirali slovenska imena krajev.

tulka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

13. feb 2011 14:50

Bravo Multi, ravno zaradi Klagenfurta smo samostojni in demokratičini, evo, to si pa u nulo zadel. In točno o tem je tekla beseda pri tejle rodoljubni temi. Taki kot ti vlivajo upanje, da bodo Slovenci z svojim jezikom in kulturo preživeli vse poskuse asimilacije, znotraj in zunaj meja države. hedonist

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

13. feb 2011 16:22

@TORTICA: ce vam ni predalec, se lahko zapeljete na hrib Monte Zoncolan ali v Ravascletto. To je priblizno 150 km oddaljeno od Trsta. Tu je veliko prog za razlicno zahtevne smucarje. Otroska dnevna karta stane 20 evrov, odrasli placajo 31 evrov. Otroci, rojeni do leta 2003, placajo samo kavcijo za dnevno vozovnico (5 evrov). Ko dnevno karto vrnete na blagajni, dobite kavcijo nazaj. V blizini je kar nekaj hotelov nizje kategorije, kjer se da kar ugodno prespati. ribica

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

14. jan 2012 12:43

Me zanima, če letos greste kaj na smučanje. Sam v glavnem samo nasankam, glede, da ni snega.

janko1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. jan 2012 13:54

Samo še topli kraji,  kašno smučanje neki ...

mamamia

limonca26  

član od: 23.7.2006

sporočila: 304

14. jan 2012 19:11

Verjetno sem med redkimi, ki si želi snega tudi v dolini. Nekako mi ne gre tale januar. Smučam pa, le da ne gremo na smučišča v tujino, ampak si duška damo na domačih strminah - Krvavec, ...

Ugotovili smo, da raje smučamo celo sezono po malem kot pa v enem mahu v tujini. Smo že v letih, ko za celotedensko smučanje nimamo kondicije. Prvi, drugi dan bi še šlo, potem pa verjetno bolj tako tako.

 

Lep večer vam želim, smučarjem pa še veliko snežnih užitkov - kjerkoli.

limonca26

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti