Katera rastlina je to?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. dec 2013 20:11

Tako je, navadno ohmelje, Loranthus europaeus, zajeda vrste rodu hrast in  pa pravi kostanj. Bližnji sorodnik brinjekaza (Arceuthobium oxycedri), ki zajeda v glavnem rdečeplodni brin, pa tudi, a redko, druge vrste. In malo bolj oddaljen, iz sosednje družine, sorodnikbele omele, ki jo bolj poznamo, ker se nam s svojim zelenjem pokaže v številnih krošnjah. Pri nas sicer rasteta dve vrsti, ena zajeda iglavce, jelova omela (Viscum abieti), druga pa listavce (Viscum album).

Torej vidiš, da si dobropomislila, res sta si z omelo v sorodu.
rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29.dec 2013 20:12

paulinne  

član od: 15.9.2009

sporočila: 78

30. dec 2013 16:27

Hvala punci.

Zanima me pa še sledeče, ker sem pobrala kar precej teh jagod, ki so se razsule po tleh. Kako jih lahko shranim? Jih posušim, zamrznem? Sem brala, da so plodovi uporabni kot pri beli omeli. Ali pa bi jih nastavila pticam, ko bo zapadel sneg. Ali lahko potem nastavim kar zamrznjene? 

Hvala.

paulinne, tudi z žigosanimi znamkami smo lahko dobrodelni

Snežna  

član od: 10.8.2005

sporočila: 104

19. jul 2014 11:23

Pozdravljeni!

Prosim za pomoč - katera rastlina je to?

Raste mi med začimbnicami, tudi vonj listov spominja na zelišče....cvetki so zanimive podolgovate oblike in čudovite barve.

Hvala.

Snežna

buča  

član od: 29.7.2006

sporočila: 1561

22. jul 2014 9:10

Tako imam tudi jaz, pravkar ima 2 cvetka in lepo diši. Po mojem bi rimljanka vedela kaj je to.

buča

Snežna  

član od: 10.8.2005

sporočila: 104

22. jul 2014 9:40

Saj potihem čakam na njen odgovor :)

Buča, a ti to kaj uporabljaš v kuhinji ali je samo za okras? Listki res tako aromatično dišijo...ne morem pa definirat po čem...ali meta, zelena...ne vem...

Res bi rada vedela kaj je to, da bi jo začela tudi kaj uporabljati...

Snežna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. jul 2014 10:04

Morda je to katera od  vrst rodu čober (Calamintha), nisem pa prepričana. Vsekakro je pripadnica družine ustnatice (Lamiaceae). Med okrasnimi in nasploh tujerodnimi rastlinami nisem preveč doma. Morda bi pomagala kakšna boljša fotka, ki bi pokazala bolj natančno, kakšen je cvet, kako velika je rastlina.

Še tole: sta ju, buča in Snežna, kupili nalašč ali se je slučajno pojavila med začimbnicami?

rimljanka

Snežna  

član od: 10.8.2005

sporočila: 104

22. jul 2014 13:13

Hvala, rimljanka.

Cvet sem na novo poslikala, upam, da se kaj vidi, ker je poslikan s telefonom.

Cvetek ni samo eden, temveč jih je več na steblu. Rastlina res diši že ko se jo dotikaš. Sedaj jo imam v podolgovatem cvetličnem koritu skupaj z origanom in baziliko. Velika je pribl. 25 cm, se pa zelo razrašča in hitro raste. Poščipala sem ji vrhove, pa je hitro pognala sosednje vršičke. Rastllino sem dobila od znanke s Primorske, ko mi je dala nekaj vejic prostorastečih zelišč (majaron, origano, meta) in je bila tudi tale vmes. 

 

 

Snežna

Snežna  

član od: 10.8.2005

sporočila: 104

23. jul 2014 14:28

A res nihče ne pozna te rastline...? 

Očitno jo bom morala kar v kakšno vrtnarijo odnesti....

LP

Snežna

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

27. jul 2014 0:46

Je morda tale?  Salvia cavalerieri var. simplicifolia

 

 

lp Lučka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. jul 2014 8:39

Bo kar prava, lucka52. Nikoli je še nsiem videla pri nas. Ime je cier malo drugačno: Salvia cavalieri var. simplicifolia. Tukaj si lahko ogledate še njeno številno sorodstvo.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti