Ara

morska medvedka  

član od: 31.8.2004

sporočila: 2716

tema odprta - 10. mar 2008 15:11 | ogledi: 4.219 | odgovori: 6

Pozdravljeni!

Zanima me, kakšne so moje pravice glede are.

S fantom sva naročila avto in ga zaarala.

1.3.2008 smo napisali smo potrdilo, da so aro prevzeli. Za kakšen avto (vse oznake, opremo), ceno in rok dobave cca 14 dni.

Danes pa so klicali, da cena ni prava, da je avto dražji za 1000 eur in ga do drugega tedna še sigurno ne bo.

Sedaj pa me zanima, kakšne so moje pravice, da dobim naprimer aro nazaj, koliko jo dobim.... če se ne strinjam z novimi pogoji in ceno. Kaj si lahko izborim?

Mi je kar malce nerodno tole tukaj pisat, ampak.... res ne veva kaj naj narediva.

Se opravičujem, ker ni kulinarična tema (pa itak ni edina )

Hvala že v naprej.

Lep dan!

E.

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

10. mar 2008 15:18

Mislim, da pogodbe še niste sklenili, dobila sta le potrdilo? Verjetno si pridržujejo pravico do spremembe cen? Ne vem, kako ste se dogovorili, ampak če vidva odstopita od dogovora (pogodbe?), are ne dobita nazaj. Če odstopijo oni, morajo aro vrniti dvakratno. Če pa je bila pogodba že sklenjena, cene ne morejo spremeniti, ampak vama morajo prodati avto po ceni, za katero ste se dogovorili. s0ncek* Sporočilo je spremenil(a) s0ncek* dne 10. mar 2008 15:18:24

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

10. mar 2008 15:28

Če si delala s prodajalcem, ki ima standardne pogoje poslovanja (predpostavljam, da si), potem so verjetno vsi odgovori na tvoja vprašanja že tam. Drobni tisk je vedno pomemben. Vendelina jr.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

10. mar 2008 16:04

Pomembni so členi o morebitni spremembi cene, torej ali si prodajalec pridržuje to pravico ali, enako za rok dobave. Pa tudi to ni nepomembno, za kakšnega prodajalca gre (pooblaščen, posrednik in podobno). Če ne veš kako in kaj, pokliči na Zvezo potrošnikov, oni bodo znali svetovati. mamamia mamamia

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

10. mar 2008 16:22

Ara se šteje kot pogodba, sprememba cene po plačilu are ni več možna brez soglasja kupca, če se ne strinjaš z nakupom pod novimi pogoji, ti pripada 2x vračilo are. Tako je bilo vsaj pri nas, ko smo kupovali parcelo in si je prodajalec naenkrat premislil, ker je dobil boljšega ponudnika.. In ne samo to- pogodba se ne more razdreti enostransko, tako da so nam morali potem prodati parcelo po dogovorjeni ceni, čeprav so nam bili pripravljeni dati 2x aro za razdrto pogodbo. Takoj smo se pozanimali pri pravniku in izvedeli vse to. Upam, da sta kupovala pri pravni osebi, sicer znata imeti težave... čoko

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

10. mar 2008 17:51

se strinjam s čoko. Če je vse ok, kar pogumno in naravnost terjajta. Če bodo videli, da sta odločna, bodo popustili. Nastop je zelo pomemben. srečno, župca

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

10. mar 2008 17:53

Natančno poglej: ali je ara, ali je predplačilo ( avans). In v kolikem roku se sklene pogodba o nakupu.

Kakšne so medsebojne pravice in obveznosti, npr. da lahko prodajalec spremeni ceno.

Ara in avans sta dve različni zadevi na a in se obravnanvata različno. Zato je pomembno, kako se napiše, kaj se plača s tem pologom.

Poenostavljeno: ara je zagotovilo za nakup pod dogovorjenimi pogoji in jo lahko prejemnik are ( prodajalec obdrži ), če pogodba ni sklenjena po krivdi kupca, ali pa lahko kuec zahteva dvakratno aro od prodajalca, ki ga je vrgel na šajbo.

Če je plačilo kot predplačilo, avans, prvi obrok, se po zakonu obrestuje. V primeru, da se pogodba razdre, je nezvesta stranka dolžna drugi stranki vrniti stroške, ki jih je imel npr. s pogodbo, dobavo blago ipd.. Predplačilo pa se vrne.

 

Predlagam, da podpisane listine preberete v miru doma pred podpisom, posebej droben tisk. Vprašanje pa postavite, ko znate podpisano zadevo na pamet. Taka površnost vsa stane nekaj sto ojrov pri odvetniku, če prej ne pogledate, kaj ste sploh podpisali.

F r i n a

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti