Jabolčni žele

cebelicamaja  

član od: 9.10.2007

sporočila: 3

tema odprta - 10. okt 2007 17:57 | ogledi: 8.004 | odgovori: 7

Ali je že kdo delal jabolčni žele? Poskusila sem dati želatino v jabolčni sirup, pa ne želira. Jabolčni kompot in želirni sladkor bi verjetno šlo, ampak rada bi izrazit okus jabolke.

cebelicamaja

choco frito  

član od: 7.9.2007

sporočila: 46

10. okt 2007 20:05

Kaj pa če jabolka iz kompota zmiksaš in dodaš želirni sladkor:? Ali pa skuhaš kompot iz 1kg jabolk v litru vode z 1/2 kg sladkorja in potem zakuhaš dva vanili pudinga. choco frito

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. okt 2007 20:35

sirup je presladek. Za jabolčni žele je najbolje, da vzameš kaka kiselkasta jabolka stare sorte, nič ne škodi, če niso (pre)zrela.

LP

P.s.Jabolčni žele Dozorela, a še zelena jabolka operi, razreži na krhljičke, muho in pecelj odstrani. V dobro pološčeni kozici jih nalij z vodo, da so skoraj pokriti, in počasi kuhaj, da se zmehčajo, a ne razkuhajo. Potem jih precedi na platnenem, na nogah narobe obrnjenega stola privezanem prtiču. Sok naj odteče, ne da bi ga kaj stiskala. Zmeri sok in vzemi za 1 l soka 60dag sladkorja, polij ga s ¼ l vode, nato pa naj vre ter postane bel in gost kakor kaša. Nato odmakni in vlij vanj sok in toliko časa mešaj, da se sladkor nikjer ne drži posode. Ali pa daj sladkor kar v sok; dodaj limoninega soka, potem pa porini kozico na zelo vroč prostor, da hitro vre, medtem pobiraj pene. Vre naj toliko časa, da se kapljica, ki obvisi na kuhalnici, če jo dvigneš, gosto potegne; ali daj kapljico na krožnik in če se medtem, ko se ohladi, strdi, je žele dober. Umij jo, obriši take kozarce, ki so zgoraj in spodaj enako široki, in vlij v ogrete vroč žele. Zaveži kozarce s pergamentnim papirjem ali celofanom in jih shrani na hladnem in suhem prostoru.

cervus

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

10. okt 2007 22:21

Jabolka (kakšna bolj aromatična) olupi, odstrani peščišče, nareži na kocke. Polij z limoninim sokom. V ponev daj malo vode, jabolka in duši, da se zmehčajo. Zmiksaj s paličnim. Dodaj kakšnega 1/5 kg sladkorja ali manj, kuhaj dokler se sladkor ne stopi. Dodaj želin in še malo pokuhaj. Dodaj še sok limone ali dveh. To je bolj frutek varianta. V jabolčni sok pa daš sladkor, kuhaš da se le ta stopi in nato še želin po receptu na zadnji strani. Limonin sok pa, da ne boš imela rjavega želeja. Če boš uporabila samo sok in sladkor, dodaj malce več želina.. Ni panike, da se ti ne bi strdilo. Meni je uspel žele iz regratovih cvetov, pa daš samo vodo v kateri so se namakali cvetovi, sladkor, limono in želin... lp juhica

darja-  

član od: 11.8.2007

sporočila: 567

11. okt 2007 10:51

Tudi jaz naredim tako kot juhica. Jabolka čisto na drobno zreži,dodaj limonin sok da ne potemnijo,potem malo zduši in zmikdaj .Na koncu dodaj želin in sladkor,dovolj je že 50 dag na kg jabolk .Če se peni odstrani peno pa zapri v kozarce. To ti potem pride trdo kot kupljena marmelada. Jaz to delam tudi z drugim sadjem. LP! darja-

neznan uporabnik

11. okt 2007 11:56

Za kaj pa uporabljate jabolčni žele? tedi

cebelicamaja  

član od: 9.10.2007

sporočila: 3

11. okt 2007 20:53

Poskušala sem narediti pecivo, ki se ga da kupiti v obliki bombonov oz. pralin. V podlagi je testo podobnega okusa kot medenjaki, sledi plast jabolčnega ( ali katerega drugega ) želeja in plast parcipana. Namesto parcipana sem dala marcipan, vendar se mi je nad želejem ( ki mi v prejšnjem poskusu ni uspel ) topil, zato sem tokrat daja vmes plast čokolade. Na vrhu pride čokoladni obliv. cebelicamaja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. okt 2007 21:07

žele se naredi po receptu za kutinov sir, ampak jabolka morajo biti premalo zrela, da imajo več pektina, ki omogoča želiranje. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti