Kosilo za otroke, ki ne kosilajo...

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

23. sep 2007 12:02

Hvala za vaše dosedanje komentarje. Vseeno pa bi rada (ponovno) nekaj dodala. Jaz nisem odprla teme samo zaradi svojega otroka, ampak zaradi vseh otrok, ki SEDIJO NA TLEH V JEDILNICI medtem ko ostali kosilajo (oziroma kosijo, če je komu ljubše). Zanimivo se mi zdi, da nikogar ni zmotilo to, da otroci sedijo NA TLEH! Mislim... Kot sem že prej napisala, meni se je zgodilo 2-3 krat, da sem prišla po otroka ravno med kosilom. To, da bi morala nezaposlena mamica čakati pred šolskimi vrati takoj po končanem pouku pa ne vem ali je vedno možno. Ali to pomeni, da si določeni ljudje predstavljajo, da nezaposleni ljudje samo sedijo doma, kuhajo in so prvi, ki pridejo v šolo po svoje otroke? Jaz sem dobila takšen vtis. Namreč, kdaj pa si naj takšen starš sploh išče zaposlitev, kdaj naj hodi na razgovore v različne konce Slovenije, kdaj naj hodi na razne delavnice za hitrejšo pot do morebitne zaposlitve na katere nezaposlene osebe pošilja Zavod za zaposlovanje, ki pa (mimogrede) včasih trajajo od 09.00 pa vse tja do 15.00 ure? Kdor ne verjame, naj preveri. Kdaj naj se takšen starš dodatno izpopolnjuje, izobražuje, skratka dela v tej smeri, da se čim hitreje zaposli. Če bo vsak dan samo čakal pred šolo in pobirak otroke takoj ko kateri izmed njih konča s poukom (kaj pa starši, ki imamo dva, tri ali več otrok), ne vem, če bo sploh kdaj našel zaposlitev. Takšno je moje mnenje. Moj otrok še ni bil in niti ne bo lačen hodil v šolo in iz nje, jaz pa sem samo želela izvedeti, kaj si drugi ljudje mislijo o tej temi, kako je to na drugih šolah organizirano, mogoče kaj koristnega izvedeti, pa sem (žal) ugotovila, da še kako drži, da smo ljudje postali imuni na tuje težave, če se te iste ne tičejo nas (ali naših otrok). Žalostno... Na odgovor TORTICI pa: Nisem še ničesar ukrenila, saj je vikend in ni pouka, bom pa delala v tej smeri. blažkaa

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

23. sep 2007 12:51

Blažkaa,

ne obsojaj zdaj še nas (oz. vsaj jaz osebno sem to začutila). Iz mojega pisanja izlušči samo to, da se moraš za otroka postaviti!! In ne, ne mislim, da boš celo življenje samo na otroka čakala in ga vozila domov... dejstvo je pa, da boš morala nekaj narediti.

Situacijo si opisala tako slikovito (ne dvomim, da ti para srce), ampak zakaj moraš biti žrtev? In ne vzgoji tako otroka...

Okoli samega sedenja na tleh pa, mislim, da to v končni fazi sploh ni tako grozno, si jih kar predstavljam, kakšne zganjajo, krompirčki majhni!! Saj se tudi v podaljšanem bivanju valjajo po tleh. Problem vidim v tem, da eni jejo, drugi so pa lačni. In lačni so, verjemi mi!!!!

 

Ubrati boš morala pač drugo pot - pisanje na forum "v imenu vseh prizadetih staršev" ne vodi nikamor.

In če izpostaviš tak problem, ob tem pa poveš tudi to, da že tri tedne nisi naredila nič, moraš računati tudi na to, da se bo kdo obregnil tudi ob to. Jaz sem se že...

 

Upam, da boš problem rešila... Zberi pogum in se pogovori z učiteljico.

jasna

Noa  

član od: 13.2.2003

sporočila: 716

23. sep 2007 13:07

Blažkaa, zakaj si pa potem zadve ne olajšaš na ta način, da je otrok pač v podaljšanem bivanju, tam seveda tudi kosi, ti pa uredi, kar imaš za uredit. Vse od iskanja zaposlitve, razgovorov,... Kaj pa kakšna babica? Si sama in nimaš nobenega, da bi ti skočil po otroka po končanem pouku? A ja, samo še to, če slučajno ne boš ničesar spremenila, otroci hodijo na kosilo vedno ob isti uri. To pa že lahko menda poskrbiš, da bo vedno nekdo "pobral" otroka, predno odidejo na kosilo. Tako da ti ni treba čakat. Priletiš ob določeni uri, pobereš otroka in odšibaš dalje. "Moj otrok še ni bil in niti ne bo lačen hodil v šolo in iz nje, jaz pa sem samo želela izvedeti, kaj si drugi ljudje mislijo o tej temi, kako je to na drugih šolah organizirano, mogoče kaj koristnega izvedeti, pa sem (žal) ugotovila, da še kako drži, da smo ljudje postali imuni na tuje težave, če se te iste ne tičejo nas (ali naših otrok). Žalostno..." Iz vseh odgovorov, ki si jih dobila, se da izluščit marsikaj pametnega. Tudi enega ni, ki bi bil ignorantski do svoje težave, razen tistega, ki se je obesil na slovnično nepravilnost in na nič drugega. In ker smo odreagirali in ti odgovorili, očitno nismo imuni. Vsak od nas je videl v tem kar se dogaja, dejansko problem. Vsak od nas bi se ga lotil malo drugače. Še vedno boš morala ukrepati sama. Kako boš ukrepala, se boš tudi odločila sama. Preberi še enkrat vse, pa boš videla, da se lahko iz odgovor tudi kaj naučiš. Drži se!

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. sep 2007 13:44

blažka, način to res ni, vsaj ne da sedijo na tleh, ampak verjetno pač hočejo met vzgojiteljice "vse na broju", ker jih tako lažje pazijo - težko prevzamejo odgovornost za otročke, ki bi eventuelno ostali v razredu... POsebnega prostora zanje pa verjetno nimajo... Včasih je lažje razumet, če se postavimo še v kožo onega drugega... Ok, kako se boste zmenili, ne vem, če pa ne bi ratalo, ti predlagam drugo rešitev oz. kako bi se zadeve lotila jaz: naredi ji nadomestno malico, pa ji daj v "lunchbox" in lepo sabo v šolo in naj to poje skupaj s sošolci. Če pa mora sedet na tleh, ji pa sešij še eno dekico in tak luštkan povštrček z njenim najljubšim karakterjem in njenim imenom (narisano ali našito), da bo sedela na njem in na njem pojedla malico in ji rečeš, da naj ima tak mali piknik na sredi jedilnice. PO moje, če ji vse skup bolj na hec predstaviš, ji bo prav zabavno! lahko narediš malico še za njeno najprijateljico in ti garantiram, da se bosta meli super! Otroci vejo, če se mi sekiramo in takrat se tudi njim zdi grozno, če pa se nam zdi fino, pa se njim tudi, vsaj večinoma... ko sem bila jaz mala (ko da sem zdaj tako zelo velika), sama nisem hotela jesti v šoli, ker mi kosilo ni bilo všeč (sem imela že takrat izostren okus, hehe;) domače je le domače;). No, meni ni bil problem to, da so ostali jedli, res pa da smo bili takrat bolj razpuščeni in nam ni bilo treba zraven v jedilnico, če nismo želeli. Itak ni bila taka hrana, da bi jim je bila fauš... Tako da sem mami lepo sama povedala, da lahko sicer kosilo plačuje, ampak jedla ga pa ne bom;) No, ampak na začetku mi je mami kdaj naredila eno tako nadomestno kosilo v plastični posodici in ti garantiram, da so mi bili sošolci, ki so kosilali, dostikrat fauš. Pa če moja punči, ko bo šla v šolo, ne bo jedla tam kosila (še ne vem, ker ne vem, kako majo zdaj tu hrano, OŠ je po naključju ista;), ji bom sigurno naredila tako "kosilce", da ji bojo vsi fauš, hehe! Ok, torej ideje za kosila: nareži ji zelenjavo (po možnosti kakšno, ki jo ima rada, večina nekak obrajta korenje) na palčke, speči ji kake slane ali sladke mafine, kake žepke, kak zanimivo obložen sendvič, sploh če sama spečeš kruhke v kakih odbitih oblikah (recimo narediš namesto žemljic prašičke,...), mini picice, jogurt in v drugi posodici musliji, ki jih namešata skup po njenem okusu (lahko ti notri pade kak košček čokolade;) in jih zmeša z jogurtom kar pri kosilu,... ma idej za otroška kosila in malice je ogromno! Jaz sem jih že pred časom začela delat za naju s fantom (sva pač tudi še otroka, hehe;)... in upam, da jih bojo tudi pravi otroci posmatrali... (čeprav do zdaj sem imela kar dobre izkušnje z otroci in hrano, oni pač zelo jejo z očmi...) Veri

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

23. sep 2007 13:53

Kar sem hotela rečt, je, da je jezenje nad šolsko politiko in boj s sistemom sicer en način in nekaterim sigurno bolj odgovarja, ampak da skoraj vedno obstaja še kaka drugačna rešitev... Da pač vzameš situacijo kot je in probaš iz nje narediti nekaj zabavnega, recimo piknik sredi jedilnice... Ma ne vem, če to kakemu otroku ne bi bilo všeč, če bi bilo vse lepo domišljeno;) Fora je samo v tem, da otroka naučiš, da to, kar ni običajno, ni nujno slabše, da zato, ker je drugačen, ni kaznovan, ampak priviligiran - vse je stvar perspektive:) Zadeva ne stane dosti, koščke blaga imamo vsi doma, ali pa predelaš stare obleke, malice so pa tudi poceni, saj otroci ne pojejo veliko, samo nekaj časa in truda vložiš, ki bi ga sicer porabila za kreganje s šolskim sistemom... In malice lahko delata skupaj, zbirata, kaj bi rada jedla, da bo res pojedla, kar ji daš s seboj... In sta skup, delata nekaj skup, ne pa da letaš po sestankih v šoli in se bodeš z učitelji... Ne vem, samo ideja. Veri

blažkaa  

član od: 8.5.2007

sporočila: 775

23. sep 2007 14:15

No, končno nekaj razveseljivega. Pa še sonček zunaj sije. Hvala punce, ker se trudite. Vsekakor dobre ideje, ki jih bom upoštevala. blažkaa

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

23. sep 2007 14:18

veri, CARICA! Super ideje si dala.

Kljub vsemu pa je treba šolo opozoriti, da kar delajo, ni prav. Morda ni slabo, če tudi kot starši poznamo Konvencijo o otrokovih pravicah http://www.unicef.si/main/vsi_otroci.wlgt .

blažkaa, mislim, da je super, da si nas vprašala za mnenje. Prav tako se iz tvojega pisanja vidi, da imaš srčno rada svoje otroke, kar pomeni le eno: zagotovo boš ukrepala v pravi smeri.

Lep pozdrav in držim pesti!

Anja

senka  

član od: 19.11.2005

sporočila: 343

23. sep 2007 14:48

mislim če si nezaposlena prosi za subvencijo malice !!Po pravic povedano skoraj bi bilo prav da tvoj otrok dobi nekaj ,sredstva menda so odobrena!! senka

Klepica  

član od: 26.10.2005

sporočila: 4

23. sep 2007 15:00

Blažka,v Nemčiji, kjer stanujemo, je čisto običajno, da otroci nosijo malico s seboj v vrtec in šolo, veliko otrok pa tudi kosilo. Stvar je čisto preprosta, plastična posodica in plastenka s pijačo. Vsekakor pa predlagam pogovor z učiteljico, sigurno imajo v jedilnici dovolj prostora (beri miz in stolov) kjer bi lahko sedeli tudi otroci, ki nimajo kosila. Saj lahko tudi tam rišejo, kaj pojedo in jim ni treba s tal gledati drugih. Naredi to za svojo hči in tudi za druge otroke. To so spomini, ki otrokom lahko pustijo trajne posledice. Včasih ni treba veliko, da se kje zganejo. Veliko uspeha v šoli in prijeten delovni teden vsem Klepica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

23. sep 2007 15:05

Jaz pa ne bi razpravljala o tem, da so vedno učitelji krivi... Zato se v šolah dogaja to, kar se dogaja...

 

Bom pa povedala, kaj smo mi doživljali pred mnogimi leti (zdi se mi, da tam leta 82-83), ko smo prišli po sina v šolo (v podaljšano varstvo v prvem razredu). Cel razred je sedel na tleh, pa še mize in stole so si odmaknili. V sredi je pa sedel mlad "učitelj" s kitaro v roki na katero je igral, otroci so pa peli... To se je dogajalo celo zimo... Veste kdo je bil mladenič v sredi na tleh? Danes spoštljivi priletni velecenjeni gospod... Vlado Kreslin.

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti