Luciano pavarotti

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

tema odprta - 6. sep 2007 9:10 | ogledi: 3.657 | odgovori: 29

Včeraj je umrl velikan med tenorji in velik humanitarec.

Spodaj je link njegove interpretacije Nessun Dorma. Najdete pa še veliko njegovih izvedb in povsod izgleda tako, kot da je brezhibno petje nekaj najbolj enostavnega na svetu. To je znal samo Luciano.

http://www.youtube.com/watch?v=ONUCPKdGcrk

Vendelina jr.

nektarina  

član od: 15.2.2006

sporočila: 901

6. sep 2007 9:15

zjutraj sem prebrala to novico. tudi jaz sem premišljevala o tem da bi to objavila tukaj pa se nisem odločila za to. sem pa vesela da je to naredila vendelina. luciano je bil zelo velik človek in izjemen glasbenik. mislim da bo vsem ostal v spominu kot ikona opere in čudovitega petja. in tudi na humanitarni plati je naredil ogromno. upam da bodo njegove pesmi še dolgo odmevale okrog in da se bodo vse zavedali kako dober človek je bil in koliko pozitivnega je naredil. nektarina

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

6. sep 2007 9:19

Res, to je znal samo Luciano!. Ko je imel pred leti koncert v Cankarjevem domu, sem si na dan, ko so prodajali karte za koncert, vzela dopust in se ob 10. uri postavila v vrsto za karte, ki so jih začeli prodajati ob 16. uri. Pa nisem bila prva v vrsti!. Sem pa zato dobila karte za prvo vrsto in sva ga z možem lahko opazovala in poslušala čisto od blizu. Res je bil velikan! kača

helgula  

član od: 21.4.2006

sporočila: 551

6. sep 2007 11:30

Kača! Kar malo nevoščljiva sem ti. Že ko ga slišim na tv ali radio dobim kurjo polt, kaj šele v živo. Blagor ti! helgula

tamalaursa  

član od: 29.3.2006

sporočila: 795

6. sep 2007 14:51

R.I.P Bil je resnično velik pevec in tudi jaz sem mislila tukaj objaviti da je umrl. Naj počiva v miru! tamalaursa http:// www.ildivo.com

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. sep 2007 16:33

Res pravi velikan med opernimi pevci. Naj počiva v miru. lp Vesna

majdi  

član od: 18.11.2003

sporočila: 359

6. sep 2007 16:45

Škoda ga je. le kaj naredi boleen. Naj počiva v miru

Majda

ursa40  

član od: 28.4.2005

sporočila: 610

6. sep 2007 18:30

Vse dlake mi stjijo ,ko ga poslušam ,enkraten in neponovljiv.Ste brale komentarje spodaj...??? Ganljivo lp ursa40

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

7. sep 2007 10:07

Imam še eno hudo potrebo povedati nekaj o Nessun Dorma. To je slavna arija iz tretjega dejanja opere Turandot. Opero je pisal Puccini od 1920 do svoje smrti. Puccini se je neizmerno mučil s to opero in zgodbe o tem, koliko verzij opere je bilo, pa kolikokrat so popravljali dramaturgijo in libreto, so že skoraj mistične. Ampak pazite: v Nessun Dorma se princ Calaf motivira za intelektualno-fatalno bitko med spoloma s hladno princeso Turandot. Če bo izgubil v reševanju ugank, bodo za kazen ljudje mrtvi (in ti zdaj v obliki zbora s strahom in brez spanja - nessun dorma - nihče ne spi) čakajo, kaj se bo zgodilo. Ampak Calaf se motivira in verjame, da bo ob zori poljubil hladno princeso Turandot in da bo ob zori vse drugače in dobro (Ob zori bom zmagal, Al" alba vincero. Vincero. Vincerooooooo!). Torej, kratka arija, ki fenomenalno pokaže dvoboj med erosom in tantatosom in ki verjame, da bo eros vseeno zmagal. To arijo je napisal Puccini v zadnjih dnevih svojega življenja! A si sploh lahko predstavljamo, kakšna divja energija (poslušajte orkester na koncu) je v tej ariji, ko človek v odhajanju (tanatos) še vedno verjame v dobro in ljubezen (eros)? In potem se je našel Pavarotti, ki jo je tudi odpel tako, da se sliši, kot si je najbrž želel Puccini (vključujoč visoke tone na koncu, ker ostali v bistvu tolčejo pol tona nižji Vincero). Sama to arijo poslušam vedno, kadar potrebujem kakšno močnejšo motivacijo. Takrat slišim tisti Vincero. Pa vedno, kadar se mi zdi, da je v vsakdanu preveč hektike in premalo vsebine. Takrat slišim tisti nessun dorma. Pa vedno, kadar si moram posebej povedati, da je ljubezen lepa tudi kadar smrči (le stelle tremano d"amore e di speranza...). Pa vedno, kadar želim slišati lepo glasbo, ki mi bo naredila metuljčke v trebuhu in mravljince po telesu (kar je vedno). Pa vedno, kadar imam hudo potrebo po tem, da bi kakšno zapela (in potem malo zraven brundam in "pomagam" Lucianu pri visokih tonih). To počnem kakih 18 let in vmes sem v avtomobilih uničila nekaj kaset (se je trak pretrgal), en CD player, izpraznila en akumulator na barki(ker smo ga ves čas poslušali) kupila sem več CD-jev s to izvedbo in imam jo tudi na DVD. Kadarkoli jo lahko slišim in nikoli se je ne bom naveličala. Nessun Dorma in tudi vse ostalo, kar je Luciano zapel, spada v soundtrack of my life ...in če dobro premislim, bom zdajle nehala in grem še enkrat poslušati arijo. Vendelina jr.

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

7. sep 2007 16:22

Nekdo je napisal: Kot da bi vedel je "Il grande Luciano" lepo pel "All"alba vincero", vincero", vincero"...." in je umrl ob 5 uri zjutraj (all"alba) in koncno zmagal s tem, da je postal za vedno nesmrten. Lepo je predstavljal Italijo po svetu kar nekaj desetletij, tako da niso imeli samo takih predstavnikov kot je bil recimo Al Capone. In tudi to, da je se vedno na prvi strani italijanskih casopisov tudi nekaj poveda (nepoliticne zadeve ponavadi ne zdrzijo dlje kot nekaj ur) LP in obdrzali ga bomo v lepem spominu. Jerneja USA

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

7. sep 2007 20:21

Nekateri nikoli ne umrejo ..... kobra 1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti