Eno leto kasneje v šolo

ena mš  

član od: 18.11.2006

sporočila: 1184

10. maj 2007 18:05

Moje izkušnje so take, da je šola preveč storilnostno in časovno naravnana ter daje premalo povdarka na socialnih vrednotah in razvijanju pozitivne samopodobe. Izredno sem nezadovoljna z medsebojnii odnosi v šoli moje hčere, kar mi je potrdila tudi njihova razredničarka. Imam mnogoletne izkušnje v vrtcu in šol poznam le nekaj v katere so hodili moji otroci. Vem pa, da se šole zelo razlikujejo. ham-njam

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

10. maj 2007 19:48

Pri nas smo, sicer tudi v 80ih, šli vsi s šestimi leti v šolo, pa se je morala mama pošteno skregati, da so naju s sestro pustili, malo je pomagalo, ker je bila učiteljica na isti šoli. Pri nama se ni nič poznalo, sva pa obe izkoristili to leto, ko sva bili na faksu in sva imeli "dovoljenje" mame, da lahko eno leto bluziva. Je bilo pa v našem razredu zanimivo, vaška podružnična šola, vse deklice smo šle eno leto prej, fantje pa normalno. Loni Makaroni [rozica]

mmbrlan  

član od: 17.4.2005

sporočila: 109

10. maj 2007 22:40

Pa še moj piskrček pristavim... Ko sem šla jaz v prvi razred, sem bila stara 6 in 1 mesec, vendar niso moji hoteli, da že grem, ampak sem sama silila v šolo. Moja sestra je 4 leta starejša in sem se skupaj z njo učila - branja, pisanja, poštevanke... Moj sin je tudi novemberski, pa smo lani dosegli, da je ostal še eno leto v vrtcu. Medtem, ko je vzgojiteljica zatrjevala, da ne bi smel imet težav, da je dovolj sposoben za v šolo, pa smo sami videli, da resnično še ni bil dovolj zrel: ni imel interesa, pretiranega "zicledra"tudi ne - pa še na sistematskemu se je zdravniku skoz" nekaj smejal; ta pa mu je rekel:"Mogoče je zate res bolje, da še ostaneš v vrtcu!" Sicer je pa tako - zadnjo besedo imajo itak starši, ne glede na vsa testiranja ali psiho teste... Pri nas lani ni nihče kompliciral - ne zdravnik, ne psihologinja v šoli, ki je videla, da smo se dokončno odločili za to. In ni nam žal - letos je veliko drugače zaživel v vrtcu - bolj prišel do izraza, je drugi najstarejši v skupini, postal je veliko bolj vedoželjen ipd. Tako da, ne obupaj - kot starš imaš zadnjo besedo in imaš pravico prestavit šolanje otroka za eno leto (velja predvsem za otroke, rojene oktobra, novembra in decembra; pa tiste z zdravstvenimi omejitvami ali drugimi zdravniškimi priporočili) Lp mmbrlan

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

10. maj 2007 22:48

Mal sem prebral vaša mnenja. Zdi se mi, da se da sklepati, da je zadeva odvisna predvsem od otroka. Poznan mi je primer otroka ( fanta ), ki je začel šolo en let prej kot bi bilo treba. V prvem razredu, nenehne težave z disciplino. Šola predlaga da preskoči razred, starši so protiv, saj je itak premlad. V drugem razredu se zgodba ponovi in starši pristanejo, da fant preskoči razred. Nadaljuje se resnično brez kakršnih koli težav in fant ( dve leti mlajši od sošolcev ) konča gimnazijo. No, kot je povedala Loni, en let je zapravil za potepanje po svetu, ko bi mogel študirat, danes pa je univerz. dipl. inž. računalništva. Torej, mislim, da je vse odvisno od otroka, pravila ni. ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. maj 2007 22:54

ežoj,k se čisto strinjam s teboj, imam mnogo izkušenj s takimi in drugačnimi. rimljanka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

11. maj 2007 10:04

Starost ob vstopu v osnovno šolo ureja Zakon o osnovni šoli, kjer je urejena tudi možnost, da otrok predčasno oz. z zakasnitvijo vstopi v osnovno šolo.

Pri presoji je pomembno mnenje strokovnjakov, predvsem pa odločitev komisije, ki se organizira na šoli. V zvezi s postavljenim vprašanjem  navajam naslednja člena:

46. člen

(ugotavljanje pripravljenosti)

Ob vpisu otroka v osnovno šolo se lahko na željo staršev ugotavlja pripravljenost otroka za vstop v šolo.     Če starši predlagajo odložitev šolanja, ker menijo, da njihov otrok ni pripravljen za vstop v šolo, oziroma če odložitev šolanja predlaga zdravstvena služba, je ugotavljanje pripravljenosti otroka za vstop v šolo obvezno.     Pripravljenost otroka za vstop v šolo ugotavlja komisija, ki jo imenuje ravnatelj. Komisijo sestavljajo šolski zdravnik, svetovalni delavec in vzgojitelj oziroma učitelj.     O ugotovitvah komisije morajo biti starši obveščeni najmanj tri mesece pred začetkom pouka.     Na odločitev komisije iz tretjega odstavka je možna pritožba na komisijo, ki jo imenuje minister.

47. člen

(odložitev šolanja)

Učencu se med šolskim letom v 1. razredu lahko na predlog šolske svetovalne službe, šolske zdravstvene službe ali komisije za usmerjanje v soglasju s starši iz zdravstvenih in drugih razlogov odloži šolanje za eno leto.     O odložitvi šolanja odloča komisija, ki jo imenuje ravnatelj. Komisijo sestavljajo šolski zdravnik, psiholog, pedagog, vzgojitelj ali učitelj.     Na odločitev komisije iz prejšnjega odstavka je možna pritožba na komisijo, ki jo imenuje minister.

 

Kaj več ne bi dodajala, verjamem pa, da so strokovnjaki, ki bodo upoštevali tudi mnenje kolegov.

 

Osebno pa mislim, da imajo otroci različne danosti, različno stopnjo inteligence, predvsem pa različno socilano zrelost. Starši se v nekaterih primerih obnašajo preveč zaščitniško, na drugi strani pa pretiravajo o zmožnosti svojih otrok. Tega jim ne gre zameriti, običajno nimajo dovoj strokovnega znanja in možnosti primerjave z zmožnostmi drugih otrok.

 

Sem pa dva dni nazaj na pošti srečala mojo najboljšo prijateljico iz obdobja pred osnovno šolo. Še po več kot 40 letih sem ob srečanju z njo pomislila na tisti grozni čas, ko je ona, ki je bila  le 3 mesce starejša, smela v 1. razred, čeprav sem le jaz znala brati in pisati. V istem letu so se odselili v drugi konec mesta in se potem v nadaljnjem šolanju nisva nikoli srečali. Sva se pa srečali po dvajsetih letih, ko sva delalli tudi v istem, velikem podjetju. V njeno pisarno sem se napotila, da jo osebno prepričam za nujni prevod, saj so mi vsi zagotovili, da sploh nimam nobenih možnosti. Vmes je namreč spremenila priimek. Lahko samo povem, da poslej s prevodi nisem imela nobenih problemov,, seveda pa sem ji povedala gornjo zgodbo. Zdaj me ob redkih srečanjih vedno vpraša: "Si še jezna name, ker sem šla prej v šolo?" Jezna res nisem, spomnim se pa vedno.

 

 

Frina

Ethel  

član od: 27.3.2003

sporočila: 35

11. maj 2007 10:17

Lahko ti povem iz prve roke.Moja hčerka je rojen 14.12.00 in lani bi morala v šolo. Ampak punčka ni bila zrela. Ni kazala nobenega zanimanja za šolo. To je potrdila tudi njena vzgojitelica v vrtcu in odsvetovala vpis v šolo. No punčka je bila tudi nedonošenček tako da smo se malo zgovarjali tudi na to,saj morala bi biti rojena konec januarja. Posvetovali smo se s šolo in so rekli da moramo imeti potrdilo zdravnika(ne svojega ampak od šole), potrdilo šolske psihologinje in dovoljenje ravnatelja, ter seveda nas staršev da se ne strinjamo z vpisom.Rekli so nam tudi, da ne glede na to da imamo vsa potrdila, če bo premalo upisanih otrok bo punca morala v šolo, ker če ne bo lahko kakšna učiteljica ob službo (razpored št. otrok v razredih razredov....). No, v vrtec je prišla šolska psihologinja in se strinjala z nami ,da otrok ni zrel.Šolski zdravnik se je tudi strinjal in tako smo dosegli da otrok ni šel v šolo. Po enemu letu lahko rečem samo to, da bi naredili veliko napako če bi otroka dali v šolo.Punca v tem letu je pridobila zelo na samozavesti in tudi sama kaže zanimanje za šolo. Zato ti priporočam, če ti misliš da fant ni zdrel za šolo vstrajaj da ne gre, saj smo mi starši ki najbolj pozano naše otročiče. Ethel

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

11. maj 2007 10:20

Tudi jaz mislim, da je zadeva odvisna od posameznika in, da je potrebno vsakega obravnavati individualno. V razredu moje 10-letnice (sedaj je v 4 razredu) je deklica, ki je šla v prvi razred s 5 leti. Ima starejšega brata od katerege se je verjetno dosti naučila in se je v vrtcu dolgočasila. Letos, ko so pričeli ocenjevati nima nobenih problemov, več ali manj ima odlične ocene. Imajo pa v razredu tudi dečka (ne vem katerega meseca je rojen) kateri se več ali manj bori z negativnimi ocenami. Razredničarka meni, da je to predvsem zaradi tega, ker je prehitro šel v šolo. LP K Karmina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

11. maj 2007 11:39

Meni se zdi brezveze tvegat pri lasnem otroku, poleg tega niso samo ocene merilo. Lahko jim gre super v šoli, imajo same petke, lahko tudi nimajo problemov s socializacijo in puberteto, ampak zakaj bi jim vzel eno leto brezskrbnega igranja na igrišču, če to ni nujno potrebno? Tega leta ni nihče ne more vrnit, kot je rekla mamamia. Veri

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

11. maj 2007 13:24

Otrok res brezskrbno uživa ,če ima možnost da je doma in spi do 8 ure ne pa da ustaja ob 5 uri skupaj s starši.Pri nas so to srečo izkusili vsi štirje otroci in se res naspali,ter dopoldan tekali po travnikih in se igrali.Mlajši sta sedaj v prvem in drugem razredu,obe zelo radi hodita v šolo....mi živimo na deželi kjer se čas še kdaj ustavi ,otroci uživajo v vožnji s kombijem ,v šoli poteka toliko krožkov ,prireditev,drugi teden gre 1 razred v živalski vrt,junija v kekčevo deželo,koliko je otrok ki nikoli nikamor ne gredo ali zaradi financ ali zaradi dela doma in jim starši ne morejo omogočit da bi jih vsepovsod vozili.S šolo sem izredno zadovoljna,prvi razred ima nalogo največ 2x na teden.Ko grem včasih po hčerko v šolo se tako lepo igrajo v razredu,saj vsaj polovica razreda ni obiskovala vrtca.Gotovo pa je drugače v mestih ,že v prvem razredu hodijo otroci na toliko krožkov do poznega popoldneva ,da jih skoraj ni nič doma,starši so z njimi le po 2 urici na dan.....no moji dve bosta ravnokar doma za igro jima ostane še cel popoldan,spet ju bom iskala v bregu med gozdnimi jagodami kjer uživata ....včasih pogrešam pri nekaterih starših take malenkosti.. kuharca37

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti