Brusnice za zdrav mehur

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Brusnice uspevajo predvsem v severnih predelih, največ jih je v Skandinaviji in ob Baltiškem morju, v Sloveniji pa jih najdemo predvsem v gorskem svetu. Če se odločite za gojenje brusnic, bodo najbolje uspevale ameriške sorte brusnic, ki se pridelujejo večinoma na bolj močvirnatih tleh.

 

Gurmani brusnice uporabljajo tako za sladice kot za slane jedi.

Brusnice so nabirali že v pradavnini in jih jedli samostojno ali kot dodatek k drugim jedem. Uporabljali so jih že ameriški Indijanci, med priseljenci pa so brusnice postale popularne predvsem med državljansko vojno. V ZDA in Kanadi danes pridelajo okrog 130.000 ton brusnic. Večina brusnic gre v predelavo, in sicer v marmelade, sokove, omake in celo pilule. Zanimivo pa je predvsem to, da so brusnične liste ljudje skozi zgodovino ves čas uporabljali za zdravljenje vnetij sečnega mehurja in sečnih poti. To velja še danes. Brusnični čaj je za težave z mehurjem odličen. Če ste se kadar koli v življenju srečali s težavami mehurja, ali če imate majhne otroke, potem dobro veste, da so te infekcije zelo pogoste in je obisk zdravnika in jemanje antibiotikov skoraj neizogibno. Zelo učinkovit in priporočljiv pri teh vnetjih pa je sok iz brusnic, saj vsebuje snov, ki pomaga telesu, da bakterije še hitreje odplakne iz mehurja, bakterijam pa preprečuje, da bi se na stenah mehurja zadrževale in razmnoževale.

brusnice.jpg

Pri težavah z mehurjem pijte brusnični čaj.

Strokovnjaki so v zadnjih letih sicer izrazili dvom, da naj bi brusnični čaj pomagal pri zdravljenju okužb sečnih poti, čeprav so mame in stare mame verjele tisočletnemu izročilu in pri težavah z mehurjem posegale po domačem zdravilu. Najnovejše raziskave pa so potrdile to, kar se je prenašalo iz roda v rod in kar so mame in stare mame zelo dobro vedele, torej da brusnice pomagajo pri vnetju sečil.

Brusnica je bogata z vitaminom C, A in mineral (kalij). Je zelo močan antioksidant ter deluje antikarcenogeno. Antioksidanti iz brusnice pa nas ščitijo pred boleznimi srca in ožilja. Ker je plod brusnice poln antocijana, proantocijanidina, organskih kislin ter hipurične kisline predstavlja lahko alternativno zamenjavo za antibiotike. Brusnica zmanjšuje količino sladkorja v krvi, obnavlja celice očesa ter preprečuje pomladansko utrujenost in izgorevanje telesa. Brusnice priporočajo tudi pri pomanjkanju vitamina C v telesu.

Ali ste vedeli?

* Številne raziskave so pokazale, da flavonoidne spojine, ki so naravne sestavine brusnic, lahko pomagajo pri zdravljenju levkemije, raka na prsih, pljučih, debelem črevesu in potencialno pri več drugih oblikah rakavih obolenj.

* Flavonoidi tudi zmanjšujejo tveganje za razvoj ateroskleroze. Flavonoidne in fenolne spojine iz brusnic so v poskusih znižale koncentracije slabega holesterola, ki velja za dejavnik tveganja pri razvoju ateroskleroze. Presenetljivo je, da je brusnični sok pri tovrstnem preprečevanju srčnih obolenj enako učinkovit kot celi sveži plodovi.

* Prav tako velja, da brusnični sok zavira razmnoževanje bakterij, ki so povezane z nastankom želodčnih čirov. Prav tako pa je dobro vedeti, da so brusnice zelo uspešne v boju proti driski.

* Brusnice tudi zmanjšujejo nevarnost vnetij v ustni votlini.

* Priporočamo, da kupite brusnice, ki so pakirane v plastičnih vrečkah. Plodovi pa naj bodo na izgled debeli, lepo zaobljeni, čvrsti in svetlo rdeči.

* Poleg suhih brusnic lahko kupite tudi brusnični sok, marmelado, omače, včasih pa celo brusnične nadomestke.

* Sveže brusnice lahko do štiri tedne hranite v originalno zaprtih vrečkah v hladilniku, v zamrzovalniku pa kar do pol leta.

* Naravni brusnični sok je precej grenak in trpek, zato ga je priporočljivo mešati z enakimi količinami jabolčnega ali drugega sadnega soka.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »