Kako uspešno komunicirati s sočlovekom?

zdravje: osebnostna rast, avtor: hlebpet 

Ljudje smo neprestano v stiku z okolico in soljudmi in naše razpoloženje, dojemanje in sprejemanje je pogosto odvisno tudi od nas samih. Pogosto se zgodi, da naše misli postanejo naše besede, v pozitivnem in negativnem pomenu. In ta pozitivni in negativni vetrič se širi dalje. Naše besede lahko hitro postanejo dejanja, naša dejanja lahko postanejo naš značaj in naš značaj naša usoda.

Če želimo imeti dobre odnose s soljudmi, moramo z njimi komunicirati. Pa naj gre za družino, sodelavce, prijatelje, znance ali poslovne partnerje. Vsako komuniciranje je dvostranski proces, v katerem sprejemamo in oddajamo informacije. Nikoli ne pozabite, komunikacija bo uspešna le, če boste tudi 100-odstotno poslušali, saj je poslušanje znak spoštovanja in upoštevanja drugih oseb.

Poslušanje ni dovolj. Ali tudi slišite kar vam ljudje pripovedujejo?

Poslušanje je danes že pozabljena umetnost, ki bi se jo moral marsikdo na novo naučiti. Med poslušati in slišati je ogromna razlika. Vsi namreč poslušamo, sliši pa le še redko kdo. Vsakdo namreč sliši tisto, kar želi slišati. Le če se osredotočimo na 100-odstotno poslušanje, bomo lahko zaznali spremembe pri soljudeh, njihove težave ali vesele dogodke.

kom_s_solovekom.jpg

Za sporazumevanje v živo včasih ni potrebno veliko besed, saj že govorica telesa pove ogromno. V neposredni komunikaciji je zajetih le 7 % besed, medtem ko 38 % zajema naš glas, barva glasu, intonacija, poudarki besed, vmesni vdihi in izdihi ter 55 % neverbalna komunikacija. Komunikacija je torej neločljivo povezana z obnašanjem in nikakršne možnosti ni, da bi med njiju lahko postavili ločnico. S tem, ko komuniciramo v živo, vedno pokažemo tudi naše obnašanje in s tem naš značaj.

Kako komunicirati v družini?

Komunikacija je ključna tudi v družini, ne glede na to, koliko članov ima, kako je sestavljena, ali gre za tipično tradicionalno družino ali družino istospolnih partnerjev.

Osnovni pogoj je medsebojno spoštovanje ne glede na spol in leta. Za uspešno in spoštljivo komunikacijo so v veliki meri odgovorni starši, ki so vzgled otrokom. Najboljša popotnica, ki jo lahko otrok pridobi za pot samostojnosti, je pozitivna naravnanost, spoštljivost in spoštovanje pravil lepega medsebojnega komuniciranja. Na to bodimo pozorni tudi, ko pride do prepira in nesoglasij, torej da ne izgubimo spoštljivega odnosa do partnerja, otrok ali staršev. V afektu marsikdaj izgovorimo besede, ki ne izražajo našega dejanskega mišljenja, lahko pa sogovornika močno prizadenejo. Bodite torej pozorni, kako izražate kritiko in ne kričite vse povprek. Raje se naučimo strpnega govora, saj bomo le tako lahko najlepši vzgled otrokom. Otroci so namreč ogledalo staršev. V njem se odsevajo navade, odnos do življenja, torej vse, še tako majhne navade, kot so bodisi pozdravljanje sosedov, komuniciranje in odnos do soljudi, živali in rastlin bodisi odnos do materialnih dobrin.

Gojite pristne odnose tudi s prijatelji in sostanovalci

Če se zavedate, da imate dobre odnose s prijatelji, potem se najbrž tudi zavedate, da je te odnose treba negovati. Saj veste, kako pravi znana slovenska pesem »Za prijatelje, si je treba čas vzet, se poveselit in kdaj znat potrpet«. Pravo prijateljstvo je redkost, zato ga je potrebno varovati in močno negovati. Pravi prijatelj vas bo znal pohvaliti, tolažiti in kritizirati in vi mu tega ne boste nikoli zamerili. Predvsem pa bodite vedno mož besede, ko vam prijatelji zaupajo skrivnosti, težave ali dvome, da jih ne prenašate naprej.

Ob vselitvi v večstanovanjsko hišo se spoznajmo s sosedi in se jim predstavimo.

Podobne pristne odnose poskusite vzpostaviti tudi s sostanovalci ali sosedi. Če ne pristnega, pa vsaj spoštljivega in strpnega, saj so dobri sostanovalci pogoj za dobro počutje v stanovanju. Nihče ne pričakuje ali zahteva, da ste s sostanovalcem ali sosedom najboljši prijatelji, zavedati pa se moramo, da živimo pod isto streho ali v isti ulici in da so oni tisti, ki nam bodo priskočili na pomoč, če jo bomo na hitro potrebovali. Ob naši odsotnosti pa bodo pozorni na naše stanovanje, okolico in nezaželene vsiljivce.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »