Kvinoja

Superživilo z Andov

zdravje: hrana in zdravje, avtor: hlebpet 

Če so jo nekoč imenovali »mati vseh žit«, pa jo danes nekateri imenujejo kar »superžitarica prihodnosti«. S svojo izjemno hranljivostjo in visoko vsebnostjo proteinov in esencialnih aminokislin zdaj kraljuje kot zdrava hrana prihodnosti.

Ker kvinoja uspeva v zelo slabih pogojih, kjer je malo dežja, in kjer je visoka nadmorska višina, je idealna rastlina za ekološko pridelavo. Znanih je več kot 120 vrst kvinoje. Gojijo le tri vrste, ki imajo bleda in belkasta semena, medtem ko imajo ostale vrste kvinoje rdeča ali črna semena.

kvinoja.jpg

EKOLOŠKO PRIDELANA BELJAKOVINSKA BOMBA

Kvinojo je potrebno pred uživanjem predelati in ji odstraniti ovojnico, saj so v njeni debeli ovojnici grenki saponini, ki odvračajo škodljivce, zato pri njeni pridelavi skorajda ni potrebno uporabljati pesticidov. Saponini so namreč odlični antiseptiki in tekočina, v kateri smo sprali kvinojo, pospešuje celjenje ran in je odličen detergent za pranje posode.

Kvinoja vsebuje več kot 16% beljakovin, vlaknine, vitamine in minerale. Te beljakovine so izjemno kakovostne, lahko bi rekli celo popolne, saj imajo skoraj idealno razmerje esencialnih aminokislin. Poleg beljakovin pa vsebuje tudi osem esencialnih aminokislin, še posebno veliko lizina.

IDEALNO DIETNO ŽIVILO BREZ GLUTENA

To čudovito živilo pa ne vsebuje glutena, zato jo lahko uživajo tudi ljudje s celiakijo. V sebi skriva veliko kalcija, fosforja in železa ter zelo malo ogljikovih hidratov, zato je primerna tudi, če se želimo znebiti kakšnega odvečnega kilograma.

Poleg edinstvene kombinacije beljakovin pa vsebuje tudi škrob, sladkorje in olje, predvsem linolno kislino.

ODLIČNA ZA OTROKE IN DOJEČE MATERE

Kvinoja deluje izjemno krepilno in je odličen vir hranilnih snovi za otroke in dojenčke. Primerna pa ni le za otroke, temveč za vse ljudi, ne glede na starost. Privoščiti bi si jo morale predvsem mlade doječe mamice, saj kvinoja dobro vpliva na tvorbo zdravega mleka.

Deluje tudi proti visokemu krvnemu tlaku in preprečuje razne vnetne procese. Pomaga tudi pri tvorbi nevronov.

ŽELODCU PRIJAZNA

Videz njenih semen spominja na kuhano proseno kašo, njen izrazit okus pa je podoben okusu dimljenih živil ali oreščkov.

kvinoja2.jpg

Kvinoja je lahka, okusna in lahko prebavljiva, zato je želodcu prijazna. Nadomesti lahko skoraj vse žitarice.

Zelo okusna je kot samostojna jed, lahko pa si jo privoščimo v juhah, solatah, desertih in prilogah. Kvinojo v zahodni kuhinji uporabljamo predvsem namesto testenin in rižot.

Priprava jedi iz kvinoje nam vzame zelo malo časa. Pomembno je, da jo pred uporabo temeljito operemo pod tekočo vročo vodo, da speremo morebitne ostanke saponinov. Velikost zrn se med kuhanjem poveča tudi do štirikrat. Kvinojo kuhamo približno 15 minut in jo nato pustimo stati še 5 minut, da nabrekne do konca.

Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti

Dnevna potreba po energiji

kg
cm
let

Več formul »