Piščančja jetrna pašteta
domača piščančja jetrna pašteta
Sestavine
500 g piščančjih jeter
100 g foie gras
1 strok česna
2 jušni žlici račje masti (za praženje)
50 g masla
1 srednje velika čebula
majhna pest svežega peteršiljevega listja
ščepec posušenega majarona
3 jušne žlice porta
2 lovorjeva lista
približno 4 jušne žlice račje masti (za zalivanje)
sol in sveže mleti črni poper
1 zravnano polna kavna žlica sladkorja
mešanica paštetnih začimb (koriander, ingver, gorčica, muškatni orešček, črni poper, cimet, piment)
Postopek
Česen in čebulo olupimo in drobno sesekljamo, peteršiljevo listje operemo, odcedimo in drobno sesekljamo, piščančja jetra očistimo (odstranimo srednji del in vse žilice).
Ponev segrejemo na srednje visoko temperaturo in v njej stopimo račjo mast. Dodamo čebulo in jo počasi pražimo toliko časa, da postane mehka (ne sme porumeneti). Med praženjem nekajkrat premešamo. Dodamo 50 g masla in med mešanjem počakamo, da se stopi. Dodamo česen in pražimo le še toliko, da zadiši.
Dodamo piščančja jetra, premešamo in pražimo, dokler niso jetra popolnoma pražena (približno 10 minut). Med praženjem večkrat premešamo. Dodamo peteršilj, majaron, porto, sol, poper, sladkor in paštetne začimbe. Odstavimo, pustimo, da se vsebina ponve nekoliko ohladi, dodamo foie gras, nato vsebino ponve preložimo v posodo multipraktika. Vsebino zmeljemo, med mletjem multipraktik nekajkrat ustavimo in potisnemo navzdol del vsebine, ki se je oprijel robov posode. Zmes naj bo gladka.
Pašteto preložimo v servirno posodo, poravnamo z žlico, okrasimo z lovorjevimi listi ter zalijemo s stopljeno račjo mastjo. Pustimo, da se ohladi na sobni temperaturi, nato posodo pokrijemo in postavimo čez noč v hladilnik. Ponudimo naslednji dan s svežim kruhom.
Opombe
Po zaključku prazničnih druženj vam ni treba skrbeti še za umazano posodo. Izdelki Somat odstranijo tudi najtrdovratnejšo umazanijo in ostanke hrane. #enjoytogether*
*SPONZORIRANO SPOROČILO
Predlogi za vino
Mnenja o receptu
versus, če vas angleščina ne moti, je na tem linku zadosti detajlen opis:
Najlepša hvala za opis, se bom potrudila nardit pašteto ker izgleda zelo okusno :)
Ja, ampak iz navadnih jeter, od živali, ki so jedle, kolikor jim je pasalo...
Živali, ki jedo kaj in kolikor jim paše, prosto tekajo po naravi, barbra. Če imaš predsodke pred foie gras, pač ne jej. Me tvoj komentar spominja na vedno bolj "nasilne" vegetarijance, ki "mesojedcem" kar naprej mečejo v obraz trpljenje živali in podobno sr***e.
Ah, kje pa, sem zaprisežena mesojedka, za razliko od nekaterih članov moje družine. Pa tudi ni res, da živali, ki jedo, kolikor jim paše (pazi: ne KAJ jedo - tega nisem napisala jaz, ampak ti; jedo pač tisto, kar jim damo), skačejo prosto v naravi. Si bila zadnje čase na kakšni kmetiji? Si opazila mogoče, da prašiče, ki so zaprti v staji, prisilno hranijo (po cevki)? Ja, imam predsodke pred prisilnim hranjenjem, pa nisem zato tak čudak, take so tudi vlade nekaterih evropskih in drugih držav, ki so ga prepovedale. In ja, ne maram trpljenja živali, pa zato nisem "nasilna", kor praviš.
Ne, barbra, saj nisem napisala, da si "nasilna", ampak, da me je tvoj post spomnil na ljudi, ki se obnašajo, kot se pač obnašajo. Tudi jaz nisem ravno ljubitelj nasilja nad živalmi, ampak, dejstvo je, da se tega v tem primeru pač ne da narediti drugače. Kot se, na primer, ne moremo izogniti metanju živih jastogov v vrelo vodo ... komur paše, naj, komur ne, pač ne. Seveda pa ne zagovarjam nobenih ekstremov, norce, na primer, ki jedo možgane še živih opic, bi bilo po moje treba zapreti ...
Upam, da razumeš, kaj sem hotela povedati in da veš, da tisti del o "nasilju" ni letel nate osebno. Pa brez zamere! ;)
Nič ne zamerim, po mojih izkušnjah nekateri vegetarijanci ne težijo toliko zaradi trpljenja živali kot zaradi prepričanja, da je edino vegetarijanska prehrana zdrava in da mi jemo trupla (mrhovino).
Jastogi se mi ne smilijo tako - to je po moje hipna smrt (vrela voda).
Je pa res, da si raje ne predstavljam, kako živali preč pridejo, da jih lahko potem pojemo.
foie gras pa res ne bi v pašteto mešala....sicer me pa zanima kje se jih pri nas sploh dobi??
za pašteto pa menim, da je vsa ostala drobovina čisto dovolj, foie gras pa naj se raje naredi tako kot se spodobi za to!!
pred leti, sem za svež kos foie gras - v franciji ( cca...15 dag) odštela celih 25 eur!!
sem pa martinovo gos letos napolnila z jabolki, drobovino pa porabila za pašteto....ravno dovolj za predjed 6-ih dobrojedcev..........odlično je izpadlo.
Forumi (vroče teme)
Kaj jutri za kosilo? | Dragička |
MOJ vrt | malaga |
malo za hec | anjica1998 |
Kaj danes za zajtrk | johana |
Ločevanje živil 90. dni - 5. del | dočka |
Video recepti
Poke skleda z lososom
Ajdov kruh z orehi