Torta mimosa

sonjacijan  

član od: 14.1.2004

sporočila: 1

tema odprta - 24. apr 2007 16:23 | ogledi: 5.901 | odgovori: 9

Ojla, ker vem, da ste vsi pravi mojstri v pečenju odličnih tort, me zanima, če kdo pozna recept za torto Mimosa. Gre za torto z ananasom, ki jo rade pripravljajo italijanske gospodinje.

Hvala in obilo kulinaričnih užitkov.

sončnica

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

24. apr 2007 17:36

Sončnica, malo sem šla pogledat na italijanske portale in ugotovila naslednje: osnova torte mimosa je rahel in rumen biskvit (Italijani mu pravijo pan di spagna = španski kruh), pri njem del moke nadomestijo s krompirjevo moko (Gustin je enako primeren), da je bolj rahel. Precej visokemu biskvitu (vsaj iz 6 jajc) odrežejo zgornjo plast, preostali del pa izdolbejo, da ostane dno z obodom. Nato stepejo smetano, v nekaterih receptih ji dodajo tudi nekaj slaščičarske kreme (crema pasticciera), pudingaste kreme iz mleka, rumenjakov in moke, ter drobno narezan ananas iz kompota. Z večino kreme napolnijo izdolbeno torto, jo prekrijejo z odrezano zgornjo plastjo, premažejo s preostalo kremo in posujejo z drobno narezanim izdolbenim biskvitom. Rumeni koščki biskvita so kot mimozino cvetje. Tu pa še nekaj linkov (vsaj za slikice, ne vem, koliko znaš italijansko): http://dolcitalia.net/blogdolci/?p=73 http://www.dolci.it/corsi/pasticceria/index.htm http://www.puntocr.it/index.php?module=recipes&func http://www.giallozafferano.it/ricetta.php?id=196 Saj res, prebrala sem tudi, da to torto pogosto delajo za 8. marec, dan žena, ko tudi moški podarjajo ženskam šopke mimoz. teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 24. apr 2007 17:40:21

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

24. apr 2007 18:38

Iz ene stare Jane imam ta recept, vendar v njem ni ananasa:

Biskvit: 7 jajc, 210 g sladkorja, 210 g moke in 3/4 vrečke pecilnega praška

Krema: 4 rumenjaki, 40 g moke, 120 g sladkorja, 1/2 l mleka, 1 dl sladke smetane, 1 strok vanilije, 2 žlici ruma

Pečico ogrejemo na 180˙, beljake stepemo v čvrst sneg, dodamo sladkor, rumenjake in še naprej stepamo. Ko zmes naraste, narahlo primešamo moko s pecilnim praškom, pečemo 35 - 40 minut.

Priprava kreme: mleko damo v lonec skupaj s prerezanim strokom vanilije in zavremo. Odstavimo in pustimo, da se mleko ohladi. Medtem damo v skledo rumenjake s sladkorjem in stepamo toliko časa, da dobimo penasto zmes, nato vmešamo moko (ostro), stepamo in nazadnje vmešamo mlačno mleko. Na vodni kopeli to kuhamo 10 minut in mešamo, da se zgosti. Kremo ohladimo. Medtem smetano stepemo in jo postopoma vmešamo v ohlajeno kremo.

Okrasitev torte: tortni biskvit prerežemo približno 1 cm pod vrhom in spodnji del izvotlimo tako, da sredico izrežemo 2 cm od oboda in pustimo 2 cm debelo dno. Sredico zrežemo na enakomerno velike kockice.

Notranjost biskvita navlažimo z rumom. Z 2/3 kreme napolnimo tortni biskvit, kremo poravnamo in pokrijemo z biskvitno ploščo, ki smo jo odrezali na začetku. Testo po vrhu in ob strani premažemo s preostalo tretjino kreme in vse enakomerno potresemo s kockicami biskvita, ki so podobni cvetovom mimoze.

Torto damo za 2 uri v hladilnik, da se dobro ohladi in krema strdi.

 

Mimoze, sonce, morje... in lepa dalmatinska pesmica , to bi se meni zdaj prileglo

Ognjič

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

24. apr 2007 20:39

"in lepa dalmatinska pesmica", ki jo poje ženska klapa, jeli? tumpika

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. apr 2007 20:45

Draga Ognjič, mimoze so za letos odcvetele, vsaj tiste, ki jih običajno poznamo pod tem imenom:

Če si pa zadovoljna s pravo mimozo, nežno rožico, ki kar zapre listke, ko se je dotakneš, bi pa šlo, enkrat poleti:

Za morje, sonce, Dalmatince in njihove pesmice je pa vedno sezona, saj veš............

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 24. apr 2007 20:46:12

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

25. apr 2007 8:09

tumpika je napisal/a:
"in lepa dalmatinska pesmica", ki jo poje ženska klapa, jeli? tumpika

Ti bom dala jaz žensko klapo , pobič mora bit in blizu ušeska tiho pojčkat, pa tud, če brez kitare

 

Rimljanka, ona rumena je ta prava zame

Ognjič Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 25. apr 2007 08:16:13

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. apr 2007 8:49

Krompirjevo moko se dobi pri nas v Eurospinu. Se mi pa ta torta sliši zanimiva. Loni Makaroni

mai  

član od: 2.3.2007

sporočila: 447

25. apr 2007 9:26

Torta je super. Enkrat sem jo že pripravljala, recept pa dobila ravno v Jani. Ta je potem izginila neznano kam. Hvala, Ognjič!!!!!! Jutri jo ponovno pripravim. Se že veselim. jana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti