Katere ribe pripravljate največkrat?

Vilina  

član od: 7.3.2003

sporočila: 600

7. mar 2007 14:34

Veri, mamamia, obema hvala, kolikor poznam moje jedce, jim bo tako pripravljen losos teknil. Pa še moj način pripravljanja lososa: kos folije namastim z olivnim oljem, nanj položom kos lososa, posolim, popram, dodam strok česna, mali paradižnik(češnjevec), vejico peteršilja, rezino limone, košček masla in žlico vina. Folijo zložim, da nikjer ne "pušča" in pečem v pečici kake 20 minut. Losos je tako čudovito mehek, pa še aromatična omakca se naredi zraven. lenka

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

7. mar 2007 14:42

Od rib največkrat hobotnico :). Pa še kakšnen brancin se najde, odličen je tudi romb v pečici s krompirjem, a kaj ko ga imajo tako redko "v akciji". Kar se količin tiče - načelno so gojene kar porcijske - cca dobrih 20 - 25 dek na ribo, pri večjih pa se tudi jaz izgubim. Razumem pa tudi tiste ki rib ne jejo - mene žive ne prepričaš da jem sardele, sardone, skuše, girice, slanike, polenovke in kar je še podobnih modrovodnih živali. Te imajo tudi zame preveč močan morski okus, čeprav naj bi bile po starih teorijah najbolj zdrave, no po novejših pa preveč obremenjene s težkimi kovinami, s tuno vred. Enkrat sem kupila ostrižev file (baje sladkovodni) in je bilo tudi kar dobro. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

7. mar 2007 16:43

Črta ločnica

Od rib največkrat hobotnico :). ???

 

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. mar 2007 17:32

mamamia, je že kar dolgo, odkar sva drgnili klopi pri sistematiki živali, veš.................. Ja, se bom morala zamislit, konec koncev tudi jaz očitno učim po zastarelem...........sistemu. Se grem mal učit. rimljanka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. mar 2007 18:32

Tole me spominja na tistega, ki ja na vprašanje, če ima rad piščanca,odgovoril: " ni jo tice do prasice ". ežoj

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

7. mar 2007 18:37

 HOBOTNICA - Octopus vulgaris

je mehkužec iz rodu glavonošcev. Ima 8 krakov, ki dosežejo dolžino tudi do 3 m. V telesu skriva vrečico s črnilom, katerega spusti v slučaju nevarnosti in zakrije svojo pot. Hobotnica ima izredno razvit živčni sistem in inteligenco. S svojim papagajskim kljunom si pomaga pri lovu na školjke in rake, ki so njena priljubljena hrana. Menja barve v telesu ter se prilagodi okolici in leže na morskem dnu čaka na neopreznega mimoidočega morskega prebivalca, katerega s svojim živčnim strupom omrtvi in poje. Njeni največji sovražniki so morski psi, delfini in ugorji ter seveda človek.

l

Zvitost in potrpljenje prineseta hobotnici tudi večji plen - njenega sovražnika.

http://www.thatvideosite.com/view/283.html

neznan uporabnik

7. mar 2007 22:52

Fresh, hvala za nasvet. Bom naslednjič, ko se bom opogumila, na plošči scvrla še par olupkov. Zaves nimam, tako da to ni problem. Vendar se mi zdi, da se je moje stanovanje dosti hitreje prezračilo kot fantovo (novejši-starejši blok). A bi lahko to imelo kakšno povezavo? Hm, kdo bi vedel... Uf, kako rada bi spekla kaj v pečici .. pa je nimam. Razmišljam o nakupu namizne. Ima kdo kako, mi jo lahko priporoča? Kar sem jih dosedaj gledala, so vse mini mini, in dvomim, da bi lahko tam notr spekla spodobno kosilo za dve osebi .. al pa kako pecivo. Običajni štedilnik ne pride v poštev, ker ni prostora. Mamamia, hvala za nasvet. Mogoče pa bo to rešitev. In sumim jaz mojega dragega, da ma predsodke .. dobro ste to ugotovili .. bom pač spustila cele ribe oz. tiste, ki se jih ne da filirat. Bom javila, kakšen bo komentar Bodite lepo! ***** **** *** ** * jancka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

7. mar 2007 23:08

jancka,

vonja po ribah se najlažje znebiš tako, da po ribah kuhaš vampe ( seveda pri zaprtem oknu ).

ežoj

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

8. mar 2007 0:29

 ežoj !    

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. mar 2007 6:13

Nekje zgoraj je napisano: Koper dobiš na tržnici, to je zgornji del, zelenje od koromača, .... 

Moram se oglasiti Koper (Antheum graveolens) in koromač, komarček, sladki janež (Foeniculum vulgare) seveda nista isti rastlini. Morda na prvi pogled laikom, sicer pa ne. Prvega uporabljamo med drugim tudi kot začimbo ob kisanju kumaric.

Drugi je v osnovi zdravilna rastlina

 (citat: Komarček (Foeniculum vulgare Mill.)

Komarček je dvoletna ali večletna rastlina in zraste tudi do 2 metra visoko. Krepko pokončno, razvejano steblo nosi pernato deljene liste z nitastimi listnimi ploskvami. Drobni cvetovi so svetlorumeni in združeni v sestavljeni kobul. Najbolje uspeva v globokih, apnenčastih, odcednih tleh. Pridelujemo ga na sončnem rastišču, ker drugače seme težko dozori. Razmnožujemo ga s semeni in direktno setvijo na stalno mesto. Rastline razredčimo na razdaljo 60 cm med vrstami in 45 cm v vrsti. Komarček pridelujemo za plodove, ki so uporabni v zdravilne namene, za domače čaje in kot aromatski dodatek pijačam in pecivu. Mlade sveže liste ponekod uporabljajo v kulinariki. Plodovi dozorevajo neenakomerno, zato komarček žanjemo takrat, ko dobijo semena zelenorumeno barvo. Eterično olje iz plodov komarčka uporabljajo pri izdelavi bombonov in likerjev.)

Varianto z odeblejenimi listnimi nožnicami pa uporabljamo kot zelenvavo.

http://www.semenarna.si/semenarna/nasveti/zdravilne_r

http://www.spar.si/spar-si/index.html?url=/spar-

No, ne rečem pa, da losos s komarčkovim zelenjem ni dober. Tudi to zelenje ima, še bolj kot koprovo, sladkast okus.

Upam, da ne zamerite tega izleta v botaniko, konec koncev gre za aplikativni del, vezan na kulinariko.

rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 08. mar 2007 06:20:15

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti