Napakice napake

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

10. feb 2007 20:17

ežoj je napisal/a:
ssilva, SSKJ knjigo imam, po linku, ki si ga navedla sem mal prebrskal ugotovil sem: niti v moji knjigi niti na linku, ki si ga navedla, ni besede cunami, baje je ta beseda pravilna ( v oba slovarija je beseda tsunami ), a lahko kdo razloži. ežoj
Tole je izum od tistega zadnjega hudega cunamija (ali tsunamija) v Indoneziji. Sem takrat prebrala v časopisu prispevek enega od novinarjev, ki se je pohvalil, da so v njegovi "hiši" na njegovo pobudo začeli tako pisati in da se je potem na splošno prijelo. Ne vem pa, če je tudi že vključeno v uradni pravopis. Cila

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

10. feb 2007 21:03

@frina: sticky stickyja stickyju sticky pri stickyju s stickyjem. BTW (= by the way, splosno znana internetna kratica, ki pomeni mimogrede), sticky je post, ki se drzi vedno na vrhu foruma, zato da pomembne teme ne poniknejo. Mogoce bi se mu dalo reci lepljivec. O svojem romanticnem odnosu do šumnikov res ne mislim razpredat :)) je pa dalec od zanicljivega lp, proxima

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

10. feb 2007 21:14

JORDI tud jaz se podpišem :) Priznam da od kar sem na kulinariki, sem vedno imela bolj malo časa, tako da sem ponavadi, samo preleteta nove recepte, pa sm pa tja kakšnega dodala. Zadnje čase pa je časa malo več zato tudi malo forume prebiram in mi je ob nekaterih kar slabo :( Ampak kdo bi si mislil, da je na temo tega foruma nastalo že 8 strani, pa bolj da nevem koliko jih bo še? Za tiste, ki jih bo zmotila moja slovnica, naj povem da sem v Sloveniji šele 8 let, moj maternji jezik pa je srpski .... tako da ..... lepo prosim ..... lp Pitončica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

10. feb 2007 22:09

frina je napisal/a:
Sama veliko pišem, in to toliko, da imam defromiran sredinec. Nisem ne slavistka in ne prevajalka. V srednji šoli sem dobila primerno teoretično podlago, na fakulteti pa nisem imela niti ene same ure predavanj o uporabi jezika, čeprav je bilo jasno, da bom predvsem pisala. Že pred leti sem se opremila s SSKJ, Pravili slovenskega pravopisa in Slovenskim pravopisom. Večkrat pogledam v te knjige, vendar se zavedam, da moje znanje ni POPOLNO. Včasih kak stavek popravim, ker nisem preprična v pravilnost mojega zapisa. Nikoli se nisem učila tipkanja, zato so mi velikokrat očitali, da ne delam presledkov za ločili. V pravopisu pa ni pisalo, kako je s presledki po npr. vejicah. Pred leti sem dobila v roke zapiske z neke, khm, zelo zahtevne višje strokovne šole, kjer sem prvič opazila nekatera nova pravila ( npr. zadeva se ne piše več, podpis ni več strogo desno, Vi se lahko piše z veliko začetnico ipd.). Takrat sem iskala v knjigarnah priročnik za pisno sporočanje in ga nisem našla. Od leta 1988 uporabljam računalnik in moram povedati, da je mojih napak pri delu z računalnikom bistveno več. Zelo težko kontroliram napake, včasih po lastnem natipkanem besedilu vpisujem vejice, ker jih pač ni tam, kjer bi jih morala že v začetku postaviti. Ker moje znanje ni popolno, se pa trudim v tej smeri, mi niti na misel ne pride, da bi na takem forumu kogarkoli popravljala. Včasih me res kaka napaka zbode v oči, ampak na tem forumu nisem lektor in tak način ni primeren za sproščen odnos med udeleženci. Iz svojih izkušenj lahko povem, da je pismenost Slovencev zelo nizka. Pa ne gre le za sporočila po računalniku. Ste kdaj brali vloge za zaposlitev ? V nekaterih kar mrgoli napak, pri drugih pa je jasno, da sta avtor in kandidat dve popolnoma različno usposobljeni osebi. Ljudje ne pišejo radi. Ničesar, kar ni neizogibno potrebno. Zato je pojav interneta prava priložnost, ki je spravila k pisanju tiste, ki nikoli ne bi napisali niti ene besede. Vsem, ki se zgražate nad napakami v besedilih, ki jih preberete na tem portalu, pa v razmislek: Ali ste pomislili, da za računalnikom sedijo ljudje, ki so že davno tega opravili z osnovno šolo, ljudje, ki dopoldne delajo v tovarnah, na polju in že leta od njih ni zahteval pisnih izdelkov. Da na portalu pišejo odlične gospodinje, izurjeni ključavničarji, skrbne kmetovalke, ki imajo popolnoma drugačen nivo znanja od prevajalk, pedagoških delavk, ali celo javnih uslužbencev, ki pri svojem delu morajo negovati pravilno pisanje matrnega jezika ? Tudi ljudje, ki nimajo izobrazbe in ljudje, ki jim slovenščina ni matreni jezik .Nekateri pač niso dosegli osnovnega nivoja znanja jezika, to pa ne pomeni, da so na tem portalu nimajo prostora. Pred časom sem bila zelo prizadeta, ko je nekemu, za katerega je bilo vsaj meni jasno, da pač nima dovolj znanja, nekdo v odgovoru popravil samo - napačno uporabljen predlog. Ne, ni bil odgovor na vprašnje, ampak lekcija iz slovenskega jezika. Gospo, ki jo sicer cenim zaradi njenih prispevkov , zdaj gledam popolnoma v drugi luči. Ta portal mi je všeč tudi zato, ker je mogoče jezik prebaviti. In ga bom brala tudi, če bo v prispevkih nekaj pravopisnih napak. Še vedno berem časopis, v katerem novinarji napačno uporabljajo 2. in 4. sklon, oni pa bi to morali poznati. Vnaprej se opravičujem vsem tistim, ki jih bodo zbodle v oči moje napake, saj z njimi nisem hotela nikogar niti užaliti niti izzivati. In bom vesela, če boste tudi druge napake gledali tako. Predmet matrnega jezika je najbolj osovražen predmet pri naših osnovnošolcih. In mislim, da je vsaj meni jasno, da ne gre krivde iskati samo pri otrokih ... Mene bolj od pravopisnih napak moti netoleranca in superiornost posameznikov. Ampak to velja pač zame. Sicer pa, če že pričakujemo natančnost, kako se je ta tema znašla med nasveti za kulinariko ? frina
nola

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

11. feb 2007 0:14

Mi smo v šoli rekli 'tsunami'. Nekako mi ne gre tale 'cunami'. Se mi zdi isto, kot če bi pisali 'radijo' namesto 'radio'. Ampak če pravijo, da je pravilno, naj pač bo. Upam, da bomo to besedo uporabljali čim manj, pa naj gre za cunami ali tsunami ali kaj tretjega.

 

Pa saj ne gre za to, da bi si zdaj šteli napake, ki jih delamo - ponavljam - vsi. Gre zgolj za to, da se česa naučimo (na žalost je še vedno najbolj uspešen način na napakah). Če ima kdo kako vprašanje, lahko vpraša, če ne, pa naj to temo preskoči. Pravite, butasta tema. Jaz sem recimo videla že bolj butaste teme kot je ta. Pa kaj. Vsak odpira teme, ki ga zanimajo. Jaz recimo nisem več odpirala tem 'Vse najboljše za rojstni dan, XXXX', ker jih je bilo v enem tednu okoli 5. Sem preskočila. Pa še je takih tem.

Mislim, da ni namen te teme to, da bi bili zdaj vsi v strahu, joj, kaj če mi vejica manjka, ali Bog ne daj, nisem prav napisal/a predloga s/z! Noben ne bo dobil ošpic zaradi tega. Ene sicer moti bolj, ene manj. Smo si različni. In strinjam se s pisanjem ene izmed predhodnic, sem prihajajo ljudje vseh izobrazbenih struktur. Pa tudi taki, ki jim slovenski jezik ni materni. Take še posebej spoštujem (vem za dva, trenutno), saj se trudita. Pri eni sploh nisem pomislila, da to ne bi bil njen materni jezik, saj zelo lepo piše.

Tudi jaz v klepetalnici ne pazim posebej na veliko začetnico, ločila ipd., saj gre vse hitro. Na forumu pa. Ker če bomo popustili pri pisanju in bomo potem morali kaj bolj 'resnega' napisati, pa ne bo šlo, oz. bo polno napak. Zato je dobro, da se trudimo. Tako nam pride v kri. Seveda pa so eni pri tem bolj uspešni, drugi manj. Prostora je pa dovolj za vse.

 

Čas bi bil, da vsi skupaj postanemo bolj umirjeni, se nehali kregati in prebirali tiste teme, ki nas zanimajo in kjer nam ne gredo lasje pokonci. Pa sploh nisem opazila, da ta tema ni med Ostalo ...

Atina

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

11. feb 2007 1:50

katka lopatka je napisal/a:
Ne biti hude, bo nekulinarična zadeva (saj bo katka kratka :), vendar se tiče tipkanja in pisanja, kar vsi tukaj počnemo. Upam, da bo uporabno in da ne bo kakih zamer, saj ni tako mišljeno.No, še enkrat, brez zamere, jaz pa sem pri krofih slaba!
Namenoma citiram uvod v to temo: a ni dovolj jasno zapisano, da ne želi nihče nikogar kritizirati in zaničevati?? Rada imam lepo slovenščino in stil pisanja na tem forumu mi je prav zato všeč. Verjetno tudi marsikomu, ki ima s slovenščino težave in bi z veseljem popravil svoje napake. Saj nikogar ne moti kakšna narečna ali domača beseda, pa tudi zatipkamo se pogosto vsi . Ampak kakšnim slovničnim napakam bi se pa le večina rada ognila in se naučila kaj novega, ne? Tistim, ki nimajo toliko spoštovanja do našega jezika, pa pač ni treba brati te teme. Se mi pa zdi, da se najbolj jezijo tisti, ki ne želijo priznati, da se vsi lahko še kaj naučimo ... in jih pač vsako opozorilo na napako vrže s prestola. JasnaV

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. feb 2007 3:42

Nič nimam proti, da obstaja tema, kjer se lahko sprašuje in odgovarja na vprašanja, povezana s pravilno rabo slovenskega jezika, ampak že uvod je bil nastavljen tako, da se nanaša na tiste, ki pišejo (mo) nepravilno. In na koncu smo ugotovili, da tudi tisti, ki so "bolj lingvistično usmerjeni", delajo napake.

Meni se ne zdi nič dobronamernega, da gre nekdo secirat moje besedilo in popravljat moje pravopisne napake, vsaj v tisti temi, kjer tema teče o nečem drugem, ne. Tu na kulinariki je forum poln neprecenljivih nasvetov izkušenih (in manj izkušenih) kuharic in kuharjev, ki jih ne najdete v nobeni knjigi. In mislim, da če bo moral avtor pri pisanju komentarja uporabljal sskj, ne bo nikomur pomagalo speči bolj mehak zrezek ali narediti biskvit, ki ne bo razpadel. Kvečjemu bo to marsikoga odvrnilo, da bi sploh še kaj zapisal v ta forum.

Naj ta Kulinarika raje ostane kraj prijaznih ljudi, kamor rad prideš v svojem prostem času, opozarjanja na napake imam dosti "zunaj".

Lep pozdrav...

matilda

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. feb 2007 8:26

Če bi vsak pisal, tako dobro in toliko pravilno, kot zmore, bi bilo vse lepo in prav. Mene ne moti, če so v zapisu napake, kadar vidim, da jih dela nekdo, ki ni vešč pisanja. Me ne motijo niti lokalni izrazi, uporaba narečja, kadar je zapis hudomušen.

Me pa ZELO moti, kadar nekdo dela z jezikom, ki mu je materni, kot svinja z mehom - pa ne zaradi neznanja, ampak zaradi (ne)odnosa do jezika in posebej do nas, ostalih, ki beremo te zapise. To vsekakor sodi na področje (ne)kulture medsebojnih stikov.

S pozornim branjem pa se, konec koncev, marsikaj naučimo, ne le vsebinskega, lahko tudi popravimo kakšno lastno napako, ki jo delamo, kajne?

Vendarle živimo v 21. stoletju, v času vseživljenjskega učenja.

Malo (več) medsebojne strpnosti, pa bo še lepše tule, na Kulinariki. 

 

rimljanka

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

11. feb 2007 8:42

Rimljanka, pod tole tvoje razmišljanje se pa podpišem jaz!

Z velikimi črkami!

Veronika

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

11. feb 2007 10:47

Rimljanka! To sem mislila približno tudi jaz, le da sem se sama zelo razjezila. Če smo slovenci, pišimo slovensko. Vendar ne s slovarjem knjižnega jezika v roki. Ker pač tu ni več to. JORDI

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti