Barva rumenjaka

tica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 53

tema odprta - 5. feb 2007 13:05 | ogledi: 8.582 | odgovori: 24

Jaz zadnje čase kupujem domača jajca.

Moti me mal to, da je rumenjak svetlo rumen in ne tako živo oranžnorumen kot ta iz trgovine kot smo vajeni.

Sicer sm že prej včasih kupovala domača jajca, ampak je bil rumenjak vedno lepo obarvan...tale zdej je pa prav svetel.

Če ima kdo kaj več izkušenj in znanja prosim za obrazložitev.

tica

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

5. feb 2007 13:17

To je, kakor so povedali meni, popolni meščanki, ki še nikoli ni gojila kur: Barva rumenjaka je deloma odvisna od pasme kur, predvsem pa od hranjenja. Pri tem ne gre toliko za hranjenje s koruzo (kot običajno trdijo prodajalke bolj ali manj domačih jajc), ampak so npr. v Tuhinjski dolini (da ne bo spet kdo užaljen, da ga imam za manj razvitega!) že pred desetletji dodajali v hrano rdečo papriko, ki je imela za posledico živo oranžne rumenjake. Jaz kupujem kar trgovinska jajca (najbolj sem zadovoljna z Jatinimi), pogledam na datum, za kakšen biskvit pa kupim "jajca za peko" (bistveno dražja), ki imajo res rumene rumenjake in je torta lepša videti. teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 05. feb 2007 13:20:56

neznan uporabnik

5. feb 2007 13:44

Barva jajčnega rumenjaka je odvisna od vrste kokoši in prehrane. Slišala sem, da nekateri rejci dodajajo hrani za kokoši nesnice tudi nekakšna barvila. Če so ta barvila sintetična, so surova jajca sicer lepo rumena, kuhana ali pečena ali na primer biskvit pa tak, kot bi bila jajca popolnoma svetla. Včasih je veljalo, da imajo lepa rumena jajca tisti rejci, ki dodajajo kokošim veliko koruze ali koruznega drobljenca, veliko sveže zelenjave, tudi za rdečo papriko med hrano sem že slišala. Tako da ni rečeno, da če so jajca svetla bo biskvit še svetlejši in če so rumena, bo biskvit lepo rumen. Tudi jaca niso več to kar so bila. Tedi tedi

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

5. feb 2007 14:07

Jajca naših kokoši so lepo rumena, pa ne dodajamo nobene rdeče paprike ipd. Hranimo jih s kupljenimi krmili, ki jih mešamo s koruzo. Atina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. feb 2007 14:12

naše kure tudi nesejo taka jajca, ni bilo nikoli opaziti svetlejšega rumenjaka. Jedo pa večinoma koruzo, ostanke kosil in malce krmil. Pa večino dneva svobodno letajo okoli.. Loni Makaroni

Sy  

član od: 11.12.2003

sporočila: 1057

5. feb 2007 14:29

Zakaj bi pa rumenjaki sploh morali biti rumeni oz. oranžni? A to bi naj pomenilo, da so kokoške zdrave? Če se rejci na vse pretege trudijo to doseči (prvič slišim: umetna barvila???), je jajčka zdrava na pogled, kaj pa pojemo....???

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

5. feb 2007 14:35

Ko smo ze pri jajcih, mene barva rumanjakov res toliko na moti (svetlo rumeni ali oranznorumeni), ker pa na zalost ne redim doma kokosi (ki bi svobodno tekale na okrog, kot pravi Loni), pri kupljenih pogledam da pise "cage free", kar se ne pomeni da so take kure vesele. Seveda taka jajca stanejo malo vec, ampak tistih bolj poceni iz "tekocega traka" ne kupujem vec. Jerneja USA

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

5. feb 2007 14:45

Naj povem, imamo tri, sprejahane kokoši, ki nesejo jajca z lepo barvo rumenjakov. Hranjene so z rumeno koruzo. Mama pozna finto s papriko, ki pa je ne uporabljamo. Po neki strokovni raziskavi, vsebujejo jajca naših , sprehanajnih kokoši za pol manj- holesterola od tistih, ki so v baterijski reji. Priznam, da šele od lani vem, da na škatlah piše: baterijska reja, talna reja, prosta reja. Mogoče so slednje vesle kure. Naše so zelo vesele, predvsem domače, slastne solate in motovilca, od katerih jih loči par kljinov razdalje. Glede na njihovo brzino in veselje, smo mi manj veseli. Grejo pa spet v ogrado, zaradi zapore. In bodo manj vesele. frina

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

5. feb 2007 14:47

Midva občasno dobiva jajca iz Idrijskega konca in imajo rumenjaki lepo rumeno barvo. je pa sigurno to odvisno od hrane, baje če krave hraniš s korenjem, dobijo bolj roza mleko. kadar pa jih kupujeva v trgovini, pa obvezno kupim talno rejo, ker se mi zdi to, da se lahko kura giblje po tleh vredno več kot tistih par tolarjev (pardon, stotinov evra), ki jih prišparaš. Enostavno nimam vesti, da bi kupila drugačna jajca, ko se spomnim na tiste natlačene kure... Aja, na severu pa imajo baje najrajši bela jajca s čim svetlejšim rumenjakom, njim je pecivo grdo, če je rumeno... Čudaki:) Veri

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

5. feb 2007 16:07

He he Veri. Mi pa se njim zdimo verjetno čudni, ker imamo radi pecivo lepo rumene barve. Sploh pa si ne predstavljam, da bi bil biskvit skoraj bel, he he:) Najbrž bi se mi zdelo to " nagravžno ". LP! fakin712

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

5. feb 2007 20:22

Veri, naše kure so doma v idrijskem koncu in jim ne dajmo nič kaj bolj oranžnega za jest. Korenja še za nas ni dosti , čeprav bi bilo zanimivo videti to roza mleko, morda bi to probali na naši kozi, kaj praviš, Veri?. Tudi ko smo živeli še na postonjskem koncu, so bili rumenjaki lepo rumeni. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti