Javorjev sirup

TIUBA  

član od: 5.1.2002

sporočila: 157

tema odprta - 14. jan 2002 20:59 | ogledi: 4.858 | odgovori: 7

Lepo pozdravljeni!

Že večkrat sem v receptih zasledila sestavino ali dodatek javorjev sirup. Zelo me zanima, če kdo ve, kaj je to oz. kako se to pripravi.

Hvala že vnaprej za odgovor.

Tina

Tina Uštar

neznan uporabnik

15. jan 2002 8:37

Javorjev sirup (maple syrup) je ameriška zadeva. Malce spominja na zelo redek med temnorjave barve. Pakiran je v stekleničkah; največkrat se ga uporablja kot preliv po palačinkah (američani pečejo majhne in bolj debele palačinke, tako da se jih ne da nadevati in zvijati, jih pa polijejo s sirupom) ali preliv za muffine. Kako se ga pripravi, ne bi vedela, se ga pa že dobi v naših trgovinah (v maxiju zagotovo)...je pa malce dražja zadeva.

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

15. jan 2002 10:13

Javorjev sirup prodajajo tudi v lekarnah, ker je bistvena sestavina prečiščevalne diete, po kateri piješ limonado, slajeno s sirupom in začinjeno z rdečo papriko. Poleg nesladkanega čaja za žejo ne uživaš nič drugega. Prodajajo ga v pločevinkah po 2,5 dcl in 5 dcl, cene pa ne poznam (pred približno dvema letoma je stala manjša pločevinka okoli 3 tisoč tolarjev). lp, Irena

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

16. jan 2002 11:38

Javorjev sirup je pravzaprav drevesni sok javorja. Pridelujejo ga največ na sveru ZDA in seveda v deželi javorja - Kanadi. Ni mi čisto jasno, ali tega, ki ga kupiš pri nas (npr. od Granovite v večini večjih Merkatorjev, sirup pa imajo še (Inter)špari, Drogerie Markti ipd.) kaj redčijo, ali je že naravno toliko tekoč. Na stekleničkah sicer piše, da je naraven, bla bla. Prijateljica, ki je bila dlje časa v Ameriki, pa ve povedati, da imaš tam v vsaki kavarnici, baru, menzi sicer stekleničke sirupa, vendar je 5% odstotek že absolutni maksimum. Mogoče ga mešajo s sladkorno raztopino, če pa je naraven, je pa zato bistveno cenejši, kot je pri nas. Pri nas se uporablja pri vseh sladicah, ki bi jih naknadno rad posipal s sladkorjem (narastek, kupa, sadni cmoki, kakšen kolač) - zelo dober nadomestek cukra. Sporočilo je spremenil(a) malan dne 18. jan 2002 09:05:50

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

16. jan 2002 12:23

Malan, ne vem kako ocenjuješ gostoto. Tisti, kupljen v lekarni pred cca dvema letoma, žal pa se ne spomnin proizvajalca oz. znamke, se je meni zdel kar gost (približno tako kot med, morda malenkost manj) in je imel oznako 100% drevesni sirup. lp, Irena

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

18. jan 2002 9:08

Ja, tadva, ki ju jaz kupim, sta še majčkeno bolj tekoča. Manj pacanja kot pri medu, vsekakor. Mimogrede, je kdo zasledil pri nas lavandin/sivkin med? Pa tudi dober žajbljev bi mi prišel prav.

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

18. jan 2002 10:26

Skoraj zagotovo ne pri nas. Samo enkrat sem zasledil žajbljev med na odprti tržnici v BTC. Bil je z otoka Hvara. Uvoz je kompliciran, "švercanje" pa se ne izplača. Lp! Riko

maca  

član od: 10.9.2001

sporočila: 26

18. jan 2002 11:48

Poleti sem bila na razstavi meda v Polhovem Gradcu. Tam so imeli tudi žajbljevega, ker so čebele vozili na pašo na morje. Pokličite tja (Čebelarstvo Polhov Gradec), mogoče ga še prodajajo.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti