Himalajska sol

ZZVONE  

član od: 29.8.2005

sporočila: 76

2. okt 2006 6:27

anja27 je napisal/a:
No, mimika, na žalost se ne morem strinjati s Tabo. O nezdravih učinkih "bele" soli je pa zadnje čase že toliko govora, da nekaj pa že mora biti res. Pravzaprav o učinkih nezdravega prehranjevanja zadnjih 50 let pričajo številni primerki žolčnih kamnov in bolezni srca in ožilja, in da niti ne omenim še številnejših primerov povišanega krvnega pritiska, holesterola in sladkorja. Če pogledam ljudi po 50-em, ki jih poznam, imajo s temi "lepotnimi napakami starostnega obdobja" težave že prav vsi. In še več: če pa pogledam moje stare starše, ki pa pri starosti 70, 80 ali 90 teh težav niso imeli, pa je logičen sklep, da je najverjetneje razlika med temi ljudmi v prehrani. Vem, da sedaj že preminuli niso poznali himalajske soli in rjavega sladkorja, ampak so sol in sladkor uporabljali v dosti manjših količinah, ker jih enostavno v večjih količinah niso imeli. Beli kruh je bil luksuz, prav tako bela mast in bela moka. Ne trdim, da bom pa zdaj jaz in moja družina zaradi tega, ker uporabljamo rjavi sladkor, polno moko ali himalajsko sol, zaradi tega bolj zdravi od Tvojih. Lahko pa morda pripomoremo k temu. Sicer pa danes himalajsko sol priporočajo prav zdravniki, da bi pa lahko bila cenejša, je pa tudi res. Anja
Ta gospod(Stane) ne prodaja Himalajske soli ampak tako imenovano "zdravo sol"-nisem še zasledil, od kod jo dobavlja. ZVONE

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

2. okt 2006 16:57

Kako pa veš, da je sol res himalajska, glede na to, da so cene tako različne, ne rečem zasoljene. Saj vem, da sem pravi nejeverni Tomaž, ampak vseeno. Kateremu uvozniku lahko zaupaš? LP juhica

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

2. okt 2006 17:34

Amin ima prav, za božjo voljo, kamena sol je morska sol in res ne vem, zakaj bi bila himalajska sol kaj bolj zdrava od tuzlanske ali poljske ali katerekoli druge. Le kako to, da himalajsko sol v nebo hvalijo prav tisti, ki ti jo potem v isti sapi ponudijo žakeljček po par tisočakov? Saj je tudi "himalajska" škodljiva, če je poješ preveč. Iz firbca sem malo pobrskala po internetu, kaj vse pišejo o himalajski soli in mi pade na pamet samo eno - kdor verjame, pa naj plača. Sicer pa je že sama zavest, da si nekaj storil za svoje zdravje, koristna, najbolj seveda za tistega, ki pospravi cvenke v žep. Lep pozdrav Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. okt 2006 21:12

NaCl je sol, katerakoli. Je pa res, da je lahko sol kamena (enkrat, pred milijoni let je nastala iz morja, seveda), morska - ta je pa dobljena s "sušenjem" morja. Lahko pa so seveda primešani še drugoi minerali, druge soli,.... seveda pa tudi sredstva proti strjevanju, za boljšo sipkost,... Sol je lahko v kristalčkih, večjih ali manjših, ali pa mleta. Prečiščena ali ne. Jodirana ali pa ne (jodiranje je predpisano, zaradi premajhne vsebnosti joda v siceršnji prehrani, jod pa je nujen za normalno najstajanje tiroksina v ščitnici). Kar se mene tiče, uporabljam sol, ki jo prideluje podjetje Piranske soline, po klasičnem postopku, imajo nejodirano, grobo kristalno in mleto, z dodanim jodom. Sol ni bla, ker ni prečoščena, ima še marsikaj, kar ostane v njej, ko voda izhlapi. Pridobivajo pa jo v bazenih, kjer je na dnu petola, po klasični metodi, ki so jo pred stoletji slovenski solinarji prevzeli od onih z južnejših območij Jadrana. http://www.soline.si/ Tule lahko kaj preberete. Slogan je prav lep: Sol je morje, ki ni moglo nazaj na nebo. Sol pa ni samo slana, je prav sladkastega okusa, skratka, meni se zdi bolj naravna. Pa po dokaj normalni ceni. V Piranu (v oni očarljivi rdeči hiši (Benečanka je njeno ime) na Tartinijevem trgu in v Ljubljani, na Mestnem trgu, skoraj nasproti Magistrata, sta tudi prodajalni podjetja Piranske soline. Tam dobite tudi solni cvet pa sol na kg, ki je cenejša. Sicer se sol dobi v bolje založenih trgovinah. Pa v Sanolaborju in še marsikje. Oglejte si zgornji link. Himalajska sol naj bi bila nasprotno - kar najbolj čist natrijev klorid. Ampak - takega zna izdelat tudi kemija. Da je sol bila vedno (zdaj ni več) dragocena, je vedel že Martin Krpan (ki menda ni tovoril te soli, ampak ono, ki je za smodnik potrebna, soliter torej). Imejmo vsaj za zrno soli razsodnosti. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 02. okt 2006 21:13:59

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti