Božično novoletni čas - čas za pripravljanje raznih dobrot

Peter  

član od: 30.8.2001

sporočila: 31

tema odprta - 14. dec 2001 15:06 | ogledi: 10.584 | odgovori: 30

Pozdravljeni!

Glede na to, da smo že pošteno zajadrali v december in da so tik pred nami prazniki, ko se bodo mize kar šibile od raznoraznih dobrot me zanima, kaj boste v tem času spekli in skuhali? Kakšne vrste piškoto in raznoraznega peciva nameravate pripraviti, kako bo zgledal pri vas menu na pred božični večer, kaj boste skuhali za novoletno večerjo in če imate v navadi, da običajno za darila svojim najbližjim ter prijateljem morda za spremembo kaj spečete in podarite raje kakšne medenjake, sadni kruh in podobnega. Le na plan z idejami in predlogi.

Lep pozdrav!

Peter

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

14. dec 2001 21:15

Pri naši hiši sem jaz zadolžena za sladkarije. Izbira pa gre nekako takole - na vprašanje, kaj bi pa letos spekli za novo leto, se oglasi vsak po vrsti - oči bi polmesece in figove kroglice, mami petit fours in obvezno lešnikove rogljičke, za moža morajo biti kokosove palčke(čupavci), zame pa cimetove zvezdice in london rezine. Vsako leto naredimo tudi napolitanke, eno od "salam" in vsaj ene praline. Ne sme manjkati potica in tudi sadni kruh pečemo zadnjih nekaj let. Vsako leto potem seznam dopolnim še s kakšnim svežim receptom. Pečem pa tik pred zdajci, da se pecivo preveč ne posuši. Kar zadeva piškotke-darila, pa me prijateljica vsako leto obdari s peharjem domačih dobrot (kakih 20 do 30 vrst piškotkov napeče tja od Miklavža do Božiča in z njimi potem obdaruje bližnje. Je frajerka in po mojem vsak keks petkrat v roke vzame, da so potem vsi taki lepi, okrancljani, da ti jih je skoraj škoda pojest). Za pokušino pa eden od lani preizkušenih receptov, ki sem ga dobila pod naslovom ČOKO kocke: Zmešaj 14 dkg. masla, 14 dkg sladkorja in 4 rumenjake. Dodaj 10 dkg mletih orehov, 10 dkg ribane čokolade, 1 žlico moke in sneg iz štirih beljakov. Speci. Pečeno polij s prelivom iz 15 dkg čokolade+10 dkg margarine+2 žlici mlačne vode+3 žlice sladkorja (vse skupaj nad paro mešaj, da se stopi in poenoti, v ohlajen preliv pa vmešaj še 1 rumenjak in 8 dkg. masla). Zadeva naj odstoji kakšen dan na hladnem, če se ji boste zmogli upreti. To je tak recept za čokoholike in se je definitivno uvrstil na moj seznam novoletnih sladkarij. čakam še kakšne nove predloge in vse pozdravljam, Irena

neznan uporabnik

16. dec 2001 13:10

Pri nas je obvezna potica, in to potratna. Poleg spečem še kakšno preprosto pecivo, saj je hrane v teh dneh vsepovsod več kot dovolj. Letos bom verjetno spekla bitlese (kokosove kocke), makovo pecivo s čokoladnim prelivom in višnjevim džemom ali pa rožičevo pecivo. Za Silvestrovo bom spekla mojo sirovo tortico in naredila rumove kroglice. Če bo dopuščal čas in kapacitete, bom spekla še punčeve rezine - tiste, o katerih je bilo tukaj že toliko povedanega. Za Silvestrovo gremo v majhno hišco, kjer ni elektrike, tako da bomo v krušni peči pekli razne vrste pic in se ob tem dobro zabavali. Okoli polnoči pa tatarski biftek, manjši narezek in francoska in/ali ruska solata. Drug dan pa sarma ali poljnena paprika. Toliko zaenkrat. Prijetne praznične dni! Beti

anja  

član od: 2.9.2001

sporočila: 1431

16. dec 2001 22:40

Kako fajn se mi zdi ko se pripravljate na Novoletne pojedine in moram priznati, da se bom sama bolj poglobila v Božične dobrote, ker bom Novo leto pričakala na delovnem mestu! Sigurno bom spekla makovo in rožičevo potico, tudi kakšni medenjaki ne bodo manjkali. Lani sem spekla piškotke (podobne mafinčkom) v reliefnih oblikah Božička, smrečic, angelčkov in jih pobarvala z jedilnimi barvami. Stvar je bila res paša za oči. Anča

simonka  

član od: 29.11.2001

sporočila: 52

17. dec 2001 8:46

Pri nas še nobeno silvestrovanje ni minilo brez naslednjega peciva: Pomarančne rezine Biskvit: 7 rumenjakov 28 dag sladkorja 1 vanilin sladkor naribana lupina pomaranče 1 zmiksana pomaranča 1 žlica ruma 7 beljakov 28 dag orehov 3 dag moke Preliv: sok 1 ali 2 pomaranč 1 žlica vode 3 žlice mletega sladkorja Čokoladni obliv: 10 dag rastlinske masti 10 dag čokolade malo vode in ruma Rumenjake penasto umešaš s polovico sladkorja, dodaš pomarančno lupino, zmiksano pomarančo in rum. Beljake stepeš v trd sneg s preostalim sladkorjem in narahlo vmešaš v zmes rumenjakov. Nanjo vsuješ moko in orehe ter vse skupaj previdno zmešaš. Testo daš v pekač, ki je namazan z maslom in posut z drobtinami. Pečeš približno 30 min pri 180 st.C. Ohlajeno poliješ s prelivom in oblivom. LP, Simona

neznan uporabnik

17. dec 2001 11:38

Piškotek! Se mi kar sline cedijo. A lahko dodaš še kakšen recept? Preizkušen? Figove kroglice? Kokosove palčke? London rezine? Petit fours? zadnjih dveh sicer ne poznam - ampak če so sočni, mehki kolački... lahko napišeš recept? In kako narediš salame in praline? Vem da je tega veliko, ampak kakšen recept pa še lahko zaupaš? Njam Sporočilo je spremenil(a) barbarab dne 17. dec 2001 11:39:18

HALI  

član od: 3.9.2001

sporočila: 112

17. dec 2001 12:08

Tudi jaz bi bila zainteresirana za London rezine in Petit fours.Če gre kar v bazo receptov na KulSlo. Se vnaprej zahvaljujem!

simonka  

član od: 29.11.2001

sporočila: 52

17. dec 2001 12:27

Vem, da imam nekje recept za Londonske rezine in obljubim, da se bom potrudila, da ga najdem. Lahko pa napišem recept za odlično kokosovo bajadero, ki se nič ne peče. Kokosova bajadera 30 dag Albert keksov 20 dag kokosove moke 10 dag masla 40 dag sladkorja 1 dl vode Sladkor in vodo kuhaš, da se sladkor stopi in s tem preliješ zdrobljene kekse. Maslo penasto umešaš, dodaš kokosovo moko in rum ter primešaš keksom. Z mokrimi rokami oblikuješ testo po pekaču. Preliješ s čokoladnim oblivom: 20 dag čokolade 10 dag rastlinske masti 4 žlice ruma Za tiste, ki se ne matrate radi z orehovo potico, pa imam zelo dober recept zankrhki orehov zavitek, ki ni nič slabši od hajane potice. Krhki orehov zavitek Testo: 30 dag moke 1/2 pecilnega praška 10 dag masla 2 žlici sladkorja 1 vanilin sladkor 1 jajce 1 rumenjak malo mleka Nadev: 15 dag zmletih orehov malo mleka žlico sladkorja vanilin sladkor limonina lupinica sneg beljaka Med moko s pecilnim praškom zdrobiš maslo, dodaš sladkor, jajca in mleko. Zamesiš mehko testo, pustiš počivati pol ure. Za nadev popariš orehe in dodaš vse ostale sestavine. Nadevu lahko dodaš čokoladni prah in rum. Testo razvaljaš pol cm na debelo, namažeš nadev in zviješ v ožje štručke. Daš na pomaščen pekač in pečeš... Ups, dokler ni pečeno. Vem, da je najboljša temperatura okrog 175, časa pa ne vem natančno. Simona

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

17. dec 2001 12:28

čao, do večera bo treba počakat, ker receptov ne nosim s seboj v službo, pa jih dobite. Vsi so "ustno izročilo" v stilu na računski trak napisano , tolk tega, tolk unga in tretga, pa še ime, da veš, kdoj je enkrat to prinesel probat in je blo . Razen Petit fours-te so pa iz Velike knjige o peki. Pa-pa, Irena

neznan uporabnik

17. dec 2001 12:42

Poleg ostalih dobrot bomo pri nas spekli tudi svinjsko kračo. Velikokrat smo jo že naredili, pa me vseeno zanima, na kakšen način je najboljša oz. s čim jo vi izboljšate, da je koža hrustljava, da je okus božanski in da je oh in sploh dobra. larisa

neznan uporabnik

17. dec 2001 13:16

Taki recepti, ki so napisani na računski trak in po možnosti že popackani so najboljši!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti