Jasminov riž

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

tema odprta - 7. sep 2006 19:36 | ogledi: 14.612 | odgovori: 41

PRed kratkim sem kupila to vrsto riža in ga ne znam skuhati. Namreč, na embalaži piše, da se kuha v precej vode (750 ml vode na 125 gr riža) in da se, ko je kuhan, voda odlije.

Samo pol mi ni jasno - a je ta riž potem tak spackan ali kaj?

A se ga lahko kuha klasično, kot navaden riž?

Sonja

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

7. sep 2006 20:19

Jaz ga kuham, kot vsak drug riž, v zelo malo vode. Teka

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

7. sep 2006 22:29

Jasminovega riža sicer še nisem kuhala, vendar večkrat naredim kot prilogo tako imenovani beli riž: riž skuham v veliki količini vode, ga odcedim (kot makarone), nato pa zamešam vanj koščke masla in kakšno žlico naribanega parmezana. Nam je všeč, primeren pa je tudi za kuhanje večjih količin, ker ni nobene nevarnosti, da bi prismodil, posebno v kakšnih taborniških ipd. razmerah, kjer človek nima dobrih kozic z debelim dnom. V takih razmerah tako naredim tudi rižoto, dušeno meso in grah vmešam med kuhan riž. teta torta

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. sep 2006 9:24

Mene je kolega iz Libanona naučil, da se tako jasminov kot tudi basmati riž pred kuho dolgo spira, da gre čim več škorba ven. Ima pa vsak kuhar svoje finte pri spiranju - odvisno od tega, kaj namerava skuhati. Vendelina jr.

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

8. sep 2006 10:01

Zdaj pa vsak drugače pravi. :) Nič hudega. Ga bom najprej probala skuhati tako, kot kuham sicer in potem bomo videli. Hvala za vse nasvete. Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2006 10:10

Tako kot je rekla vendelina jr. Jasminov riž moraš pred kuho izpirati tako dolgo (na cedilki), da je voda povsem bistra. Potem ga daš v lonec in preliješ s toliko vode, da je te za kakšne tri cm nad rižem. Kuhaš v odkriti posodi, dokdler ne zavre, prej dodaš v vodo nekaj kapljic olja, da se riž ne zlepi. Ko zavre, temperaturo zmanjšaš, lonec pokriješ in riža seveda sploh ne mešaš. Ko se po vrhu naredijo tiste jamice in iz njih brbota malce tekočine, temperaturo še zmanjšaš, pokriješ, in pustiš še največ pet minut. Potem izključiš vročino in pustiš, da riž vpije še preostalo tekočino. Preden ga postrežeš, mora vsaj deset minut počivat. Ta variantta je preverjena, tudi v receptih za tajsko kuhinjo je opisan tak način prirprave jasminovega riža. Pri nas je tedensko vsaj enkrat na mizi tako pripravljen bel riž (nič se ne soli, saj so dovolj slane jedi, ki jih postrežemo zraven). Jasminov riž pač potrebuje specifično pripravio, če želimo, da je drugačen od drugih. VSak riž je primeren za neko jed, zato so tudi različni načini priprave. Pozdrav, Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

8. sep 2006 10:28

Vendelina jr. je napisal/a:
Mene je kolega iz Libanona naučil, da se tako jasminov kot tudi basmati riž pred kuho dolgo spira, da gre čim več škorba ven. Ima pa vsak kuhar svoje finte pri spiranju - odvisno od tega, kaj namerava skuhati. Vendelina jr.
V knjigi " Food of Japan ", Shirjey Booth zapiše o kuhanju riža : najprej je treba riž sprati v najmanj petih vodah, ali pa pod tekočo vodo, dokler voda ni čist bistra. Do tukaj so si vsi recepti o kuhanju riža enaki............. Jaz v glavnem uporabim " apsorbcisko metodo " : izmerjeno količino riža sperem in pustim da pokrit v skledi počaka 30 min. Ta čas pripravim drugo ( za npr. zelanjavni riž, dušim na olju korenje, grah in cvetke cvetače ( če je ) ), potem dam gor riž, posolim ali dam zdrobljeno jušno kocko in prelijem z 1,5 kratno količino vode ( jaz dam dve majhni šalički za kavo riža in potem 3 enaki šalički vode ). Vse se premeša in pokrito da na močen ogenj da zavre. Ko zavre, premeša se še enkrat pokrije in ogenj zmanjša na minimum. Pokrito, brez odpiranja in mešanja naj se kuha še 10 - 15 min ( za vsaki riž je treba najti pravi čas ). potem se ogenj ugasi ( jaz delam vse na plin ), naj počaka še pokrito 5 min in servira Jasminov riž, je pri meni kuhan v 11 min. Pozor: ta procedura ne velja za nebrušen rjavi riž, piše na škatli kako se kuha, jaz, kolk sem pametan to sem prebral potem, ko sem prijatelja povabil na rižoto in sem jo kuhal od rjavega riža po prej opisani proceduri, dal na mizo...................o polomijah kdaj drugič. pa dober tek . ežoj

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

8. sep 2006 13:20

Hvala vsem za nasvete. A navaden riž tudi spirate? Zakaj je sploh to pomembno? KOmaj čakam, da sprobam ta riž. Me prav zanima, kako bo izpadel. :) Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2006 13:58

Jaz okroglo zrnatega riža za rižote ali mlečni riž nikdar ne izpiram, samo tega jasminovega. Mamamia mamamia

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

8. sep 2006 14:03

Jaz tudi NE spiram okrogli riž za rižote. Midva uporabljava samo še sticky rice, pa rdeči, pa divji... Potem se pa že neha... Jasminovega sem že delala, pa nisem bila posebej in ekstra navdušena... Nekateri spirajo riž, da rižota ni pocasta. Se pravi, spirajo škrob. Moji stari mami se zdi umazan, pa ga spira. Moja mami je prepričana, da ga mora oprat, preden kuha z njim...

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti