Jasminov riž

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. sep 2006 14:24

V azijski kulinariki (toliko, kot sem imela stika z njo) je kar precej izpiranja - riž z manj škroba se potem kombinira zostalimi jedmi - če bi ga naredili "po naše", pa npr kombinirali s sojinim oljem najbrž ne bi posebej dobro izpadlo. Azijske kuhinje tudi veliko pečejo riž v riževe pogače in če riž ne bi bil izpran, bi tiste pogače razpadle (to vem, ker mi je razpadla, izpran riž je pa lepo stal skupaj). Sicer jih imam malo na sumu, da so vsi postopki pri izpiranju riža tudi malo v sorodu s tisto idejo, da je bil ženski del družine polno okupiran s pripravo hrane in to dolgo časa, da jim niso druge neumnosti šle po glavi....Recimo, jaz sem dobila en perzijski recept, kjer je pissalo, da se riž izpira 18 ur (skodelica, voda, pol ure, precediš čez - pazi! - svilnato krpo - in potem postopek ponavljaš cel božji dan), Moderna kuhinja je to skrajšala - glej prispevek od ežoja in mamamie. Po drugi strani pa riža za mlečni riž ni treba izpirati, pa za paello tudi ne. Ampak za tako hrano ne uprabljaj jasminovega riža, ga je škoda. Vendelina jr.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. sep 2006 14:59

Da so kitajski bogovi zadovoljeni, je riž treba sprati 7x. mimika

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

8. sep 2006 17:43

No, potem bo nekako držalo, cedilko sedem krat pod pipo in ispod nje...in priteče bistra voda... tajski bogovi so pa tako tu nekje blizu kitajskih, vsalj zemljepisno... Res, kot pravi vendelina jr., jasminovega riža je škoda za kar koli drugega kot za prilogo tajski ali kitajski hrani, Iz njega pa ne bo nikdar kake dobre morske rižote, pa rižote s šparglji ali z bučkami in rakovimi repki...kot tudi iz onega rumenskastega Uncle"s Bena ne, ker ne vpija tako močno, kot okroglozrnat, bel riž. Pravi risotto, ki se dela tako, da se vsake toliko malce podliva,ne pa zlije vsa tekočina naenkrat, pa mora biti čisto malček sprijet; raje pocast kot pa sprijet. Sicer pa, kot smo že ugotovili, vsak vrsta riža je za nekaj namenjena in vsak sčasoma ugotovi, kaj mu najbolj ustreza. MAmamia mamamia

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

8. sep 2006 19:47

No, danes sem skuhala ta riž in sem navdušena nad okusom. Tako aromatičnega riža še nisem jedla. in cela kuhinja je dišala, ko sem ga kuhala. Edino se mi zdi, da sem malo falila pri doziranju vode. Po navadi kuham eno merico riža v treh mericah vode in je ravno prav. Tu sem probala tudi tako, pa riž ni popil vse vode in je bil pacast - kljub temu, da sem ga pustila počivati 15 minut. Bom probala drugič z malo manj vode. Sonja

Muffsy  

član od: 5.8.2006

sporočila: 330

8. sep 2006 20:45

Darkad - hvala za odlično internetno stran! Toliko eksotičnih receptov ... Super! :) Muffsy

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

8. sep 2006 22:49

Sicer ne bom prispevala k poučnosti teme, moram pa dodati, da že nekaj let ne uporabljam navadnea riža, pač pa le še jasminovega in basmati riž... No, občasno kuham tudi divji riž, ampak tisto sploh ni riž, tako da ga jaz k rižu ne štejem Skratka, odkar sem odkrila basmati riž in kasneje še jasminov riž, uporabljam le te dva (že zato ker sta mi tako aromatična, da ju lahko jem brez kakršnih koli dodatkov...) Sasenka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

9. sep 2006 20:50

diling, pri doziranju vode za jasminov riž se ravnam ponavodilu, ki sem ga prebrala v knjigi o tajski kuhinji in šenikdar ni bil pocast - za tri cm nad rižem naliješ mrzlo vodo, dodaš nekaj kapljic olja, pokrito pustiš, da zavre, zmanjšaš ogenj na polovico in odkrito pustiš, dokler se na površiuni ne pojavijo luknjice, iz katerih brbota. Ko vode ni več videti, znova pokriješ in izključiš štedilnik ter pustiš, da se riž popolnoma posuši. Meni na ta način še ni bil nikdar pocast, tudi če sem malce zgrešila pri odmerjanju vode (ko se naredijo luknjice na površini, riž vedno poskusim; če je morda še preveč trd na sredini, dodam še malo vroče vode in je potem ok). S skodelicami pa odmerjam vodo za riž, ki ga je potrebno vsuti v vrelo vodo. Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

10. sep 2006 9:40

mamamia, glede kuhanja riža nimaš prav. Sem ti hotel že prej odgovorit, pa sem pustil, ko spet ponavljaš, odgovarjam zaradi drugih, da ne bodo napačno delale. Ne bom debatiral, le povem dejstva ( ki niso zrasla na mom zeljniku ). Riž MORA bit opran Važno je razmerje riž:voda, to razmerje je odvisno od več stvari ( npr. od tega kje je riž rastel kako je skladičšen, sorte ......... ). To razmerje naj bi bilo 5:6 do 4:7. Običajeno je to 2:3 pol si dodatno vsak mal spremeni glede okusa in vrste riža ki ga kuha. V eni knjigi, je zapisano tudi podobno kot ti trdiš, le, da je višina vode 2,5 cm ( en inč ). Jaz verjamem, da je tvoj, talo skuhan riž zelo dober, zmeraj delaš enako količino riža v isti posodi. Logično pa je, če uzameš recimo polovično količino riža in spet 3 cm vode nad rižem, da se bo razmerje riž:voda spremenilo ( ali recimo, vzemi isto količino riža in recimo drugo širšo ( ali ožjo ) posodo. Recepti naj bi bili takšni da ga lahko vsak uspešno izvede ne glede na posode, količine........ Torej, kako skuhamo dober riž? Vzeti primerno posodo z debelejšim dnom ( jaz uporabljam " ta črne " EMO-tove, ne se smejat, sem pač starokopiten, mora uspet tudi v " ta modernih " posodah ). - dve merici riža oprati dokler ne bo voda bistra - pustiti riž da stoji 10 - 30 min. - odmeriti 3 merice vode ( drugič mal več ali mal manj odvisno od vašega okusa, pa tudi od pakunge, drugo pakovanje iste vrste riža lahko terja mal več ali mal manj vode ). - praviloma se riž ne soli ( v aziji ) vendar se lahko mal in se lahko da mal olja - vse zavreti na močnem ognju - ko zavre, zmanjšati ogenj na minimum, posoda naj bo dobro poklopljena, da para ne uhaja ( ni treba zganjati nobenega hudiča, čisto navadni pokrovi ) - kuhati tako 10-15 minut, pravi čas ugotoviti glede okusa in vrste riža ( jaz prvič običajno poskusim 12 min. ) - izklopiti gorilnik in pustiti da počaka 5 min. - servirati Ta metoda je dobra za zelenjavni riž, rižote. Za bel riž, morda ni treba komplicirat: lahko se skuha v veliko vode in da na cedilo ( verjetno je škoda na ta način kuhati jasminov riž ali basamati riž. lp ežoj

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

11. sep 2006 11:23

Ne vem, sicer, ežoj, v čem se moje pisanje razlikuje od tvojega, razen te malenkosti, ko pravim, da se ene vrste riža perejo pred uporabo, druge ne. Tudi jaz ne prodajam lastne modrosti (in sem tudi napisala, od kod sem pobrala način kuhanja jasminovega riža), ampak se ravnam po receptih (in izkušnjah iz tujih kuhinj, praktičnih, ne tistih iz knjig) ter nasvetih, kot sem jih pač napaberkovala na svojih številnih poteh. In tudi jaz riž kuham v čisto navadni, nobeni specilani posodi. Tako da res ne vem, kje ga po tvoje mimo piham, razen tiste malenkosti o izpiranju (ampak kaj, ko je v nekaterih receptih oziroma za nekatere vrste riža izrecno navedeno, da se naj riž ne pere???) Nikomur ne solim pameti, samo svoje izkušnje sem zapisala, z željo pomagati drugim. Sončen pozdrav, Mamamia mamamia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

11. sep 2006 20:28

Ej, mamamia, ničesar te ne obtožujem, nič ti ne ugovarjam glede pranja riža me tudi nič ne moti če ga pereš ali pa ne ( v nekaterih, predvsem ameriških receptih piše, da se ( ameriški ) riž ne pere ). Zmotila me je le nedefiniranost količine vode. A si predstavljaš eno štedentko, ko prebere tvoj nasvet za kuhanje riža in prime za edino posodo, ki jo ima ( tisto v kateri z drugimi cimrami skuha tako fajn špagete, za celo družbo, tudi za njihove fante ) in da noter pol kozarca riža in tri centimetra vode.........Rezultat si lahko zamisliš, in le to je zbodlo hudička v meni, ampak šele drugič ko si to napisala. Glede praktičnih izkušenj, zaradi mojih let, imaš jih gotovo manj kot jaz, ( recomo da zaokrožimo na 40 let ) in te izkušnje so podkrepljene s potovanji............. Ta način kuhanja riža, ki ga ti uporabljaš je uporabljala tudi moja mama. Pa, če že govorimo o rižu, jaz osebno ne razumem, kako lahko nekdo ima riž za pač tam neki, ko je riž tako hvaležan ker je neutralen po okusu, daš noter cvetek cvetače, ali grah ali kar koli in riž se spremeni v nekaj novega. Pa še to: od vseh rižot in jedi z rižem moj št.1 je rizi bizi s piščancem ( grah seveda s grede, direkt v lonec pa brez zamere bodi lepo pozdravljena ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti