Aparat za peko kruha

duskamb  

član od: 22.10.2007

sporočila: 43

27. dec 2007 15:11

Mi imamo Moulunexa z eno gnetilko že leto in pol. In zelo smo zadovoljni. Največkrat pečemo kruh kar iz Hoferjeve mešanice in nam lepo uspeva (na dolgem programu) in pa testo za pico je tudi super. duskamb Sporočilo je spremenil(a) duskamb dne 27. dec 2007 15:12:10

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

27. dec 2007 15:30

Lidka, recept za kifeljčke vzameš pač tisti, kateri ti odgovarja. Če ga nimaš, ti ne vem pomagat, ker jih nikoli ne pečem, je pa čisto vseeno, če pobereš kakšnega iz baze. Postopek je tak kot pri kruhu. Na dno daš tekočino, zmehčano maščobo in jajca, čez potreseš moko, v en vogal daš nadrobljen kvas in sladkor, v drugega pa sol, če je v receptu. Potem pa daš na teig - verjetno št. 7, če imava enakega.

Moj nasvet je, da ne uporabiš več kot pol kile moke, čeprav je to ta velik  kruhomat. Pri večji količini ti zna testo pobegnit čez rob. Tudi kruh vedno delam iz pol kile moke, si ne predstavljam, kakšen bi bil iz 3/4kg, ker je že ta dosti visok.

 

Vzhajanje je dolgo uro in petdeset minut, poglej, koliko ti vzhaja v eni uri, sama dostikrat vzamem prej ven.

Lijana

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

31. dec 2007 8:22

Liljana hvala za nasvet, bom poizkusila. Jaz sem pa ravno zato, kupila ta aparat, da bi lahko uporabila 1 kg moke. Lp Talija

jezek  

član od: 15.8.2007

sporočila: 129

31. dec 2007 12:38

Jaz sem imela najprej mali kruhomat (ena gnetilka), nato pa sem ga zamenjala za večjega. V njem pečem kruh iz 800g moke, pa tudi za ostala testa (potica, kifli,pica,...) vzamem 700-800g moke, pazim pa pri vzhajanju, da mi testo ne pobegne. Za kruh so najboljše mešanice iz Lidla in Hoferja. Pa uspešno peko! jezek

Talija  

član od: 12.9.2005

sporočila: 171

31. dec 2007 12:52

jezek, hvala za nasvet, kar ne upam se lotiti te peke, pa bo treba, če se je božiček tako potrudil. Veselo silvestrovanje in srečno pa zdravo želim vsem kruhopekom. Lp Talija

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

2. jan 2008 11:20

Pozdravljeni! Končno sem prišla do kruhomata, vendar zadeva ni tako rožnata, kot sem mislila da bo. Imam aparat Perfect, en gnetilni kavelj, za peko 0,7 kg ali 0,9 kg. Vse sestavine sem dodala tako kot piše v navodilih, do grama natančno, vendar je kruh prišel takšen, kot bi bil zbit skupaj. Moko sem imela tisto krušno, kot jo priporočajo v navodilih. Ko pa sem delala kruh z rozinami, pa je bil tako tumpast, da ni za nikamor. Ko je vzhalal, je imel takšen lep kupček na vrhu, potem pa je kar nekam vase zlezel. Kaj sem naredila narobe mi ni jasno. Hvala za nasvete! Lep pozdrav! Moycaa

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

2. jan 2008 12:03

Držati se recepta kot pijan plota tudi ne gre, ker so moke različno vlažne, za isti recept je količina tekočine lahko drugačna. Nekako dobiš občutek, koliko vode je treba. Edino pri kupljenih mešanicah se točno držim  količine tekočine.

Kvas ponavadi uporabim svež in sicer tretjino kocke za pol kg moke, če ga vzameš več,  kruh rad pade skupaj. Vse to je že tukaj napisano. Preden sem prvič pekla sem prebrala vsa sporočila in mi je pomagalo.

 Moj ima nekaj programov, pa najraje uporabim ta hitrega, 1.58 ure.

 

Lijana

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

2. jan 2008 14:06

Ne obupaj, prav vsak je imel že kakšno ponesrečeno peko. Da ti ne bo treba brat vseh teh strani, ti svetujem sledeče:

Ne beri receptov, ki so priloženi aparatu. Imaš ogromno receptov v bazi .

Na 600g moke uporabi 400g tekočin. Redkokdaj moram dodajat nekaj od tega.

 Nikoli ne uporabljam že pripravljenih mešanic moke, saj ga pečem z namenom, da vem kaj dam notri ( tu mislim da je temen ker je polnozrnat in ne pobarvan in brez nepotrebnih ali celo škodljivih  dodatkov).

Za bel kruh  je treba pazit le to, da ni preveč kvasa, kot je že omenila Lijana. Tudi mešanica 50:50 ( mešanica z polnozrnato moko) se lahko peče  kot bel kruh in na hitrem programu.

Za še bolj polnozrnate moke, pa ti pomaga težko moko vzhajati poleg kvasa ( uporabik pol velike kocke za 600g moke) vzhajati tudi zamenjava vode z mineralno vodo z mehurčki, ali jogurtom, kefirjem...., lahko limonin sok.  Vedno v vsak kruh dodam kakšno žlico oljčnega olja.

Če boš uporabljala semena, ti priporočam da jih predhodno namočiš, ker malo nabreknejo in pridejo bolj sočna.

Za začetek, dokler ne dobiš občutka, ti priporočam enostavni recept:

1. 400g vode, od teja 2-3 žlice oljčnega olja

2. 600g moke T850 ( ta je itak skoraj bela)

3. 10-15g svežega kvasa

4. zravnano žlico soli

5. žlico sladkorja

Upam, da ti rataTo ti mora ratat.

Aki

Moycaa  

član od: 11.9.2004

sporočila: 738

3. jan 2008 6:41

Aki, hvala za nasvete! Vendar ali ni 400 g vode veliko na 600 g moke? Ga bom vsekakor preiskusila To je najbrž recept za "ta velik" kruh - 0,9 kg. Če sem prav razumela vse poste imaš tudi ti aparat Perfect? Ali je boljše dodati sveži kvas namesto suhega? Hvala in lep pozdrav! Moycaa

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

3. jan 2008 9:36

Tudi moj je Perfect in tudi z eno gnetilko. Sem zelo zadovoljna z njim, čeprav ga zadnje čase uporabljam večinoma le  za gnetenje. A to po določenem obdobju uporabe in izkušenj počnejo skoraj vsi.

Razmerje  voda : moka  je   1 : 1,5  na račun moke.To razmerje je sigurno pravo. Osebno največkrat delam iz 400g moke in 300g vode.Preračunaj si glede na svoje potrebe.

 Preden dobiš dovolj izkušenj. ti je vodilo lahko to, da na začetku opazuješ gnetenje in če se ne more naredit iz sestavin krogla in se aparat matra, dodajaj zelo po malem malo vode. Manjša odstopanja so glede na možnost vpijanja tekočin. In obratno,  če se vse lepi na posodo in tudi ne naredi krogle, dodajaj po malem moko.

Osebno vedno uporabljam svež kvas, čeprav je suh bolj praktičen in kot pišejo naši forumaši, se zelo dobro obnese. Kolikor se le da se izogibam raznoraznim Ejčkom  in v suhem kvasu jih je več. Moj hladilnik ima nulto cono in v njem v plastični posodici hranim tri kocke kvasa in se mi zelo dolgo obdrži, tako da nimam problemov z zalogo.

Ko boš s kruhom že malo bolj na "ti", ti bi priporočila solnokvasno emulzijo. Je kar fajn  fora, če se ravno v zadnjem hipu  ne odločiš za peko kruha.

Če te še kaj žuli, pa napiši. Upam, da bom videla.

 

Aki Sporočilo je spremenil(a) aki dne 03. jan 2008 09:41:00

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti