Borovnice

klavdijaB  

član od: 31.3.2004

sporočila: 952

4. jul 2006 7:36

jaz sem včeraj uspela nabrati prva dva kg borovnic. (po službi za dve uri v gozd) hm, enih 5 kg jih rabim za marmelado, 2 za liker, pa za v zmrzovalnik za peciva - bo treba kar priden bit,....... klavdija

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

4. jul 2006 7:59

nike je napisal/a:
hmmm... pri nas v ljubljani prodajajo borovnice po 1200 za pol kg, na tržnici. danes v kopru sem jih videla po 1500 za pol kg. tako da se mi zdi cena čisto uredu? nike
Ampak tvoje niso 1200 ali 1500 SIT ampak 2000 SIT? So več vredne, ker so Avstrijske? Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. jul 2006 8:14

V Avstriji nabirat borovnice je pesem. Moja mama je iz a. Koroške in smo jih večkrat tam nabirali. Oni sploh ne poznajo nabiranja na roke kot pri nas, ampak nabirajo z grabljicami, kar je nekajkrat hitreje. Je pa tudi borovničevje veliko bolj polno kot pri nas in gmajne, vsaj tam, kjer jih jaz poznam so veliko bolj vzdrževane kot naše. Ne smeš pa brez dovoljenja lastnika nabirati - to bi bilo nekaj za Jade. LP

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

4. jul 2006 8:38

Slovenija je edinstveni primer, ko lastniki gozda ne morejo do sadežev, ki rasejo v njem. Temu je kriv prejšnji sistem, ko je bilo vse naše. In ta miselnost še kar traja. Ljudem ni jasno, da gozd ni njihov in pika. Pa človek ne bi zameril, če bi nabirali samo za lastne potrebe. Ne, večino nabranega gre v prodajo. Brezbrižen in arogantski odnos do tuje lastnine je itak prisoten vsepovsod. Če ostanem pri zemlji. V jeseni, ko ljudje mirno hodijo po travi in nabirajo neke gobe, ki rasejo tam. Ni jim jasno, da kmet, ki bo tisto travo pokosil, od tega živi. Pa če grem v bolj mestne sfere. Vsi ti grafiti in konec koncev pasji dreki, ki so vsepovsod. Ja, kaj češ. V nekaterih lastnostih smo Balkanci v najslabšem pomenu besede. Jade, moj brat ima prek 30 ha gozda, pa ne more dobiti enega kostanja, gobe... Ne more pač "tekmovati" z upokojenci, ki se ob 5 zjutraj zaženejo v gozd in odnesejo vse, kar se odnesti da. mimika

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

4. jul 2006 9:01

mimika je napisal/a:
Jade, moj brat ima prek 30 ha gozda, pa ne more dobiti enega kostanja, gobe... Ne more pač "tekmovati" z upokojenci, ki se ob 5 zjutraj zaženejo v gozd in odnesejo vse, kar se odnesti da. mimika
A tabel zasebna posest se pa pri nas ne sme postavit? Kot mi je znano npr. v Franciji so baje te table povsod... Saj če ljudje hodijo po tvojem gozdu je nekako tako, kot bi hodili po dvorišču... Jaz sem pač mestni otrok in uporabljam samo mestne parkovne površine. Kostanj nabiramo pa samo pri sorodnikih, ki nam dovolijo uporabo njihovega gozda. Se strinjam da je pri nas še vedno vse "od vseh", glede na miselnost. lp, Marija

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. jul 2006 9:07

jernej je napisal/a:
Ampak tvoje niso 1200 ali 1500 SIT ampak 2000 SIT? So več vredne, ker so Avstrijske? [jernej] Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije
Ne pravim, da se strinjam s ceno, ampak, Jernej, poanta bo v količini. Lp katjushka

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

4. jul 2006 9:10

ne, jaz sem napisala 2000 sit za kg, ne za pol kg se pravi, to je manj, kot je 1500 ali pa 1200 za pol ali ne? nike

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

4. jul 2006 11:51

Čao, o, a iz okolice Litije ste, pa iz V. vrha dobite borovničke? Ja, potem pa gotovo od mnoje sosede, iz naše hoste, po možnosti. No, lahko povem, da tiste borovničke, ki pridejo iz V. Vrha, v večini niso nabrane v "lastni" hosti, ker tiste gospe, ki jih prodajajo, nimajo hoste. Je namreč samo nekaj lastnikov hoste, kjer rastejo borovnice, "prodajalke" so pa tiste druge. Se pa strinjam - pridejo trume borovničarjev iz vseh koncev, dobesedno izropajo gozd in z sabo pustijo smetišče (no, čisto vsi le ne smetijo, obstjajo tudi "pametni"), potem jim pa v hecu rečeš, da boš dal košrco na vago in trošarino pobral, so pa hudi. No, kaj češ, a naj zaposlimo enega "čuvaja" borovnic, da bo gobarje in borovničarje podil iz hoste? Po moje bi bil lahko vsak toliko pameten, da bi se zavedal. Potem pa greš z vozičkom na sprehod, da boš detecu nabral malo borovničk, pa ni ne duha ne sluha o njih, ker tiste na malo bolj dostopnih terenih itak prve grejo. Ni problem, naj naberejo zase, ampak za prodajo pa... jaz poznam veliko takih, ki prodajajo "tuje pridelke". No, pa bom nehala, ker to ni tema tega foruma. Je res, cena za kg borovnic je okoli 1200 SIT, moja mama jih je nabirala še za manj. letos se je pa poškodovala, ko je šla prvič po borovničke, pa ni nič. Jaz jih še zase ne grem nabrat, kaj šele za prodajo! No, čeprav sem jih, ko sem bila majhna. Se še spomnit ne smem.... Lep pozdravček, S.

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

4. jul 2006 12:03

Huh groza.. tole z borovničarji in gobarji v tujih hostah me je prav zgrozilo. Sicer sama ne spadam mednje, ampak poznam jih pa mnogo. Ne vem zakaj mi nikoli ni padlo na pamet, da nabarajo gobe (in jih prodajajo) po tujih hostah... zgleda da je to v naših glavah še vedno "vse naše skupno". Ljudje pa se še hvalijo s tem in cele družine hodijo "po gobe" in jih potem prodajajo bližnjim gostilnam (tako dela moj svak) in se s tem koliko jih je nabral in kako mu gre to dobro od rok še ponosno hvali. Moja mami sicer nabira gobe in borovnice okoli našega vikenda, ampak samo zase in ponavadi te borovnice pojemo že kar na vikendu (običajno ne uspejo priti do doma). MissLady

Anomis  

član od: 4.11.2003

sporočila: 1175

4. jul 2006 12:06

Pa še tole - Mimika bravo!!!! Pri nas "zasebne" posesti ne poznamo, poznamo samo "zasebni" davek oz. katastr in res, lastniki gozda in kmetje enostavno ne morejo tekmovati z upokojenci in tistimi, ki vzamejo celo dopust za nabiranje gob, borovnic, celo češnje nam grejo, pa jabolka, orehi, da o kostanju ne govorim.... ki so v gozdu od ranega svita! Je še kako drugo delo na kmetiji, med drugim tudi vzdrževanje gozdov, travnikov.....in potem res ne moreš tekmovati z njimi. Pač velja, da tisto kar je od narave dano, torej ni sajeno oz. gojeno, oz. se nabere na tleh, recimo gobe, borovnice, celo sadje, ki pade iz drevesa, lahko pobere vsak, ki pride mimo, čeprav za nadaljno prodajo. Torej ti ne ostane nič drugega kot kak hud kuža, ki malo straši naokoli. No ja, pa tudi tega ti lahko lovec ustreli, četudi se kuža podi po tvojem gozdu. Tudi lovcu namreč ne smeš prepovedati streljanja! Ja, še daleč od Evrope smo, globoko na Balkanu.... edino cigani jim malo pridejo do živega, ker je tudi njim to velika "priložnost" za zaslužek - kaj boljšega, kot polne gmajne parkirne pločevine! Tako, zdej sem se pa izkašljala! Čeprav nič ne pomaga.... Lep pozdravček, S.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti