Zakaj testo dol pade?

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

23. feb 2014 9:08

Draga MiriBon, glede sladkorja pri beljakih je moja izkušnja, da je struktura snega boljša, če je kristalni sladkor. Sploh pa jaz delam sneg tako, da sladkor že takoj v začetku dodam beljakom! Vem, da se to razlikuje od navodil v skoraj vseh kuharskih knjigah, kjer je rečeno, da se stepe trd sneg, nato se doda sladkor in se še stepa. Tudi sama sem delala tako skoraj dve tretjini svojega življenja, nato pa sem prebrala v neki zelo dobri avstrijski  knjigi za peko, da zelo izkušena avtorica dela tako, da sladkor doda že na začetku, ker potem nastane trd, a še mazav sneg, ki je zelo obstojen in se ga da potem lepo vmešati med rumenjakovo maso za biskvit. Stepanje snega traja malo dlje, a pri električnih mikserjih to ni problem (ne sprašujte me, kakšno roko sem imela, ko sem pred nekaj meseci v položaju brez mikserja z metlico stepala sneg iz 5 beljakov). Ko sem nasvet prebrala, kar nisem verjela, nato sem poskusila in odtlej delam sneg samo tako!

Tudi glede sladkorja v prahu pri testih, ki se začnejo "penasto vmešamo maslo in sladkor", je zame to šele novejša ugotovitev. Dosti manjša nevarnost je, da bi se testo "sesirilo!



teta torta

Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 23. 2014 09:12

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. feb 2014 9:49

Probam naslednjič! =)

Sama navadno vedno mešam na roko, če imam <4 beljake - a v tem primeru sladkor dodam potem, ko malo beljake že malo spenim (ko zgledajo podobni morski peni), al kar takoj na samem začetku mešanja, ko dodaš limono/sol?

Kako pa bi se odneslo z rahlo debelejšim sladkorjem, kot je npr. demerara? (sama ga zmeljem ravno zaradi velikosti zrnc)

Life is war against boredom~

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

23. feb 2014 13:07

 Veš kaj, če sem od 100-ih receptov zasledila pri dveh, da so mere navedene v žlicah, tako da so te besede spodaj, kar malo za lase privlečene.

Teta torta, tudi jaz ne maram slovenskih receptov na žlice, ker žlice niso točno določene mere, kot so recimo ameriške.

 

Pozdravček!

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

23. feb 2014 15:33

Nasveti in recepti tete torte so zame zakon in se jih res držim kot pijanec plota. Tisti recept za "fini biskvit", ki je sočen in božanski, pa ni notri ne olja, ne pecilnega in tudi namakat ga ni treba, je od takrat, ko sem ga prebrala, zame zakon. V bistvu s spoštovanjem gledam in seveda upoštevam recepte "s tradicijo". Sem pa tudi še od onih, ki smo mami pomagali pri peki v časih, ko ni bilo mikserja pri hiši. Moja mama je pekla za ohceti in z bratom sva morala delat sneg in rumenjake penasto zmešat s sladkorjem, na roko, seveda. In mešati je bilo treba samo v eno smer. Če sva bila pridna, sva si lahko  kasneje zmešala penasto s sladkorjem vsak svoj rumenjak in ga pojedla.

Sicer pa, kar se žlic tiče, imam tudi jaz takšen recept objavljen. Ga pačp nisem popravljala in sem napisala takšnega, kot sem ga dobila. Se je pa pri nas vedelo vedno, kakšna je žlica in tudi, da mora biti poravnana. Če zdaj kdaj naletim na tak recept, potem vedno merim z eno od tistih bolj starih žlic, ker te nove so manjše in tudi plitvejše.

Ognjič

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. feb 2014 16:14

Ognjič je napisal/a:
Tisti recept za "fini biskvit", ki je sočen in božanski, pa ni notri ne olja, ne pecilnega in tudi namakat ga ni treba, je od takrat, ko sem ga prebrala, zame zakon. 

[...]

In mešati je bilo treba samo v eno smer.

 

Lahko prosim pošlješ povezavo?

 

Hm, no jaz pa sem dosedaj mešala izmenično v obe smeri (da se roka spočije) in očitno je narobe.

Super.

Life is war against boredom~

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

23. feb 2014 17:12

verjetno ima Ognjic v mislih tole: http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=5940

Tak "lahki biskvit# je zame ena najbolj enostavnih stvari, ki se nikoli ne ponesreci, ne glede na to v katero smer mesas  

 

"Stressed is desserts spelled backwards!"

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

23. feb 2014 19:51

MiriBon je napisal/a:

Ognjič je napisal/a:
Tisti recept za "fini biskvit", ki je sočen in božanski, pa ni notri ne olja, ne pecilnega in tudi namakat ga ni treba, je od takrat, ko sem ga prebrala, zame zakon. 

[...]

In mešati je bilo treba samo v eno smer.

 Lahko prosim pošlješ povezavo?

 Hm, no jaz pa sem dosedaj mešala izmenično v obe smeri (da se roka spočije) in očitno je narobe.

Super.

Life is war against boredom~

Na strani 4 te teme, zadnjja dva stavka, kjer citiram teto torto.



Ognjič

Sporočilo je spremenil(a) Ognjič dne 23. 2014 19:52

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

23. feb 2014 20:30

Najlepša hvala~

Life is war against boredom~

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti