Se gremo igrat?

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. dec 2017 5:14

sijasaja je napisal/a:
elaphus je napisal/a:

Sijasaja je naredila tipično napako ...

lp

cervus

ne razumem, kakšno napako? lahko razložiš tvoj mežik?

sijasaja

Sicer je v bistvu odgovorila že nola (menda, ker ne najdem njenega odgovora, samo v citatu), ampak bom napisala: astronomija in astrologija še zdaleč ni eno in isto. Zelo na hitro in malce na grobo povedano: astronomija je znanstvena veda, astrologija pa ne. Moj mežik? Ogromno ljudi meša astronomijo z astrologijo, mežik sem pa pripopala zato, sijasaja, da bi te opozorila na to klasično napako in bi ti popravila svoj odgovor.

Lp

cervus

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. dec 2017 5:16

hedonist je napisal/a:

To se pravi, da sem imel prav : filozofija !!!!

hedonist

Hja, hedonist, s temle stavkom si me pa zelo razočaral. Astronomija je tipična natančna naravoslovna veda, ki temelji na izračunih in konkretnih podatkih in za filozofiranje v njej ni mesta.

Lp

cervus

Sporočilo je spremenil(a) elaphus dne 11. dec 2017 05:19

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. dec 2017 10:55

Cenjena Elaphus, moj odgovor nisem vezal na astronomijo ampak sem misli samo po sebi . Vem kaj je eno in kaj drugo, nimam težav s tem je bilo pa nejasno napisano in sploh nisem štekal, kaj je pravi odgovor. Žena pravi, da imam včasih kasno paljenje ampak res samo včasih drugače sem kar bister fant :)

hedonist

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

11. dec 2017 12:01

Resnici na ljubo je bilo vprašanje zelo težko. Moral bi prebrati knjigo, kar pa, sem prepričana, večina nas ni. Elaphus je pa itak tak knjigožer, da ji nobena knjiga ne uide in posledično, lahko njej zastaviti tako vprašanje. Upam, da ste zaznali malo navihanosti, da ne bi kasneje prišlo do neljubih in nepotrebnih besed.

 

naor

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

11. dec 2017 13:29

Katarinči je napisal/a:

Hvala, elaphus

Sprašujem vas, kakšna "čarovnija" se zgodi, ko se ohladi kruh, v katerega smo zamesili oziroma dodali sončnična semena, kadar v testo  za rahljanje damo  sodo bikarbono. Skratka, KAJ se zgodi s sončničnimi semeni in ZAKAJ pride do tega pojava?

Katarinči

Pojma nimam, ne bom ugibala, me pa zelo  zanima pravi odgovor. 

 

Razen, če je pravi odgovor, da vse skupaj  pojemo, kar kruh tako lepo diši 

Cila

Sporočilo je spremenil(a) Cila dne 11. dec 2017 13:32

sijasaja  

član od: 21.7.2017

sporočila: 616

11. dec 2017 14:17

elaphus je napisal/a:
sijasaja je napisal/a:
elaphus je napisal/a:

Sijasaja je naredila tipično napako ...

lp

cervus

ne razumem, kakšno napako? lahko razložiš tvoj mežik?

sijasaja

Sicer je v bistvu odgovorila že nola (menda, ker ne najdem njenega odgovora, samo v citatu), ampak bom napisala: astronomija in astrologija še zdaleč ni eno in isto. Zelo na hitro in malce na grobo povedano: astronomija je znanstvena veda, astrologija pa ne. Moj mežik? Ogromno ljudi meša astronomijo z astrologijo, mežik sem pa pripopala zato, sijasaja, da bi te opozorila na to klasično napako in bi ti popravila svoj odgovor.

Lp

cervus

nisem naredila napake, res sem mislila odgovoriti astrologija, kako glede na horoskope kuhajo in jedo pa take pa to

 

nola je pa izgleda zbrisala svoj žaljivi komentar 

sijasaja

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1692

11. dec 2017 17:14

https://www.kulinarika.net/forumi/tema/25810/soncnicna-s

 

V zadnjem postu tele teme, je pa odgovor.

 

...da je zelena barva klorogena kislina, ki se razije v alkalnih pogojih (vidna ko se kruh ohladi). Je pa prisotna v vseh rastlinah in je odličen antioksidant...

LP, Saša

Katarinči  

član od: 27.12.2015

sporočila: 4488

11. dec 2017 19:16

O, Venturini, zeloooo blizu ... res gre za klorogeno/klorogensko/klorogenično kislino (v slovenščcini naletimo na različna poimenovanja), vendar se ta ne razvije, temveč ... ? 

Morda kot zanimivost še to, "kloro-" v besedi klorogeno nima povezave  z kemijskim elementom klorom

Sporočilo je spremenil(a) Katarinči dne 11. dec 2017 22:33

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17787

11. dec 2017 19:25

Katarinči je napisal/a:

 

Morda kot zanimivost še to, "kloro-" v besedi klorogeno nima povezave  z kemijskim elementom klorom

Katarinči

V bistvu ima, "chloros" je grško "zelen". Sicer pa gre za fenolno spojino, ki seveda ne vsebuje atomov klora.

rimljanka

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1692

11. dec 2017 20:29

Sončnice vsebujejo veliko kalija. Pod lupino se nahajajo barvila Anthocyanidine oz barvilo Cyanidin je odgovorno za reakcijo. Je pa tudi res, da imajo Ph-vrednost +54. Kisline imajo ponavadi vrednosti označene z - (minus).

Vse skupaj z vinskim kamnom  ter veliko količino B6 povzroči reakcijo.

 

Tole sem na hitro prevedla iz ene nemške strani...

 

LP, Saša

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti