Šetraj

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

24. apr 2006 9:57

Rimljanka, hvala za opozorilo. Res sem " smotana", sem malo pomešala stvari. Takoj po tvojem opozorilu sem šla na moj zaćimbni krog pogledaj, kaj sem "klobasala" _ seveda sem pisala o luštreku in ne šatraja. Zavedlo me je očitno to, da sem v soboto cel dan sadila razne začimbe in druge sadike, pa me je zaneslo. Se opravičujem za zavajanbje in upam, da mi bodo začimbe v mojem začimbnem kolesu dobro delale, enako pa tudi vsem vam. kača

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

24. apr 2006 10:01

Bazilika hoce imet vrocino, vrocino in se enkrat vrocino, malo zalivanja, potem pa raste kot nora. Kadar je poletje cmeravo, tako kot lani, se lahko pretegnemo, pa ne bo od nje kaj prida. Jaz sem jo imela leta 2003, ko je bilo zelo vroce poletje, samo v loncih na terasi toliko, da bi lahko na njej spala. Na zalost sem jo takrat na jesen vlozila v olivno olje, pa je sla vsa k hudicu (splesnela kljub hranjenju v hladilniku), lani in predlani je je bilo pa komaj za pesto za sproti..:)) bo upajmo letos boljse!:) lp, proxima

runo01  

član od: 13.3.2006

sporočila: 352

24. apr 2006 12:49

Šatraj deluje kot močno razkužilo,uporabljamo ga pri želodčnih in črevesnih težavah.Šatraj lajša napenjanje in krče,zato naj ne manjka v nobeni jedi iz stročjega fižola,leče,graha ali zelja,poleg tega spodbuja tek. Čaj iz šetraja kot poparek: 2 žlički zeli prelijemo z 1/4l vrele vode, namakamo10 minut in spijemo vak dan po 2 skodelici( pri napenjanju,driski in krčem) Šatraj je res dobra zel,zato ne sme manjkati v nobenem vrtu. runo01

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

24. apr 2006 13:11

Šetraj dodajam juham in enolončnicam. Zares nepogrešljiv pa je pri pripravi obare. Alenka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. apr 2006 13:21

No, sedaj sem pa pomirjena! Lani je bilo shranjevanje bazilike tema na forumu in vsi so govorili o vlaganju v olje in koliko je to bolje od zamrzovanja, ki sem ga zagovarjala jaz. Potem sem pa en kozarec bazilike vložila v olje - in je šla k vragu (oz. v plesen). Sem mislila, da se to dogodi le meni. V bodoče se bom držala preizkušenega in jo bom zamrzovala. Morda ima res za 5% manj močan okus, a zdrži in še sedaj jo imam. Glede sadik pa - treba jo je ves čas vršičkati, da se na široko obrase in ne gre v cvet. Šetraj pa tudi obožujem, nekaj rastlin pustim iti v cvet in naslednje leto ga je toliko, da ga moram kar pošteno pleti - še v zabojčkih za rože na balkonu se mi kakšen pojavi. Rabim ga za vse fižolaste reči, fantastičen je pa na pečeni jagnetini ali pa na tržiških bržolah! Lisa

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

24. apr 2006 14:53

@Lisa: baziliko zmrznem tako, da izcrpam iz vrecke zrak (kar s slamico), ko bom velika, si bom privoscila pa se tisti varilni aparat za vrecke z vakuumom. Tudi jaz jo bom samo se zmrzovala, mika pa me, da bi zamrznila ze kar osnovo za pesto - baziliko z olivnim oljem vred. lp, proxima

Bogomira  

član od: 30.12.2005

sporočila: 182

24. apr 2006 16:54

Ker imam na vrtu tudi sama šetraj in baziliko meliso itd. si za zimo pripravim tako da vse začimbe ko je zato primeren čas posušim zmeljem kar v mlinčku za orehe in dam v majnše steklene kozarčke ki se dajo hermetično zapret. Bogomira Bogomira

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. apr 2006 19:59

Lisa in proxima, ne gre in ne gre mi v glavo, kako je mogoče, da je bazilika v olju splesnela. Saj sta jo zalili do vrha, da je bila pokrita z oljem? Edina možnost, pa še ta bolj majava, se mi zdi, da sta stavili preveč zeli, tako da ni bilo vse oblito z oljem. Oziroma, da je bila mešanica vodena, če sta imeli čisto svežo baziliko, pa še po možnosti oplaknjeno z vodo. Jaz baziliko sicer vložim v olje, pa zadnja leta brez pravega navdušenja. Tudi druge začmbe še sušim, saj so nekatere posušene bolj aromatične. Vendar so mi vedno bolj všeč sezonski okusi - tako pri zelenjavi, kot tudi pri začimbah. Vsaj pri teh domačih zelnatih. nola

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

24. apr 2006 21:27

Šetraj lahko uporabljaš tudi namesto popra. Ker sem se morala izogibati pikantni hrani, sem namesto popra uporabljala šetraj. Ni isto, je pa precej boljše kot čisto brez. H krompirju v oblicah, pečeni kuri na sopari...... Aja, bazilika po vsej verjetnosti ni splesnela, ampak je postala sluzasta. V olju jo namakaj kratek čas(kak teden) in potem liste odstrani. juhica Sporočilo je spremenil(a) juhica101 dne 24. apr 2006 21:29:56

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti