Adzuki fižol

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

tema odprta - 21. apr 2006 8:22 | ogledi: 7.222 | odgovori: 23

že kar nekaj časa nazaj sem kupila adzuki fižol in sem ga danes našla, pozabljenega v omari, čisto po naključju.

zanima pa me v bistvu karkoli o tem fižolu - kak recept, za kam se uporablja,... ker zgleda precej drugače kot drugi fižoli, take lepe zelene barve je pa manjši je...

in me zanima, kaj bi lahko skuhala z njim!

imate kakšen nasvet?

hvala pa lep pozdrav,

nika

nike

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

21. apr 2006 8:29

Dajem ga v solato, kakršnokoli, potem je to samostojen obrok. N.pr. tam, kjer bi dala običajen fižol, krompir ali jajca. Še eno dodatno vprašanje: kje bi kupila bob (stročnico)? riba-ribica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. apr 2006 9:47

nike, Ali pa ga daš kalit in imaš kalčke, včasih jim rečejo sojini kalčki, čeprav v bitsvu to niso, ampak to kar poznamo pod sojine kalčke, so navadno kalčki zelenega adzukija. lahko pa ga uporabljaš kot navadno stročnico. Enrkat pozimi je bil cel članek o stročnicah v enem od teh zastonjskih časopisov, mislim da Dobro jutro, nisem ziher... riba-ribica, pred kratkim sem ga videla na ljubljanski tržnici. Veri

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

21. apr 2006 9:52

Veri, hvala, ampak iz Maribora v Ljubljano po bob . . . Bom pa pogledala tudi na mariborski tržnici. Lp iz Mb riba-ribica

NADIN  

član od: 19.12.2005

sporočila: 34

21. apr 2006 10:42

Bob vsako leto kupim na MB tržnici, samo mislim, da je zdaj še prezgodaj. LP NADIN

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

21. apr 2006 12:20

Nadin, hvala! riba-ribica

mufin  

član od: 19.11.2004

sporočila: 259

21. apr 2006 12:54

Suh bob od Evergreena se dobi tudi v trgovini Sonce na Vetrinjski. Mislim pa, da bi ga morali imeti tudi v Mercatorjevem hipermarketu ali Intersparu. mufin

nike  

član od: 25.11.2005

sporočila: 522

21. apr 2006 13:55

hvala za odgovore! veri, kako pa bi dala kaliti fižol? nimam izkušenj s tem! in kako ga lahko uporabljam potem? glede boba - jaz sem ga tudi hotela že kupiti, vendar nisem bila preveč vztrajna s iskanjem... pravite, da se ga da kupiti na lj tržnici? super, bom našla... nike

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. apr 2006 16:05

Kalčke je enostavno kalit, najprej jih namočiš in pustiš kak dan, da se semena napihnejo, potem odcediš in pustiš na dnu samo vlažen papir ali pa kar češ, samo da je vlažno, izsušit se ne smejo. čez nekaj dni zrastejo do primerne dolžine, tile adzukijevi so kar orjaški... Potem jih moraš blanširat oz. nekak toplotno obdelat, ne vseh kalčkov, samo sojine (kamor štejejo tudi adzukijeve, čeprav to ni to). Ma od ene pesti svežih kalčkov, če bi bila kriza ti tudi nič ne bo:) Daš jih v razne zelenjavne ali mesnozelenjavne voke, lahko tudi v juho, sendvič, skratka uporabni so kot fajn zelenjava... Veri

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

21. apr 2006 19:19

Nisem brala vseh odgovorov, sem pa danes videla vrečke Semenarne Ljubljana, v katerih je bob. Od letos ga ima Semenarna Ljubljana v svojem programu. Riba-ribica, torej veš, kam po seme. Se pa seme običajno dobi tudi na živislih tržnicah pri branjevkah, ki prodajajo semena. Sem mislila seme za sadit, ne pa za nakaljevanje. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 21. apr 2006 19:20:54

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

22. apr 2006 10:27

Če je zelena barve, potem ni adzuki, ampak mungo. Adzuki je lepe rdeče barve. Pri nas je napaka in uporabljajo napačno ime. Kalit mungo je zelo preprosto. Namočiš ga za uro, dve, potem odcejenega daš v kozarec od kumaric, prevežeš z gazo ali čim podobnim in postaviš v ležeč položaj v temen prostor. Dvakrat na dan preplakneš z vodo, odliješ odvečno vodo in po dveh, treh dneh imaš kalčke, ki jih moraš blanširat nekaj minutk. POtem pa v solato ali kamorkoli že. Bistvo kaljenja je, da poteka v temi, da je zrnje vlažno, vendar ne sme stati v vodi, da se ne začne anaerobni proces. vendar je mungo zelo preprosto kalit. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti