Vilica ali vilice?

ddarinka  

član od: 9.12.2004

sporočila: 158

tema odprta - 6. apr 2006 16:24 | ogledi: 4.269 | odgovori: 11

Že nekajkrat ste me ošteli zaradi pripomb glede rabe slovenskega jezika. A ne morem iz svoje "zoprne" kože in zopet "težim" in "pametujem" (najbolje, da se že vnaprej posipam s pepelom, čeprav se zavedam, da se ne bom izognila kakšnemu pljusku). Gre za samostalnik "vilice". To je množinski samostalnik, zato mešamo, strgamo, pretlačimo in končno: jemo z vilicami, ne z vilico! Pa brez zamere, samo povedala sem. In seveda: recepti so lahko odlični tudi "z vilico".

ddarinka

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

6. apr 2006 16:40

no pa se bo spet začelo ........ jade

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

6. apr 2006 16:46

No pa vem nekaj novega. Hvala! LP, R.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. apr 2006 16:46

Mene pa to nič ne moti, če koga kaj žuli, naj pač pove. Saj zato smo tu, da se otresemo skrbi, pa čeprav gre za vilice, napačno uporabo sklona, aparat za peko kruha, previsok biskvit ali za mešanje solate, kot je mene zažulilo. Je pa res, da se tudi jaz včasih "nazaj držim", da kakšne ne bleknem, ko sem videla, kakšne so že bile kdaj reakcije. Samo naj že enkrat posije sonce, bo vsem lepše...Mamamia mamamia

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

6. apr 2006 17:13

Torej: nazaj se držat JE ZELO NEZDRAVO! Bojan

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

6. apr 2006 17:34

Vem, Bojan vem, zato me je lani tresnila tista presneta slinavka...saj veš, trigliceridi so predvsem posledica stresa, če so zraven še drugi faktorji, idelani za "gojišče" maščob, pa smo tam, kjer sem jaz... Mamamia mamamia

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

8. apr 2006 14:05

Mislim da je ddarinka zelo obzirno napisala pravilno uporabo množinskega samostalnika "vilice". Mislim, da je lepo če negujemo slovenski jezik. In da se izognemo na eni strani zadrževanja svojega mnenja, kar res ni koristno, predlagam, da darinka ob naslednji priložnosti odpre novo temo PET VRSTIC ZA LEP SLOVENSKI JEZIK. Prepričana sem da bo marsikdo rad prebiral te vrstice, saj smo nekateri že pred par desetletji zapustili šolske klopi. Komur pa te teme niso po volji, pa sploh ne bo bral in ne bo nobene hude krvi. Volk sit in koza cela, pa še mimogrede si bomo lahko osvežili znanje slovnice. Čeprav moram povedat, da včasih pa prav moram napisat kako slengovsko ali pa lublansko. Lep sonšen pozdrav vsem skupaj Aki

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

8. apr 2006 15:43

Aki, dobra ideja riba-ribica

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

17. apr 2006 12:13

No, lahko pa se je tudi z "vilami", če niste vedeli. Smo namreč prav zadnjič obujali spominena čas, ko je bila moja nečakinja stara kake štiri leta in so bile hiše hišice, pa rože rožice... je bistra otroška glavice pomislila, da gre tudi obratno, pa so vilice postale vile, marelična marmelada pa ni bila več iz marelic temveč iz marel... Irena

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

17. apr 2006 13:45

Samo v teh nežnih letih imaš lahko takšne zanimive ideje! riba-ribica

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

16. maj 2006 7:29

ddarinka je napisal/a:
Že nekajkrat ste me ošteli zaradi pripomb glede rabe slovenskega jezika. A ne morem iz svoje "zoprne" kože in zopet "težim" in "pametujem" (najbolje, da se že vnaprej posipam s pepelom, čeprav se zavedam, da se ne bom izognila kakšnemu pljusku). Gre za samostalnik "vilice". To je množinski samostalnik, zato mešamo, strgamo, pretlačimo in končno: jemo z vilicami, ne z vilico! Pa brez zamere, samo povedala sem. In seveda: recepti so lahko odlični tudi "z vilico". ddarinka
ddarinka, posuj se s pepelom, da se ne boš v nedogled posipala ... če že nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti