Glineni pekači

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

tema odprta - 4. apr 2006 13:01 | ogledi: 18.025 | odgovori: 17

Zanima me ali katera uporablja glinene pekače za peko peciva?

V Akvoniju sem videla glinen pekač v obliki klasja - čudovita oblika, ampak ne vem kako se peče

v njem?? Ima kdo kakšne izkušnje??

LP

gordana

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

4. apr 2006 13:13

Jaz imam okroglega, za potico, šarkelj in podobno. Enkrat sem spekla v njem makovo potico in je bilo super, od takrat pa ga imam bolj za okras...Mamamia mamamia

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. apr 2006 13:22

Jaz ga imam, večkrat spečem potičko tam, (ker je zelo majhen, odločam se pa za nakup te posode, ampak po nasvetu v Merkurju, iščem samo našo (Liboje ) . Italijanska je lepa za pogled - lakirana , naša pa se po večkratni uporabi umaže in se ne da očistit , ampak je veliko boljša za uporabo. - bolj naravna. Je bilo pa o tej temi že govora v forumu. Če imaš čas, malo poglej nazaj. LP smrkolina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

4. apr 2006 13:37

Glinen pekač imam podolgovat za srnin hrbet in okrogli s tulcem v sredi, ovit z žico. Podolgovat uporabljam za srnin hrbet, za dvobarvno pecivo ter za pečeno polento. Okrogli pa za potico, šarkelj, biskupski kruh. Okroglega imam že vrsto let in nimam poima kje sem ga kupila. Podolgovat sem pa kupila nekaj let nazaj v Merkurju, proizvajalec je en privatnik. Imam še dve glineni posodici, ki ju uporabljam predvsem za prebranac. Pa še malo večja kvadratasta bela posoda za lazanjo, musako in podobne stvari. S temi pekači sem zelo zelo zadovoljna. Pozdravček!

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

4. apr 2006 13:47

Kaj pa čas kuhanja-pečenja - je kaj daljši?? LP in hvala za hitre odgovore!!! gordana

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. apr 2006 13:49

Za mojo potičko nič daljši , ampak okus se mi zdi da je res drugačen, samo ne vem za zaradi pekača ali zaradi štedilnika - na drva. LP smrkolina

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8699

4. apr 2006 13:59

Čas pečenja ni čisto nič daljši, kot sicer. Kot pravi Smrkolina - je čisto drugačen okus... Ne predstavljam si, da bi prebranac pekla v jena posodici; ali pa lazanjo v stekleni. Podolgovati pekač, ki ga imam za srnin hrbet ali pa oni za potico, namažem z margarino po vdolbinah / režah, malo posujem z ostro moko ali pa z drobtinami, dam biskvit oz. testo ter v pečico. Pečeno sladico pustim odstati par minut, potem kar sama skoči ven. Pozdravček!

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

4. apr 2006 15:16

Glina da hrani res posebno bober okus, ampak posoda z glazuro ni več isto.Glazura je v bistvu steklo. Imela sem glineno ploščo na kateri sem pekla kruh in je bil res tak kot iz krušne peči.Žal mi je počila. Drugih izkušenj pa nimam. Glinen pekač je treba pred peko namakat, ampak ne vem koliko časa( tistih z glazuro pa ne). LP Aki

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

4. apr 2006 20:54

Jaz imam pekač za potico, ne vem kje je bil kupljen ,ker sem ga dobila za darilo. Potica se krasno speče, pa tudi šarkelj. Ga je pa potrebno namakati v vodi, jaz ga dam kar zvečer, da je celo noč v vodi. Tako ostane potica sočna. Se mi je primerilo, da sem na to pozabila in sem ga namakala samo kake pol ure, pa je bila potica zelo suha. Tanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

4. apr 2006 21:20

Drage moje! V Merkurju imajo pekače iz gline, sicer glazirane, v obliki srninega hrbta, svetlo rjave, proizvajalec je pa iz Prekmurja, mislim, da iz vasi Filovci, v času od 6. 4. do 6. 5. stanejo le 2190 sit, če me spomin ne vara so sicer zanesljivo malo nad 3000 sit, nazadnje sem jih videla v BTC prejšnji teden. Vroče priporočam, sem jih že mnogim. V njih pečem potice, pa tudi kruh. Poznam gospo, ki peče v njih tudi zavitek (štrudl), pridejo zelo dekorativni kosi. Vsako leto kake dvakrat, vem, peče te izdelke tudi za v Klinični center, kjer je po maši ob prazniku pogostitev. In, verjamem, da so vsi navdušeni. Nad izgledom in okusom njenih zavitkov in potic, ki so še umetelno zvite povrh, prava paša za oči. Od istega proizvajalca se dobijo pekači tudi v drugačnih oblikah in velikostih, vem, da v Industrijski trgovini KIL v Libojah (Liboje ne delajo pekačev za v pečico, prodajajo pa jih, a od drugih proizvajalcev). Okrogli modli, z luknjo v sredini, za tipične slovenske kolače, proizvaja tudi Kremžar v Komendi. Ti so glazirani (a ne na spodnji strani, s katero stojijo na tleh), srednje rjavi, okrašeni z barvnimi vzorci, dobijo se neopleteni ali opleteni z žico. Izjemno dobri za peko potic. Dobijo se tudi v BTC, mislim, da v Hali A. Kremžar: http://www.freetime-slovenija.tv/01/art/kremzar/k http://www.rokodelstvo.si/izdelovalec/loncarstvo_kremza Ne glede na to, katere pekače kupite, jih pred prvo uporabo za nekaj ur namočite v vodo, odcedite in v njih specite kruh, da se upečejo. Potem bodo krasni, vse, dokler jih ne ubijete. Pa še na polici so lepi kot okras. Naj vam peka uspe. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 05. apr 2006 20:27:19

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. apr 2006 20:25

Danes je prišla reklama Merkkurja: Kuhajmo s srcem, Za pisane praznike.... In glej, cela množica pekačev, tudi glinastih, celo lonec in kozica, na tretji strani, desno spodaj pa v prejšnjem postu opisan glinast srnin hrbet, prav krasno znižane cene, 2190 sit, res vreden nakupa. Zdaj vem, vse to izdeluje Lončarstvo Bojnec iz vasi Fillovci. Vse izdelke iz njihovega programa res priporočam, z njimi imam same dobre izkušnje. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti