Polnozrnati kruh

AK  

član od: 5.1.2006

sporočila: 112

tema odprta - 29. mar 2006 14:30 | ogledi: 3.315 | odgovori: 6

Ali ima kdo kakšen dober recept za polnozrnati kruh za začetnike. Nikoli še nisem pekla kruha, enkrat sem probala speči žemljice, ki pa so bile žal tako trde, da so pristale v smeteh.

Hvala.

AK

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

29. mar 2006 15:00

priporočam ti, da ga pripraviš s solno-kvasno emulzijo. to pomeni, da vsaj 4 ure prej, ali recimo zvečer, v skledico daš kocko kvasa, ščep soli in 2dl mrzle vode, pomešaš in pustiš do uporabe na hladnem. Potem pa pripraviš moko - lahko samo polnozrnato, malo lepše pa se bo delal kruh z dodatkom 1/4 črne moke tip 1100 od Žita. Ker ta kruh težje vzhaja, bi jaz uporabila kar vso emulzijo za 60dag moke. To daš v posodo, priliješ emulzijo (celotno vsebino skledice), po želji par žlic sezamovega, lanenega, ali navadnega olja in toliko vroče vode, da se vse skupaj poveže v enotno maso. Navadno se da za tekočine za pol moke (recimo 60dag moke, 3dl tekočine). To potem pokriješ, da vzhaja, oz. podvoji količino. potem pa iz testa oblikuješ štruco, hleb ali žemlje, še enkrat vzhajaš, potem pa daš na vroč, z moko potresen pekač in v pečico na 200-220 stopinj. Žemlje se pečejo cca 12min, štruca iz te količine bi se pa v moji pečici kakšnih 35 minut. Da je kruh pečen veš, ko potrkaš na spodnj stran in zadoni. Tvoje žemlje so bile morda prepečene, ali pa je bilo testo res trdo. Lisa

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. mar 2006 15:02

Če kupiš moko iz celega pšeničnega zrna, je na vrečki recept za kruh, jaz sem ga prvič delala kar po tistem muštru, pa je v redu ratal. Drugače se ti pa splača sposoditi iz knjižnice knjigo Andreja Goljata o kruhu. Loni Makaroni

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

1. apr 2006 19:24

jaz pa ga delam takole: V mlinu kupim polnozrnato moko, v trgovini sezamovo seme, bučne golice, laneno seme, ovsene kosmiče. Polnozrnato moko zmešam z belo, ki jo tudi kupim v mlinu, posebej pripravim kvasec ( kvas raztopim v toplem mleku, ki mu dodam sladkor in malo moke) Ko naraste, ga vlijem v osoljeno moko in zamesim. Pustim ga hajati eno uro, nato ga zvrnem in peharje, ga pregnetem in vgnetem mešanico prej navedenih semen. Oblikujem v hlebec in hajam pol ure ali eno uro nato premažem hlebec z belo kavo in povaljam v semenih, ki so mi ostali. Spečem Ta kruh so mi zelo pohvalili in kadar dobim obiske zahtevajo da ga spečem. biba

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

3. apr 2006 0:57

Če želiš polnozrnat kruh ,uporabi vsaj 2/3 polnozrnate moke, 1/3 pa 850- 1100. Ker polnozrnato testo malo težje vzhaja,pomaga, če za tekočino uporabiš radensko z mehurčki, ali pa jugurt. Tudi če dodaš vodi žlico do dve limoninega soka, bo pripomoglo k lažjemu vzhajanju. Če boš uporabila sončnična , bučna ali katera druga semena ti priporočam, da jih za nekaj časa namočiš, ker tako pridejo bolj sočna. http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4749 Tu je recept za kruh v kruhopeku. Če boš pa delala na roko, pa daš moko in sol v večjo polkrožno plastično posodo, malo premešeš, da se sol enakomerno porazdeli ,nato pa dodaš tekočine.Na koncu zdrobiš kvas, dodaš žličko sladkorja in s kuhalnico počasi mešeš in to bolj površinsko, da počasi zajemaš moko.Na roke zamesen kruh potrebuje manj vode, tako da če boš delala po receptu bo verjetno malo mehko testo .Zvrni ga na dobro pomokano ( z ostro ali polnozrnato moko) desko in ga mesi toliko časa, da se ti ne bo več lepilo na roke in desko.V pokriti posodi na toplem naj vzhaja, da naraste na dvojno količino. Potem na pomokani deski testo razvleči in posuj z namočenimi in odcejenimi semeni.Dvakrat zloži in oblikuj v hlebec.Po površini nekajkrat zareži z ostrim nožem.Ponovno naj vzhaja v pokriti pododi. Medtem segrej pečico.Peči na 220 st.C na ventilator, cca.30 min. Paličico za ražnjiče zabodi v srediho hlebca in če ni pocasta ko jo izvlečeš je kruh pečen.Zvrni ga na čisto kuhinjsko krpo in potrkaj po spodnji strani. Če lepo votlo zadoni,je to drugi preizkus, ki potrjuje, da je kruh pečen. Glede tege pečenja sem se najbolj in najdalj časa lovila.Odvisno je od same pečice, tako da večkrat preveri in si zapisuj in ko pogruntaš ni več problem. Če ti še kaj ni jasno,pa napiši. Aki

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

3. apr 2006 10:02

Moj prvi polnozrnati kruh je bil tudi trd in se je kmalu začel drobiti. Potem pa sem začela prebirati nasvete tukaj na forumih, tudi za krohomate (čeprav ga sama nimam) in začela eksperimentirati. Kruh je vsakič boljši, saj sem približno pogruntala razmerje suhih in mokrih snovi. Zmešam pa krušno moko (tip 850), moko iz celega pšeničnega zrna, rženo in pirino moko. Mešanico semen namočim v jogurt, dodam pa tudi olivno olje in kislo smetano. Delam pa z navadnim kvasnim nastavkom, včasih pa tudi s solno-kvasno emulzijo. Vzhajam ga trikrat: ko prvič naraste, ga ponovno pregnetem, potem pa vzhaja še v pekaču. Pečem najprej pri 230 st.C, potem temepraturo zmanjšam. Na dno pečice dam tudi lonček vroče vode. Vaja dela mojstra! jankica

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

3. apr 2006 22:57

Ja para je dobrodošla, ker med peko kruh še vzhaja. Jaz veškrat vmes odprem vratca in pošpricam z razpršilko za rože. Aki

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti