Postni čas

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

tema odprta - 27. feb 2006 14:34 | ogledi: 8.220 | odgovori: 18

Zanima me ali se držite posta in kakšne jedi pripravljate v tem času.Pri nas se ga držimo le bolj na pepelnično sredo in mogoče kakšen petek.Mislim,da to sploh ni napačna stvar in bi se ga lahko držali kar vseh 40 dni,samo ne vem kako

Imate kakšno idejo na zalogi?

jesen

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

27. feb 2006 14:58

pri nas se ga držimo na pepelnico in na petke,tudi med letom. Gledam predvsem na to da je kosilo brezmesno. Največkrat jemo ribe, saj so le te dovoljene, pa čeprav bo kdo rekel, da je to tudi meso. Če so kakšna slavja, rojstni dnevi-okrogle obletnice, ki se jih ne da prestavit oziroma nismo mi gostitelji, potem post ne drži in mirne duše lahko pojemo tudi kakšen košček mesa, da slavljencu ne delamo preglavic glede prehrane. Za kosilo je tudi fižolova juha, pa močnik, zelenjavna enolončnica, skutini štruklji, sirov burek, palačinke, ajdova kaša z gobami in solata,.... Malo pobrskaj po receptih, gotovo se bo kaj našlo za vaš okus. marelica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. feb 2006 15:06

Mi se ga ne držimo, mislim pa da na tisti petek pred veliko nočjo tašča vedno pripravi ribe in takrat seveda jemo to. Pa na pepelnično sredo gremo vedno zvečer ven na Slanikovo pojedino. Ali pa si jo naredimo doma. Se pa tudi na Veliki petek kdaj spozabimo, recimo med dopoldansko malico. Da pa bi se postila 40 dni - hvala, jaz se ne bi, nisem ravno tip, da bi se odrekala, razen če se moram zaradi zdravja. Čeprav je po moje res, da že mora biti nek tehten razlog, če šege predvidevajo postenje. Jesen, kako se držati posta? Preprosto - ješ pač le brezmesne jedi, včasih ribe. Druge ideje nimam. Mogoče zato, ker se nikdar nisem ubadala s tem vprašanjem. Ampak saj je dovolj idej že v temi vegetarijanska kosila, tako da lakote tudi med postom po moje ne bi smelo biti. Pozdrav, mamamia mamamia

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

27. feb 2006 15:20

Mamamia nisem mislila tisti post,ki se ga držijo nekateri,ko ne jedo . Zanimajo me predvsem navade in običaji,kaj v posameznih koncih Slovenije jedo ob takih prilikah.Znana je aleluja potem pa že ne vem več. Jaz sigurno ne bom lačna,čeprav bi se kakšen 40 ali več dnevni strogi post kar prilegel mojim oblinam. lp jesen

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. feb 2006 17:47

"Čeprav je po moje res, da že mora biti nek tehten razlog, če šege predvidevajo postenje.", je zapisala mamamia. mamamia, če zanemarim religiozne razloge, je bil včasih tehten razlog tudi dejstvo, da je ob koncu zime, še posebej, če je bila letina prejšnje leto slaba, začelo zmanjkovati hrane, ostati pa so morale zaloge za ponovno sajenje in sejanje. Najbrž je bilo lažje zdržati post, ki je imel religiozno ozadje, kot pač biti lačen, ker ni bilo hrane. In zato so takrat velikonočne dobrote imele čisto drugačen okus kot da imajo danes. rimljanka

maestro1  

član od: 1.7.2005

sporočila: 43

27. feb 2006 18:17

tkole bom reku, če gledamo"versko" poj so pač posti "predpisani" . mislim pa, da si post postavi vsak sam, kadar mu pač paše. Sam pa vem, da zame ni boga da več k 1 dan nebi pojedu kakega izdelka brez mesa:) maestro1

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

27. feb 2006 18:21

jesen če prav vem aleluja pride na krožnike po veliki noči in ne v postu. Jaz je še nikoli nisem jedla, saj je pri nas nismo kuhali. Sem pa o tem gledla oddajo po TV. marelica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

27. feb 2006 20:24

Post je včasih trajal od pusta do velike noči, ponavadi se je aleluja (kuhani repni olupki - spomin na veliko lakoto v srednjem veku) jedla na veliki petek. Potem, na veliko noč, se je pa vedno dobro jedlo - marsikje so h kuhani šunki jedli kar potico in ne kruha, tako velik praznik je bil to. Zakaj je pa post sploh bil, pa mislim, da je rimljanka zadela žebljico na glavico. Sicer pa mislim, da imajo (skoraj) vsi običaji v krščanskem svetu korenine v poganstvu in nekateri imajo še dandanes presneto praktičen in zdrav pomen. LP cervus

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. feb 2006 20:34

Od vseh teh dni jaz lahko jem kar mi paše samo na pepelnično sredo, hehehe - ribe in podobno. In za veliko noč- nič šunke, nič potice, nič pince, nič celega jajca, samo beljak, nič vinčeka, le čajčeka...In potem naj se še postim? Grem jaz s tega foruma.... Mamamia mamamia

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

27. feb 2006 21:39

mamamia, jaz pa se postim, ko nimam (ha,ha)! Malo heca. Pojma nimam, kdaj je post, vem le, da se takrat ne je meso - ali pa nič? Saj še pride tvoj čas, boš vse nadoknadila, tudi vinčeka, boš imela rožnata lička, ha,ha! Vsem lp! Galja

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

28. feb 2006 7:12

Sama nisem verna in se takih obredov ne držim. Res je, da jemo ribe pred veliko nočjo, pa tudi kak petek je ribji, vendar le slučajno, ker tako nanese. Me je pa ena prijateljica "poučila", da ima post nek drug pomen, ne samo to, da se ne je mesa. Pomembno je, da se v postnem času odrečeš nečemu kar imaš rad in s tem počastiš Boga. Včasih je bilo to meso, ker ga pač ni bilo veliko na razpolago in je bilo drago. Ona se je za 40 dni odrekla čokoladi. LP! Ana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti