Sploh ni nujno - glej stran 4, 5, 6...

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

tema odprta - 15. feb 2006 15:27 | ogledi: 5.178 | odgovori: 77

Nujno potrebujem vašo pomoč. Kdaj se uporablja na ali v pred besedo, recimo: grem v Koper, grem na pico itd..Vem ,da pred črke s in z obstaja pravilo. ( ta suhi škafec pušča ), za" na" ali " v " pa ne vem, kaj mi lahko kdo pomaga?

1000 krat hvala.

 

 

Temo je spremenil(a) anamarija1 dne 24. okt 2008 09:36:52

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. feb 2006 15:38

Ojoj, a obstaja kako pravilo? Če me kdo ne prehiti s kako pametno razlago, sem vprašala kolegico slavistko, če obstaja pravilo za to. Sama namreč vse jezike vem "na uho" in ne po pravlih. Anamarija.... Lp, tjas

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

15. feb 2006 15:43

Še dodaten zaplet za Štajerece: na Ptuj ali v Ptuj? Oboje je pravilno, pravijo naši lektorji. Stanuješ na primer na Cesti blablabla, in v Ulici tej in tej..., torej zavijaš s ceste in iz ulice... Pravil res ne poznam, nekako na uho delam, kot Tjas. Mamamia mamamia

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. feb 2006 15:55

Anamarija... te moram razočarat. Če ti dobesedno citiram kolegico slavistko: "Na žalost ni pravila, vsaj ne da bi jaz vedela zanj. Pri krajevnih imenih pomaga samo to, da pogledaš v krajevni leksikon, sicer pa nekako po logiki stvari oz. posluhu. Sklepam, da je to za tujce približno tako, kot je za nas ugotavljanje spolov recimo v francoščini. Na žalost ne morem kaj več pomagat." Sori Anamarija, zgleda, da se boš morala še naprej tudi ti zanašat na občutek. Pa saj ti ne bo nihče zameril, če se boš kdaj zmotila! tjas

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

15. feb 2006 16:41

Od kar vem za sebe vem, da smo šli na Bled, na Vrhniko, na Ptuj, na Reko... in smo šli v Maribor, v Mursko, v Novo mesto, v Koper. Zakaj nimam poima , glavno je, da smo prišli tja. Pozdravček!

mandarinca  

član od: 4.4.2005

sporočila: 128

15. feb 2006 17:28

No, danes sem na nekem kombiju videla reklamo za protivlomna in protihrupna vrata: "Ali vas moti hrup iz hodnika?" In mi nekako ni šlo gladko v uho. Ponavadi si pomagam na prej omenjeni način: jaz običajno rečem, da sem NA hodniku in je tudi hrup NA hodniku in me torej moti hrup, ki prihaja S hodnika. Če pa se nahajamo V kakšnem drugem prostoru (v sobi, v kuhinji), me moti hrup, ki prihaja IZ prostora. Uporabljamo tiste besedne zveze, ki so bolj v navadi. Pozneje sem doma razpravljala o temhodniku in smo prišli do ugotovitve, da je najbrž pravilno oboje: iz hodnika in s hodnika. Odvisno kateri hodnik imamo v mislih - v stanovanju smo v hodniku, na stopnišču pa smo na hodniku. No, zdaj pa ne vem več! To je to - če preveč analiziraš, izgubiš občutek, se mi zdi. mandarinca

MYCHELLE  

član od: 13.8.2005

sporočila: 254

15. feb 2006 19:00

Meni bi tudi nekaj zanimalo.. veza besedo ... tla ... npr. padlo na t... , pobrala sem s t..., svinčnik je na t.. itd.. Hvala.. MYCHELLE

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

15. feb 2006 19:11

Menda je pri krajevnih imenih krajevno: naglas in predlog. Nekatere stvari so znane, pri drugih pa tvegaš. Zadnjič sem poslušala oddajo o Dobrni. Poročali so iz Dobrne. Jaz pa že celo življenje posznam izraz "na Dobrno".V bes me spravlja naglaševanje Šaleške doline in Šaleka, ko vendar v pravopisu piše pravilni naglas. Me pa razvesli, ko kdo reče Velenje in Gorenje, ki se sme izgovoriti na dva načina z bolj pravilnim Velenje, brez širokih e, Gorenje,tudi brez širokega e. Čeprav mi domačini rečemo kar Veleje in Goreje. Toliko o prilagajanju krajevnim prilikam. Hvala vsem tistim, ki boste na moj kraj in mojo dolino pomislili z bolj pravimi črkami. Ta suhi škofec pušča pa je mnemotehnika za uporabo predloga s. frina

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

15. feb 2006 19:35

Če se prav spomnim smo v šoli za "s" uporabljali stavek: Franc Potuje Cele Štiri Tedne Sam Čez Kranjske Hribe. marelica

Riko  

član od: 30.8.2001

sporočila: 275

15. feb 2006 20:08

Suhec pa še čaka foto. Pa lp! Riko

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

16. feb 2006 7:26

Bravo Marelica - si me spomnila na moja rosna leta. Res so nas tako učili in hvala, da si mi obudila spomin. Bo pomagalo tudi meni vnaprej. Lep dan VERONIKA

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti