Kvasova emulzija!!!'???

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. feb 2006 8:05

tudi meni ni uspelo. Testo nikakor ni hajalo... dve uri je trajalo, preden je bilo sposobno za v pečico. No, drobil se pa kruh zagotovo ne bo, saj je kompakten kot sir. Ne vem, kje sem kiksnila ... še enkrat bom probala, ker sem trmasta. Če bo ponovni polom, gremo nazaj na staro varianto. V.

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

21. feb 2006 9:31

Zanimivo, jaz pa odkar sem tukaj prebrala, da obstaja tak način peke, mi še na misel ne pride, da bi pripravljala kvasec. Neštetokrat mi je že uspelo pa pečem kruh vsaj 2x tedensko. Včasih res malo bolj počasi vzhaja, ampak me ne moti pač pustim malo dlje. Jaz sem nadvse hvaležna Reci, da je izdala skrivnost emulzije. lp Mateja mperhaj

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. feb 2006 9:45

Ma ne vem, morda sem dala preveč soli, mogoče kvas ni bil dober... ko takole berem, kako vam uspeva, sem kar jezna sama nase . Sploh, ker pečem kruh vsakih nekaj dni (kruha skoraj ne kupujem. ker imamo doma žito) Mateja, pribiciklari mimo, da mi pokažeš, kje ga biksam, pa še cviček bomo lahko degustirali LP, V.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

21. feb 2006 10:25

Tole pa tudi meni ni jasno kaj delaš narobe. Mogoče je kaj kriva moka. Kakšno uporabljaš? lp Vesna

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

21. feb 2006 11:24

Še malo se ogreje pa pridem samo brez cvička drugače bom ostala kar pri tebi, bova pa pekle kruh. Saj marca se vidimo a ne punce? lp Mateja mperhaj

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

21. feb 2006 12:39

Reca, pšenico peljemo v mlin in jo zamenjamo za moko. Vzamemo nekaj bele in nekaj črne moke (po naši terminologiji "taprva" in "tadruga" moka ). Prva je za fino pecivo, za kruh pa druga, se pravi temnejša. Moke nikoli ne tehtam, vedno delam "na uč"... mogoče sem jo dala preveč za 1 kocko kvasa, mogoče preveč soli ali da sem testo preveč gnetla . Bom danes ali jutri ponovno poskusila, ker me vleče tisto: ...se ne drobi... ima večje luknjice, torej je bolj rahel... ostane dolgo svež... Mateja, s cvičkom ali brez- če se boš spet s kolesom potepala po našem koncu, se oglasi. Marca pa itak velja! LP V.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

21. feb 2006 16:45

Tudi moj kruh s solno kvasno emulzijo je že boljši, v moji kuhinji je potrebno samo 10 g sv. kvasa in zvrhano žličko soli. Sedaj pa je problem samo še ta, da ni počakal 2 dni, da bi videla, da se res ne drobi, ampak verjamem, da mi bo uspelo tudi to. Pri prejšnjih poskusih mi je kruh preveč upadel. Lp iz Mb riba-ribica

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

22. feb 2006 0:56

še moje izkušnje že izpred kakega letom ali dveh: poizkusila sem to emulzijo, kruh je normalno vzhajal, ni se mi pa zdel nič posebnega... Kar se tiče kvasca, ga pri današnjem kvsau ni potrebno delat! To sem prebrala v Goljatovi knjigi Kruh in že neštetokrat poizkusila in je res! Kvasec so delali včasih zato, ker kvas ni bil zanesljiv in tako testno ne bi vzhajalo, če bi bil kvas zanič (torej kvasovke mrtve in encimi razgrajeni) in bi morali vrečt cel hlebec stran. Zato so rajši poizkusili samo s kvasom in žlico moke in žličko sladkorja in seveda vodo ali mlekom, da so videli, če stvar sploh dela. Danes je kvas industrijsko pripravljen prav v ta namen in ni več prodajan ostanek pri pridelavi piva, zato je zanesljiv in vedno vzhaja (razen če je zelo zelo star), zato kvasca res ni treba delat! Enostavno nadrobiš kvas na moko, daš zravn sladkor, če želiš, sol nujno vsaj malo, pa seveda vodo ali mleko in zamesiš testo, nobenih komplikacij. Probajte, res vam ne bo žal, ker za kvasec izgubiš 5-10 minut, pa še eno posodo prihraniš, če se ne zafrkavaš z njim... Veri

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

22. feb 2006 11:43

Meni je pa kruh s kvasno emulzijo naravnost odličen. Zdrži mi tudi zelo dolgo, je penast in se sploh ne drobi. Skratka veliko boljši kot je bil na stari način. modrijan

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. feb 2006 22:19

VilmaS, pošlji mi svoj email na zasebno pošto, pa ti pošljem Goljatova navodila. Mogoče ti bo lažje. Če še to ne bo dobro ti svetujem, da ga pokličeš in vprašaš za nasvet. Je zelo prijazen gospod in rad svetuje prav vsakemu. lp Vesna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti