Peka polnozrnatega kruha

stasafrank  

član od: 29.6.2003

sporočila: 518

8. nov 2005 12:46

ne bi nikoli rekla niti se sama spomnila.. Hvala. Staša

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

8. nov 2005 13:03

Pod 1 kvas je mišljena vrečka suhega, ali kocka svežega? Hvala! maychi

luthien  

član od: 13.8.2005

sporočila: 145

8. nov 2005 13:04

Zanimivo. Kako pa vzhajaš testo (za mesenje je že napisano, da na hitro)? Ali po standardnem postopku? Ali se mora pustiti najmanj 24 ur, ali se lahko zamesi že prej? luthien

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

8. nov 2005 14:34

Pod kvas je mišljena ena kocka svežega kvasa. Pusti se na hladnem en dan zmes vode, kvasa in soli, potem pa se to zamesi v moko, toliko, da nastane homogena masa, nič več in to na roke, se pravi s kuhalnico. Mojser je imel to narejeno 1,2,3. LP

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. nov 2005 16:55

Jaz vedno dam vedno 2-3 dag svežega kvasa in eno polno čajno žličko soli. Voda je pa po občutku, seveda s pipe. Tam cca 2 dcl ali pa kakšno kapljo več. To se premeša in se pusti najmanj 5 in največ 48 ur, najbolje pa je čez noč. Jaz s tem zamesim kruh iz 75 dag moke. Tudi mene je zmotilo to, da bi moralo biti v prostoru največ 20 stopinj, pa sem poklicala mojstra, on pa mi je rekel, da ni problema. Taka temperatura kot je v prostoru pač je in da me to naj ne moti. Torej, vedno pustim pokrito čez noč na kuhinjskem pultu in vedno je uspelo. Pa je bilo tudi že zelo vroče. Moko sem pa samo na tečaju mešala s kuhalnico, doma to vedno delam z roko. To mi je hitreje in lažje. Pa še občutek za vlažnost testa je boljša. Za tiste ki niste bile na tečaju: to testo vzhajajte in potem na ostri moki oblikujte hlebčke. Ti naj ponovno vzhajajo na pomokanem pekaču. Ko so dovolj vzhajani jih dajte v pečico na maksimalno temperaturo za največ 35 minut. Vse ostalo ni več peka, je sušenje. Jaz ga navadno drugič niam časa vzhajat in dam kar takoj v pečico. Vseeno je kruh tak kot se šika. lp Vesna Vesna Milek Recko

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

8. nov 2005 17:23

O.k. nisem bila na tečaju, me pa ta postopek zanima. Jaz zmešam kvas z sladkorjem in mlačno vodo oz. mlekom. To je čisto nasprotje. Bi mi lahko cel postopek bolj natančno opisala, čeprav sem ga kar dobro razumela, a ne bi rada ustrelila kakega kozla. Torej: zvečer zmešam 2 dcl vode, žličko soli in kocko kvasa. To pustim čez noč. Drugo jutro.???.. Vse skupaj na hitro zmešam in pustim vzhajati, potem spečem. Samo vmes mi manjka. Koliko mokroa je ta zmes? Suzana

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

8. nov 2005 22:05

Toliko kot mora biti za kruh. Jaz dam v vodo h kvasu vedno toliko soli, da potem nič več ne solim testa. Sladkorja ne dam nič. Nekateri dodajajo maščobo, jaz jo ne. Le če delam čebulni kruh je toliko maščobe zraven, kolikor jo je na čebuli ki se je pražila. Torej Suzana, kar korajžno, tako kot si napisala. lp Vesna Vesna Milek Recko

suzanar  

član od: 29.1.2004

sporočila: 458

9. nov 2005 9:10

Hvala. Bom preizkusila. Vsekakor je drugače kot sem navajena, a več glav več ve. Suzana

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

9. nov 2005 9:29

Reca, prosim da za primerjavo poveš, kateri postopek se ti bolj dopade in kakšna je razlika pri kruhu. Gobica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

9. nov 2005 12:12

¸Vsekakor ta s soljo. Je hitreje, kruh je dlje časa svež, ni treba pazit da je tekočina prevroča, ker kvasovke itak odmrejo in delajo samo še encimi. Testo se mi nasploh zdi krasno. Mojster Goljat pravi, da kvasni nastavek (kvas, sladkor, tekočina) so delali včasih zato, da so se prepričali, da je kvas dober in se še ni pokvaril. Danes pa tako skoraj ni možno natrofit na pokvarjenaga. Jaz od takrat delam vsa kvašena testa na ta način. Od potic, buhteljnov, francoskih rogljičev in še bi se našlo. Kar korajžno. lp Vesna Vesna Milek Recko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti