Peka polnozrnatega kruha

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. nov 2005 21:39

Poročilo o peki kruha. Uporabila sem mešanico bele in pirine moke. Kruh je bil sicer bolj nizek, vendar je bil zelo dober. Moj dragi je bil navdušen in mi je že naročil, da bom morala večkrat speči. Super reč. mimika

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

15. nov 2005 21:50

Tudi mene ste prepričale s to solno kvasno emulzijo. Kruh je zelo dober, vendar se je pojavil en "problem". Opazila sem, da ima kruh malo drugačen vonj in okus (po emulziji). Sedaj pa ne vem ali je to posledica tega, ker sem uporabila morsko sol, ali je to normalno. Uporabila sem pa približno 600g moke in 150g kosmičev. Reca, zanima me še, kako dolgo se peče kruh na najvišji temperaturi? Ter na kateri funkcijo (moja pečica ima različne: samo ventilator, s spodnjim ali zgornjim grelom, hladen zrak...) Jaz sem ga na 170 (ventilacijska) dobro uro....so bili ti posti o peki malo pozni, ampak vem za drugič. Hvala za vaše odgovore. Lep večer, Maja maychi

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

15. nov 2005 23:09

Kruh se pece najvec 35 minut na najvisji temp. to je cez 250 stopinj in vkljuceno imam ventilacijo, ne zgoraj in ne spodaj ampak vse. Ne vem kako naj ti drugace povem. Kruh ne more imet nobenega vonja po emulziji, ce le kvas ni pokvarjen. Samo pokvarjen kvas da neprijeten vonj. Mogoce so bili to kosmici. Mimika, kruh je bil nizji pa lahko po mojem zato, ker se naredila redkejse testo. To ni nic narobe. lp Vesna Vesna Milek Recko

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

16. nov 2005 8:20

Reca, hvala. Saj ni neprijetenj vonj, je pa malo drugačen. Pa tudi tako močan ni, nihče drug ga ne zazna, kot jaz. Bom poskusila naslednič peči na najvišji temperaturi! lp, maychi

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

16. nov 2005 8:31

Meni se je pri temperaturi do konca (caa 250 st) po petih minutah zažgal. Mislim, da je 220 st. kar primerna temperatura. Moramo upoštevati, da ima mojster profesionalne pečice. LP

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. nov 2005 12:51

Lijana, tvoja pečica je po vsej verjetnosti malo drugače naštelana kot naše. Moja ima krepko čez 250 stopinj in je kruh super. Tudi mojster je to večkrat povdaril. Probaj nekako izmeriti temperaturo pri sebi. Moj stari štedilnik je imel tudi take navade kot tvoj. Na ljubljanski tržnici vsako soboto peče kruh mojster iz Mihove pekarne. Velikokrat sem ga šla gledat. S seboj pripelje ogromno peč, jo tam zavkuri in segreje na cca 500 stopinj, potem pa ohladi na okoli 300. Kruh nikoli ni zažgan. Oglejte si to, je prav zanimivo. Pa še razlaga sproti vse kar vas zanima, prodaja sveže pečen kruh, mešanico različnih mok in .... lp Vesna Vesna Milek Recko

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

16. nov 2005 13:57

Tudi meni se je na temperaturi cca. 245°C (samo ventilacija) v 35 minutah zažgal. Bom drugič poskusila na nižji temperaturi. lp, modrijan

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

16. nov 2005 15:20

Probajte, samo ne ga presušit. Mojster nam je vcepil v glavo, da vse kar je nad 35 minut je sušenje in ne peka. Pri meni bo to držalo. lp Vesna Vesna Milek Recko

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

16. nov 2005 20:41

Ojla! No, da se vtaknem še jaz. Preizkusila sem solno-kvasno emulzijo in je krasna varianta. Pekla sem kruh iz polnozrnate moke z dodatkom moke za domač kruh. Lepo se je dvignil in je bil primerno rahel za polnozrnat hlebček. Zažgal se mi kruh ni, ker sem pekla na malo nižji temperaturi. Mojster Goljat v svoji knjigi Kruh pravi, da naj bo začetna temperatura pečice 220°C (ventilacija 200°C), po 5 do 8 minutah pa zmanjšamo na 190°C (ventilacija na 180°C) in pečemo do konca. Čas pečenja je od 25 minut za polkilogramski hlebček do 45 minut za dvokilogramski hlebec. Ravno tako lahko v pečici imitiramo krušno peč, če skupaj s pečico segrejemo tudi pekač in nanj zvrnemo vzhajano testo. Lep pozdravček & dober tek! Harmonija

itaita  

član od: 10.10.2005

sporočila: 41

18. nov 2005 12:51

temo berem že od samega začetka in ker ste me tako navdušile, bom sevede tudi sama danes poskusila speči kruhek z omenjeno emulzijo iz polnozrnate moke. doslej sem ga pekla samo v kruhomatu (tukaj sem ga pogruntala in nimam problemov), ker nisem preveč mojster za kvašeno testo... komaj čakam in seveda poročam pozdravček vsem! ita

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti