Peka polnozrnatega kruha

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

28. jan 2006 9:23

Zadnjič sem pekla koruzni kruh in moko sem poparila, ker sem prebrala, da je tako treba. Res je ostal dolgo svež, pravzaprav se do takrat, ko smo ga pojedli. mimika

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

28. jan 2006 9:37

Lipa! Kar jaz vem o kruhu,se popari le ajdovo in koruzno moko.Ti dve moki ne nabrekata,ker nimata lepka,zato ju je nujno mešati s pšenično,oz z drugo ustrezno moko.Popari se le če uporabiš večjo količino te moke(nad 20%).Da bi zaradi poparjene moke ostal kruh dalj časa svež pa še nisem slišala(kar pa ne pomeni,da ne more biti res). Krompirjevka naredi kruh bolj rahel,s tem da se mi zdi,da mora biti notri tudi nekaj krompirja ,ne samo voda v kateri se je krompir kuhal.Uporabi se mlačno krompirjevko kadar delaš z moko,ki vsebuje lepek,oz.vrelo za ajdovo ali koruzno.Samo pazi,ko dodajaš kvas v to poparjeno moko ,mora biti ohlajena na sobno temperaturo. In če delaš s s-k emuzijo,ti ni treba prav nič pazit na temperature.Vzhajalo ti bo v hladilniku(celo v nulti coni) in ni ti treba ohlajat poparjene moke,kajti tu ne vzhajajo več kvasovke,ki so občutljive na temperaturo.Emulzija deluje tako,da ti zmešaš vodo,sol in kvas ,kar povzroči,da v prvi fazi pomori kvasovke (kar je tudi dobro,ker te povzročajo vrenje ),po petih urah se ustvarijo encimi,ki vzhajajo testo. Količine za 1000g moke.....40g svežega kvasa,20 g soli,2dl vode ali druge tekočine.To naj stoji najmanj pet ur na hladnem.Lahko uporabiš tudi čez 2 dni.Dodaš moko in še potrebno tekočino(kar se pač da v doličen kruh) Testo torej ni občutljivo na temperaturo,bo mehkejše,luknjice vtestu bodo enakomernejše,kruh se bo počasneje staral in sušil,ter nanj drobil. Uspešno peko ti želim Aki

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

28. jan 2006 19:55

Aki, hvala za odgovor. Emulzija je pripravljena, kupila sem pirino moko in bom jutri poizkusila narediti kruh v razmerju mok 1:5 in z dodatkom krompirja (?). Še vedno mi ni najbolj jasno, koliko vode naj dodam k moki. Na forumu sem zasledila, da je njen delež, v primerjavi z moko 60 %, kar pomeni, da bi na 1 kg moke dodala 6 dcl vode (2 dcl sta že v s-k emulziji). Kaj menite, bi bil to pravi povzetek razmerij? Pozdrav od malce nesigurne Lipe

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

28. jan 2006 22:50

Lipa! Delež vode glede na količino moke je nekako od 60-66% in seveda pri tem upoštevaš vodo v emulziji.Torej 2 dl emulzije dodaš 1 kg moke in še cca 460g tekočine.Se pa lašje dodaja moka premehkemu testu,kot obratno.Če te še kaj zanima pa povej. Aki

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

29. jan 2006 22:08

Juheeeeeej, lepšega (beri visokega) in boljšega kruha od današnjega pa še ne! Pekla sem ga na plošči, ki simulira krušno peč. Tale s-k emulzija je the best. Hvala vsem, ki nesebično delite svoje izkušnje. LP Lipa

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. jan 2006 0:35

Lipa! Si dala testo na keramično ploščo,pustila vzhajati in dala v mrzlo pečico, ali kako drugače? Katero moko si uporabila poleg pirine? Sem vesela da ti jeratalo.LP Aki

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

30. jan 2006 8:30

Aki, Ker imajo doma najraje bel kruh, sem naredila takega. Prihodnji vikend bom poskusila druge kombinacije. Na tem forumu sem prebrala, da se pečica, vključno s ploščo, segreje. Toplo ploščo sem vzela ven, jo pomokala, nanjo dala testo, ki je pred tem 1x vzhajalo (cca 40 minut), vanj zarezala in vse skupaj vrnila v pečico. Pekla sem, zopet po nasvetih iz foruma, prvih 5-8 minut na 200 st.C (imam ventilacijsko), potem pa zmanjšala na 180 st.C. Peka je trajala vsega skupaj 35 minut (delala sem, za začetek, le iz 1/2 kg moke). LP Lipa

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

30. jan 2006 10:49

Jaz pa sploh ne vidim nobene razlike med navadno vzhajanim kvasom in s.k.emulzijo. Teka

maychi  

član od: 12.9.2004

sporočila: 616

30. jan 2006 11:49

Po nasvetih tukaj, sem pričela pripravljati polnozrnat kruh s s-k emulzijo, pred tem pa po "standardnem" načinu. Kruh lepše vzhaja in tudi hitreje, kar pa je najpomembnejše pa je to, da je kruh veliko bolj mehak ter dlje ostane svež, prej se je vedno zelo izsušil! maychi

jankica  

član od: 12.10.2005

sporočila: 856

30. jan 2006 13:12

Aki! Ko delam s s-k emulzijo, ali lahko dodam tudi mleko in stopljeno in ohlajeno maslo? jankica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti