Zeleni paradižniki?

neznan uporabnik
tema odprta - 10. sep 2001 12:23 | ogledi: 18.674 | odgovori: 24

Le kaj naj storim z zelenimi paradižniki s svojega vrta? Na okenski polici verjetno ne bodo dozoreli!?

l.p.

neznan uporabnik

10. sep 2001 13:56

Se spomnite filma Ocvrti zeleni paradižniki? Baje je užitno. Da se jih tudi vlagati - oz. so ena izmed sestavin t.i. srbske solate.

neznan uporabnik

10. sep 2001 14:24

Pa še moj predlog! Ajvar z zelenimi paradižniki - 5 kg dolge rdeče paprike, - 3 kg zelenega paradižnika, - 3 feferoni ali 1 korenina hrena, - 2 dl olja, - 1 dl kisa za vlaganje, - 70 g gorčice, - malo sladkorja Očiščeno papriko in paradižnik zmeljemo, dobro odcedimo in damo kuhat v veliko posodo. Ko zavre, naj se kuha še pol ure. Nato dodamo olje, sol, kis, feferone ali hren in sladkor. Naj vre še nekaj minut, nato odstavimo, nekoliko ohladimo in primešamo gorčico. Še vročo zmes nadevamo v kozarce in takoj zapremo. Solata iz zelja in paradižnikov - ½ kg zelja, - ½ kg zelenih paradižnikov, - ½ kg čebule, - ½ l belega vina, - ¼ l kisa, - ¼ l vode, - 3 žlice sladkorja, - sol po okusu, - 2 lovorova lista Zelje zrežemo na tanke pramene, paradižnike na tanke ploščice, čebulo na tanke obročke. Zelenjavo postopoma prevremo v mešanici vina, kisa, vode, sladkorja in soli. Dodamo še lovor. Ko se zelenjava nekoliko ohladi, jo nadevamo v kozarce in zalijemo s ponovno zavreto tekočino. Takoj zapremo, zavijemo kozarce v odejo in pustimo, da se popolnoma ohladijo. Vložena paprika z zelenim paradižnikom na enostavni način Poljubno količino paprike in zelenega paradižnika umijemo in posušimo ter naložimo v kozarce za vlaganje. Kis, vodo, sol, sladkor, začimbe zavremo in prelijemo čez zelenjavo ter kozarce zapremo. (na 4 l kisa dodamo 4 l vode ter 6 skodelic sladkorja) Beti

neznan uporabnik

12. sep 2001 22:58

Ocvrti zeleni paradizniki rezine (dober cm debelo) narezanega zelenega paradiznika sol poper 1/2 skodelice koruznega zdroba 2 zlici olja Vsako rezino paradiznika solite in poprajte z obeh strani ter "namocite" v koruzni zdrob, ravno tako z obeh strani (podobno kot pri pohanju). Olje segrejte in dodajte paradiznikove rezine - pece naj se 5 minut na eni, 5 minut na drugi strani. Nenavadno, a okusno!

petra5  

član od: 1.8.2002

sporočila: 64

12. sep 2003 10:23

Zdravo! Tudi sama imam težave kako porabiti zelen paradižnik. Prosim, če ima kdo še kakršno koli idejo, da nam jo posreduje. Hvala tudi vsem za zgornje ideje - bom preizkusila. Petra

gaja  

član od: 30.9.2002

sporočila: 23

12. sep 2003 14:45

Pozdravljeni! Babice pravijo, da bodo zeleni paradižniki dozoreli v kleti, pokriti z odejo. Ne vem, nisem še poskusila, ker mi je letos vse dozorelo. Če bo kdo sprobal, pa lahko napiše naslednje leto. LP, Gaja

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

14. sep 2003 7:37

preizkušeno -gajbo obložimo z slamo , na slamo naložimo paradižnik -naj se med seboj ne dotikajo in naj so nepoškodovani in zdravi sadeži -na paradižnike damo še plast slame . Gajbo damo v hladen prostor , pomožnosti temnejši ,plodovi dozorijo v roku 3 tednov - vmes jih seveda kaj obiščite in jih pocartajte , da bodo bolj rdeči in sladki . LP Marta

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. sep 2003 21:28

Zelene paradižnike, ki mi jeseni ostanejo, vložim-prepikam z zobotrebci(če so predebeli, jih prerežem, zložim v kozarec za vlaganje in zalijem s tekočino (1liter - voda:kis 2:1, 2žlici sladkorja, 1 žlička soli), ki mora biti vrela. Takoj zaprem in shranim. Poda se k mesu. LP cervus

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

15. sep 2003 14:44

Še malce bolj preprost način "dozorevanja" paradižnikov - v gajbico naložite plast časopisnega papirja, nanjo zelene paradižnike, pokrijte s časopisom. V temni in hladni kleti bodo počasi dozoreli - okus je povsem neoporečen. Na okenski polici kvečjemu zgnijejo ali splesnijo. Mene pri receptih z zelenimi paradižniki vedno spreleti "opozorilo" - vsebujejo namreč strupeni solanin, ki se s kuhanjem ne uniči, ampak šele z zorenjem. Čeprav - verjetno vseh teh receptov najbrž tudi ne bi bilo, če bi bilo po njih ljudem slabo, a ne. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

katica  

član od: 29.10.2002

sporočila: 57

15. sep 2003 14:51

Ravno včeraj, ko sem možu predlagala, da bi jedli ocvrte zelene paradižnike (malo romantično, po filmu) po enem od receptov zgoraj, mi je dejal, da je v neki knjigi prebral, da vsebujejo zeleni paradižniki neko strupeno snov, ki se "sprosti" šele z dozorevanjem. Vi, ki jeste zelene paradižnike: če mi zagotovite, da je po takem prehranjevanju vse v redu z vami, jih bom pa tudi jaz naredila. Lep pozdrav, Katja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti