Uf, ta hobotnica!

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 15. jun 2005 14:02 | ogledi: 5.056 | odgovori: 18

Živjo!

Ker bova z mamo pripravljeli v petek za kosilo hobotnico v solati, lepo prosim vse izkušene v pripravi hobotnice, da me malo poučite v tej smeri :)

Prebrala sem kar nejakj zanimivih stavri glede kuhanja:

- kuha se manj časa, če je prej zamrznjena

- kuha se manj časa, če dodamo plutast zamašek

- bolj je mehka, če jo kuhamo z dodatkom nekaj žlic olivnega olja

Kaj zdaj? :) enkrat, že daleč nazaj, smo pri enih kolgih na primorski jedli božansko hobotnico v solati - sveže ulovljeno :) Pa se žal nihče ne spomni, kako je bila narejena.....

...torej, lepo vas prosim za majčkeno pomoč!

Lep pozdrav, sicer trenutno bolj nevihtno razpoložen ;)

Zala

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

15. jun 2005 15:39

Hobotnica na grski nacin! CATAPODI URASTO (kuhana hobotnica): 1,5 kg hobotnice, olje, cesen, vinski kis, poper, origano. Očisti, operi hobotnico in jo položi v posodo brez vode, kuhas na malem ognju v lastnem soku (v kolikor ne spusti lastni sok po potrebi dodaj malo vode) dokler ne omehsca. Narezes na kolute i prelijes z olivnim oljem in dodas poper, kis in origano. Nekje sem to najdel in ne vem vec kje! Zala, zaradi tega ne mislim biti strelovod Lep pozdrav vsem skupaj! Henri

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

15. jun 2005 17:19

No, tole v kuhanju v lastnem soku je pa nekaj novega...res še nisme slišala z takšno pripravo, ampak grki so itak umetniki :) Henri, nisem bila jaz nevihtno razpoložena, ampak vreme :)))) Je kar fino treskalo okoli Uršlje gore... LP Zala

Szdenka  

član od: 22.10.2003

sporočila: 220

16. jun 2005 8:33

Jaz nič ne kompliciram pri kuhanju, dam jo v ekonom lonec cca pol ure, pa je. Ko lonec odprem, če je premalo kuhana, pa jo kuham še malo, dokler se ne zmehča. Kuhano narežem na košćke, polijem z olivnim oljem ter dodam velko nasekljanega peteršilja in česna, ter pokapam s kar precej limoninega soka (1-2 limoni). Seveda posolim. Najbolj pomembno je, da jo pripraviš dan pred uporabo. Pozdrav. Zdenka

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

16. jun 2005 11:19

Definitivno se najhitreje skuha v ekonom loncu. Moraš še malo pazit, da jo ne prekuhaš, če je hobotnica manjša. V lonec daš hobotnico, doliješ vode, da ni v celoti pokrita, dodaš lovor, strok česna in vejico rožmarina (lahko tudi zelenjavo). Ko je kuhana jo odcediš. Lahko še toplo narežeš in začiniš z oljem, limoninim sokom, petršiljem,česnom, hobotnica se še bolj navzame okusa. Gobica

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

16. jun 2005 15:01

Najboljša je, če se kuha z komplet jušno zelenjavo. Seveda v ekonom loncu. lp

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

16. jun 2005 20:12

Jaz pa jo ponavadi delam še s svežim paradižnikom, čebulo, česnom in malo kuhanega krompirja. Vse lepo narežem, dan na krožnik, polijem z olivnim oljem, limoninim sokom in začinim. Fino je, če dodaš še kakšna sveža zelišča, na primer peteršilj ali baziliko. Potem pa naj počaka čez noč v hladilniku. Zraven pa svež kruh...mmmm. Lahko narediš lepinje iz baze! Si mi zbudila skomine! Veliko uspeha pa poročaj... lp ===

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

17. jun 2005 17:08

Bazilika na hobotnico, definitivno ne! Hobotnico skuhaj z jušno zelenjavo, razreži na koščke, dodaj peteršilj in česen - kar precej, sol- po potebi, poper po želji in olivno olje. Nič drugega. V hladilniku naj stoji vsaj en dan, da se dobro prepoji. Tako to delamo primorci. Bazilko pa tam, kjer je paradižnik. Lp

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

17. jun 2005 19:09

Jaz jo delam s paradižnikom, zato je bazilika čisto primerna.

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. jun 2005 17:37

Hvala lepa vsem za ideje! če bo vse po sreči, bo hobotnica na jedilniku jutri :) LP Zala

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

19. jun 2005 22:37

Zadnjič sem prebrala, da je treba hobotnico "fizično" obdelati.. Se pravi zmlatiti... V čem je finta? Je potem bolj mehka? Ali pa je s hobotnico podobno kot z lignji, ki se kuhajo od 2 min do 45 min? Lp juhica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti