Kmalu bo jo rasle gobe

neznan uporabnik
tema odprta - 6. avg 2001 22:24 | ogledi: 6.333 | odgovori: 16

Kot novi član z malo ikušnjami,bom zaplaval tja kjer sem najbolj doma- v ponudbo narave. Tokrat k gobam.

Gotovo se vam je zgodilo, da je bila vaša košarica prekratka za pameten obrok. Ko je gob premalo je tu rešitev.

Nabrane gobe očistite in prepražite na kaplji olja. Čim več vrst gob tem bolje (užitnih!). Drobno jih nasekjlajte. Z vrelim mlekom namočite na kocke narezan suh kruh, ko se ohladi dodajte jajca in ustrezno začinite (česen, peteršilj, ...). Dodajte nasekljane gobe in z drobtinami oblikujte polpete.Pazite da ne bo preveč kruha in premalo gob. Ocvrite v olju. Dober tek.

Pa še ta! Prihaja čas bezga, rastline, katere sad obilno rodi in ga z lahkoto naberemo. Iz njega naredimo čudovit preliv za sladice (a la Sladki greh).

Zrele bezgove jagode osmukamo od pecljev in zakuhamo. Zelo hitro spustijo tekočino. Precedimo, da dobimo gladko tekočino in kuhamo dokler ne izhlapi ena tretina tekočine. Sladkamo (kot malinov sirup) in še malo pokuhamo. Dodamo lahko: limonovo lupino, vanilijo, rum. Ohladimo in če je dovolj sladko bo tudi trajno. Okus je zelo dober, barva pa enkratna.

balu  

član od: 26.1.2006

sporočila: 464

7. avg 2006 16:47

Zanima me ,če je že katera delala iz bezgovih jagod liker in kako? Lp Balu balu

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

7. avg 2006 17:27

Bezgov liker Potrebujemo ● 1 ½ l soka bezgovih jagod ● 500 g sladkorja ● 5 zavitkov vanilin sladkorja ● 7 kapljic esence grenkih mandljev ● ¾ l ruma (čim močnejšega) Iz bezgovih jagod iztisnemo sok in ga kuhamo 15 minut. Dodamo sladkor, vanilin sladkor, rum ter mandljevo esenco. Še enkrat pustimo da zavre in odstavimo. Ohladimo in napolnimo steklenice. Bezgovo vino Potrebujemo ● 3 kg zrelih jagod črnega bezga ● 3 l vode ● 1 kg sladkorja ● 3 l lahkega rdečega vina Bezgove jagode in vodo kuhamo pol ure. Zmes pretlačimo skozi sito ali platneno krpo. Soku dodamo sladkor in vino. Dobro zmešamo, pustimo da še enkrat zavre. Ko se vretje umiri prelijemo v čiste steklenice in jih zapremo. Vino hranimo v temnem in hladnem prostoru. Vino pijemo po šilčkih, pomaga za izboljšanje krvi. Liker iz bezgovih jagod Potrebujemo ● ½ l bezgovih jagod (dobro zrelih in brez pecljev, kar je zelo zamudno opravilo) ● 4 dl vode ● 40 dag sladkorja ● 2 l sadjevca Bezgove jagode prelijemo z vodo, dodamo sladkorja in kuhamo 5 minut (bezgove jagode morajo biti dobro prekuhane, sicer lahko povzročijo hude želodčne težave). Ohladimo, precedimo skozi gosto cedilo (ne smemo pasirati) in zmešamo s sadjevcem. Prelijemo v steklenice in shranimo. Najboljše je malo uležano. tole imam shranjeno pri sebi, delala pa še nisem, iz bezgovih jagod smo doma delali edino marmelado ko sem bila mlajša... p, m

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

25. avg 2006 10:41

Majamarko, ali imaš še kje recept za marmelado iz bezgovih jagod? Sedaj zorijo in bi poskusila tvoje recepte. Lp Dolores

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

25. avg 2006 11:02

Dolores med svojimi recepti sem našla tole: BEZGOVA MARMELADA Potrebujemo: 1 kg bezgovih jagod 50 dag sladkorja Bezgove jagode kuhamo toliko časa da se spustijo, nato dodamo sladkor in pokuhamo da marmelada postane tako gosta, da gre težko iz kuhalnice. Zadeva kot se spomnim pride malce podobna borovničevi - po strukturi:) Če želiš lahko dodaš sok limone. p, m

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

25. avg 2006 11:26

Prima. Če bo vreme dopuščalo bom šla že ta konec tedna v akcijo. Hvala ti za tako hiter odziv. Lp Dolores

vida u.  

član od: 1.4.2007

sporočila: 360

15. maj 2007 10:28

majamarko ti pa to obvladaš! BEZGOVE JAGODE - to je potem, ko bezeg že odcveti? Saj bezeg ima sedaj šele cvetove vsaj pri nas, na primorskem je verjetno vse prej, če si slučajno iz tam. vida u.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. maj 2007 10:34

vida u. si spregledala, da prejšnji zapisi datirajo v avgust 2006???? Takrat bezeg zori, zdaj seveda res cveti. rimljanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

15. maj 2007 10:39

rimljanka - so res nezrele jagode strupene? - mislim preden počrnijo ali pomodrijo

vida u.  

član od: 1.4.2007

sporočila: 360

15. maj 2007 10:42

še nekaj V čem je razlika med BEZGOVIM LIKERJEM in LIKERJEM IZ BEZGOVIH JAGOD? In kako stisniti sok iz jagod? Zdi se mi da potrebuješ zelo, zelo veliko bezgovih jagod, da dobiš litr in pol soka, saj so jagode zelo majhne. vida u.

vida u.  

član od: 1.4.2007

sporočila: 360

15. maj 2007 10:44

oh hvala rimljanka res sem spregledala kako sem trapasta vida u.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti