Kidney beans

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

16. mar 2005 10:14

Ojla, Julia! Sem se že spraševala, kje si. Sem se spomnila nate, ko sem ob pospravljanju našla knjižico irskih receptov, ki jo je s sabo prinesla sestra. In zdaj, ko imamo končno pečico tudi v Lj., jo bom uspela tudi sprobati. Loni Makaroni

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

16. mar 2005 10:47

Loni, sem samo hiso zamenjala...dela pa, saj ves kako je s skatlami in temi recmi. Pa bila sem brez povezave in dokler nisem dobile druge stevilke, sem bila kot odrezana. No, bom nadaljevala kjer sem ostala... daj napisi kaj bos kuhala ali pekla julia

katinka  

član od: 16.3.2005

sporočila: 57

16. mar 2005 14:47

Lep pozdrav vsem, sem cisto sveza na vasih straneh, ceprav jo redno pregledujem skoraj vsak dan. Na to temo bi rekla, da se Kidney beans v slovenščini imenuje: "rdeči ledvičasti fižol" in to je to. Beli ledvičasti fižol je pa italijanska sorta, zrna so večja, ploščata in precej maslenega okusa. Lep dan vsem kulinarikom, Katja katinka

katinka  

član od: 16.3.2005

sporočila: 57

17. mar 2005 9:32

No ja, ne vem sicer kje sem se zmotila, je pa res, da razlicne vrste gojijo v razlicnih dezelah... Kidney beans se v slovescini skoraj sigurno imenuje ledvicasti fizol, potem se dodas barvno definicijo in smo tam. Vsaj jaz nerada kompliciram, ker je potem ljudem se manj jasno... katinka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. mar 2005 14:38

Veš, v čem je fora - če pogledaš v SSKJ, sploh ne najdeš kombinacije ledvičasti fižol - najdeš jo pa na pločevinki ali na vrečki s semeni. So čudni naši jezikoslovci, vsak dan si izmišljujejo nove besede, a za eno tako priljubljeno zadevo kot je ta fižol, pa očitno ni prostora. Potem pa mene čudno gledajo, ker glede na svoje primorsko poreklo ne uporabljam dvojine in kupim dve banane in ne dve banani - me je nekoč prof. T. na ljubljanski tržnici dobesedno nadrl. Jaz pa nazaj, da nisem v šoli in se lahko izražam kot meni paše, glavno, da ljudje vedo, o čem govorim. Loni Makaroni

neva  

član od: 1.4.2004

sporočila: 9

18. mar 2005 22:33

Mi ga kupimo v konzervi, pred leti mislim da so ga v istem trgovskem centrom prodajali kot Indijanski fižol. Res je dober in tudi sama sem že študirala kje ga kupiti svežega ali pa semena. neva

Dizzy  

član od: 13.1.2003

sporočila: 3

18. jun 2006 18:48

Pozdravljeni, če koga zanima imam semena (iz Amerike) fižola Lima Beans (Henderon"s Bush) - beli. Lep pozdrav Dizzy

sissi  

član od: 30.7.2004

sporočila: 184

19. jun 2006 8:52

"Kidney beans" mi prevajamo kot "fižol" in poleg dodamo še latinsko ime "Phaseolus vulgaris L.", ker je pri nas to latinsko ime navedeno poleg angleškega imena. Pri latinskih imenih pa ni več pardona, mar ne? Sicer pa naj bi bili izrazi v drugih jezikih še: it. Fagioli fr. Haricots secs ("secs" zato, ker naj bi šlo za suho zrnje, ne za stročji fižol) nem. Speisebohnen Žal pa je tako, da je s prevodi težko in da lahko opaziš dosti nedoslednosti Sama lahko preveriš tudi kako je s prevodi v eu zakonodaji http://www.gov.si/evroterm/ v iskani niz na levi odtipkaš "kidney beans", potem pa pogledaš zadetke v Eurokorupus. Tu je izraz preveden kot "navadni fižol". Ali gre za suho zrnje ali za stročji fižol pa je razvidno iz spremljajočega teksta. sissi

Bojan  

član od: 29.8.2001

sporočila: 585

22. jun 2006 9:53

Halo Dizzy, semena so prispela, HVALA! Ravno mi ena posejana solata ni vzklila, pa bodo tile fižolčki dobili priložnost. Bojan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti