Kefir

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

30. jan 2005 2:05

Juhica in ostali, ki jih zanima kefir: nasla sem nekaj zanimivih podatkov o kefirju in mislim, da bo se koga tole zanimalo. Obstajajo tri vrste kefirja: mlecni, vodni in cajni. Mlecni se naredi iz kefirjevih zrnc ali gobice z mlekom, vodni se dela z vodnimi kefirjevimi kristalcki, cajni, ki ga imenujemo tudi Kombucha Tea ali Tea Kefir (cajni kefir). Ker smo o mlecenem ze precej pisali, bom napisala nekaj podatkov o vodnem kefirju. Najprej me je presenetilo, da se lahko kefirjevi vodni kristalcki naredijo TUDI iz gobice ali zrnc za mlecni kefir!!Potrebno pa je nekaj casa, da se slednje adaptirajo na drugacno okolje zato prenos delamo postopoma, kar pomeni, da mlecnemu kefirju pocasi dodajamo vedno vec raztopine za vodni kefir. Tako se mikroorganizmi pocasi prilagajajo in se spremenijo v vodne kristalcke (sama si to razlagam tako, da je nekaj mikroorganizmov v vodnem in mlecnem kefirju istih in v danih pogojih prevladajo tisti, ki jim doloceno okollje bolj ustreza.) Mogoce nam lahko Veri napise kaj vec o tem, ker ima kot biologinja veliko znanja s tega podrocja. Kefirji nasplosno naj bi imeli zelo veliko zdravilnih ucinkov, vodni kefir pa se posebej priporoca ljudem, ki ne marajo ali ne smejo uzivati mleka. Seveda tudi vsem ostalim. Pozitivnih sprememb pa ne pricakujmo cez noc, temvec ob rednem uzivanju vsaj nekaj casa. Tako je uzivanje vodnega kefirja se posebej priporocljivo pri: nevrozah, ulkusu, bronhitisu, sklerozi (naj bi povzrocil topljenje krvnih strdkov oz zilnih plakov), miokardnem infarktu, jetrnih in zolcnih boleznih, ledvicnih boleznih, prebavnih motnjah, anemiji, alergiji, dermatitisu in drugim koznim boleznim kot npr. ekcem. V teh primerih se zdravi z zunanjim polaganjem kefirja na prizadeto mesto. Regulira tudi visok krvni pritisk. Pripravlja se lahko z dodatkom razlicnega sadja (tudi svezega), se pa priporoca suho sadje zaradi moznosti okuzbe kefirjeve kulture z drugimi mikroorganizmi. Prav tako se priporoca uporaba plasticnega pribora (razen posode za zorenje, ki naj bo steklena). Po raziskavah so namrec ugotovili, da se lahko po daljsem casu uporabe metalnih izdelkov v mikroorganizmih akumulira aluminij, ki ga nato vnasamo v telo. V poskusni skupini z uporabo plasticnega pribora so mikroorganizmi lepse napredovali kot v primerjalni skupin z metalnim priborom. Priporoca se pitje vodnega kefirja do 3 l na dan. Za dolocene bolezni je kolicina dnevnega pitja razlicna, npr.proti visokemu pritisku 1/2l dnevno, pri ledvicnih boleznih 1l dnevno... Tudi zorenje ali fermentacija lahko poteka pd 24 ur do 72 ur, odvisno kako koncentrirano pijaco zelimo uzivati. Ce zeli kdo se kaksno bolj natancno info o kefirjih, se bom potrudila in napisal (ce bom znala). lp julia

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

30. jan 2005 13:53

Jaz pa sem našla tale tekst: KEFIR Navodilo za pripravo: 2 literska steklena posoda s pokrovom 6 žličk kefirja 4 do 6 žlic sladkorja 1-2 suhi figi (glede na velikost) 1 srednje velika limona ( ki jo, preden jo daš v stekleno posodo z vodo, dobro opereš in razpoloviš) Preden streseš kefir v dvolitrsko posodo s pokrovom ga v gostem situ dobro preperi pod mrzlo tekočo vodo. Kefir, sladkor, fige in limono zalij z mrzlo vodo do vrha posode. Dobro premešaj in pokrij s pokrovom. Čas fermentacije (zorenja) je največ tri dni. Vsakih 24 ur vsebino dobro premešaj. Ko dobiš zaželjeno fermentacijo (po 2-3 dneh) stisni vanjo limono, odstrani fige in vsebino precedi v posodo za pitje. Kefir zopet stresi v sito in ga preperi pod tekočo vodo, oplakni steklenico in ponovi zgoraj opisani postopek. Po vsakem postopku se kefir pomnoži za približno 2 žlici. Uporabljaj vse, dokler ne dobiš viška 6 žlic, katere podari drugim. Če odvečen kefir ne uporabiš, ga za nekaj dni lahko ohraniš v sladki vodi. Ne meči kefirja proč, ker se težko dobi in je dragocen. UPORABA KEFIRJA: · Živčne bolezni:1 liter na dan · Notranji ulkus- čir: 1 liter na dan · Astma, bronhialni katar: 1 liter na dan · Skleroza: 1 liter na dan ( urejuje pritisk in težo) · Anemija in levkemija: 1 liter na dan ( v hujših primerih 2 litra na dan) · Motnje žolčnega mehurja: 1 liter na dan · Alergije, mozolji, ekcemi: ½ litra na dan (obolele dele lahko s kefirjem tudi masirate) · Pri problemih ledvic in mehurja: 1 liter na dan. Pomaga tudi pri bolečinah v želodcu, notranjih organih in zdravi akutno vnetje jeter. Kefir pijemo redno vsak dan. Po možnosti ga ne pijte skupaj s hrano, da ima večji učinek! Za težje ali dalj trajajoče bolezni pijemo po ½ litra zjutraj, opoldan in zvečer. Pijača kefirja po 24 urni fermentaciji (zorenju) je čistilna in pomaga pri težkem zaprtju. V ta namen ga pijemo vsak večer – najmanj 4 tedne. Pijača kefirja , pripravljena po 2 do 3 dneh pomaga osebam, ki so nagnjene k diareji, predvsem pa je učinkovita za preprečevanje različnih bolezni. KEFIR NE SME PRITI V STIK Z KOVINO! kopirano iz strani: http://www.geocities.com/francsesko/babica_svetuje.htm p,

piko  

član od: 14.1.2005

sporočila: 1

4. feb 2005 10:16

Pozdravljeni vsi skupaj, tudi meni je zelo všeč okus kefirja pa tudi slišala sem, da naj bi imel dober vpliv na zdravje in počutje...zato bi lepo prosila če bi mi kdo lahko odstopil nekaj kefirnih zrnc za izdelavo mlečnega kefirja Hvala že v naprej in lep vikend piko

ganesha  

član od: 10.2.2005

sporočila: 10

21. feb 2005 13:52

Lep pozdrav, tudi jaz bi prosila nekoga, da žrtvuje košček gobice (al kako že) za izdelavo mlečnega kefirja. Kefir narejen doma sem nazadnje pila pred 30 leti, ko je ta reč sploh prišla k nam, pa si mi je pri prebiranju že spet zaluštal domač kefir. Če je kdo voljan poslati gobico, naj mi napiše osebo sporočilo v beležko, za kar se vnaprej zahvaljujem! ganesha

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

24. feb 2005 11:30

Oh, žal mi je, da sem zamudila vso debato o kefirju, medtem ste že vse pravilno pogruntale. Jaz samo pristavim, da imam kristalčke (no, posušene, trenutno počivajo) in mlečno gobico. Oboje pošiljam po pošti, vsake toliko pa se kdo oglasi pri meni za direktno predajo (sem na Gorenjskem). Imam pripravljeno tudi datoteko z besedili o kefirju, kakor sem jih ulovila kje po spletu, navodili za pripravo in izkušnjami; kdor želi, mu jo lahko pošljem. Za direktno kopiranje tukaj je malo velika. S kefirjem veselo naprej, jaz se ga nisem naveličala tudi po več letih. LP Fani

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

24. feb 2005 11:37

No, pa sem hotela še jaz nekaj vprašati, namreč o vodnem kefirju. Je čisto v redu pijača in jo z veseljem pijem. Malo pa sem se ustavila ob vprašanju sladkorja. Namreč, prav rada in brez problema pijem vodo, kakšna 2 litra na dan oz. kolikor se le spomnim. Voda je načeloma najboljša pijača in res brez kalorij. Tako sem se zagledala v steklenico s kefirjem in sama sebi rekla: Halo, ali s kefirjem popiješ tudi 4-5 žlic sladkorja na dan? Če že pazim pri sladicah, vseh drugih sladkanih pijačah, kavi in pri vsem, ali res potem mimogrede spravim vase tak kupček sladkorja? Potem pa že raje pijem vodo. No, to je razlog, da sem trenutno kristalčke posušila in bom videla, kako naprej. Sicer pa je vsake toliko treba narediti premor. Kaj menite o sladkorju v kefirju, kaj se tam dogaja? Poskusila sem dajati manj sladkorja, pa se mi zdi, da so kristalčki nekako "stradali", niso se razmoževali kot treba. Menda je sladkor za njih hrana. LP Fani

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. feb 2005 15:13

Kefirjeva "gobica" je zmes različnih mikroorganizmov, to je bakterij in gliv - glej navedek, povzet iz reklame za Planikin kefir. "Svež okus je posledica kisanja pasteriziranega mleka s cepivom mezofilnih mikroorganizmov in laktobacilov ter kvasovk." Vsi ti mikroorganizmi izkoriščajo sladkor kot vir energije, pri tem nastajajo mlečna kislina (laktobacili, kot pri kislem mleku ali jogurtu), pa alkohol in ogljikov dioksid (kvasovke, kot pri vzhajanju kruha, pa pridobivanju vina, piva), pa najbrž še kaj. V "gobicah", ki krožijo med ljudmi so skoraj zanesljivo različne kombinacije mikroorganizmov (vsaj delno). Iz tega jasno sledi, da lep del dodanega sladkorja porabijo mikroorganizmi, nekaj ga najbrž še ostane (sicer že stradajo), ko kefir popijemo. No, nekaj energije je tudi v produktih, v etanolu in mlečni kislini torej, ogljikov dioksid pa se z vodo v kefirju veže v ogljikovo kislino, ki skupaj z ostalim daje rezek okus kefirju (zaradi ogljikove kisline so tudi "kisle" vode pač kisle in rezke). Nekaj ogljikovega dioksida seveda tudi izhlapi, zato so pokrovčki kefirjevih lončkov malo napihnjeni. Da de sladkor res porabi, se vidi seveda tudi po tem, da kefirjeva "gobica" raste, kar pomeni, da se mikroorganizmi razmnožujejo, za to pa je potreben material, pa energija seveda tudi. Oboje pa seveda izvira iz sladkorja. Naj vsem kefir tekne. rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

24. feb 2005 21:06

http://www.s-bts.kr.edus.si/ To je naslov spletne strani Srednje biotehniške šole Kranj, kjer v okencu Šolsko posestvo Strahinj na naslovu Prodaja mlečnih izdelkov in... najdete informacije o tem, da lahko kupite tudi gobico za kefir, pa sirilo, pa... Še na nekaj sem se spomnila. O "čajnih kristalčkih", torej kombuči, piše zelo obširno v svoji knjigi Čaj čas za zdaj Dario Cortese. Misli, da je knjiga izšla lani, pri založbi Kmečki glas. No, vsebina se malo vleče, pa ponavlja, se pa kar nekaj stvari izve. rimljanka

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

7. mar 2005 7:25

Rimljanka, hvala za izčrpen in verodostojen odgovor. LP Fani

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. mar 2005 20:54

Fani, me veseli, da je kaj koristi. O verodostojnosti pa - no, sem iz teh logov. Je pa res, da kefirja nisem delala še nikoli. Morda pa ga bom začela, samo še "gobico" moram dobiti. Pozdrav. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti